Nadruk lag wel erg op kostenbeheersing Belastingherziening is blijven liggen 8 Het kabinet-Rutte II staat aan de vooravond van zijn laatste Prinsjes dag. Aan het begin van de rit beloofden VVD en PvdA het land financieel gezond en veiliger te maken met betere zorg en minder onderlinge spanning. Vier experts maken aan het eind van de rit de balans op. ZORG ECONOMIE „Dit kabinet heeft ak koorden met huisart sen en ziekenhuizen gesloten, waardoor het gelukt is de zorgkosten te beheersen. Maar we moeten zorg niet alleen zien als kostenpost. Er mag meer aandacht ko men voor de op brengst: we kunnen bijvoorbeeld langer werken dankzij goede zorg. Onze ziekenhui zen zijn kwalitatief heel goed, ook interna tionaal gezien. In de ouderenzorg is heel veel veranderd. Tien jaar geleden zag je in verpleeghuizen vooral kamers met meerdere bedden, nu is er meer aandacht voor het individu. Wat mensen zich onvol doende realiseren is dat ouderen die nu nog naar verpleeghuizen gaan, vaak heel ziek zijn. Het is het einde van hun leven, waar ook minder mooie kanten bij horen, zo als decorumverlies. Ouderen blijven nu langer thuis wo nen, maar daarvoor is meer zorg en onder steuning nodig. Daar heeft het kabinet nog te weinig in geïnves teerd. Je ziet daardoor ook nieuwe initiatie ven ontstaan, tussen thuiszorg en verpleeghuizen in, zoals zorghotels in ziekenhuizen en groepen ouderen die samen de zorg rege len. Ook komen ou deren nu vaker op de spoedeisende hulp terecht. Daarnaast had dit kabinet te hooggespannen ver wachtingen over mantelzorg. Veel ou deren hebben een beperkt netwerk en zoons en dochters werken of wonen ver weg. Een nieuw kabinet moet echt werk ma ken van het verklei nen van de gezond- heidsverschillen tus sen hoog- en laagop geleiden. De laatste groep is ongezonder, woont in een slech tere buurt en is min der digitaal vaardig. De zorg is voor hen vaak te ingewikkeld." -Deborah Jongejan ook al zijn de stapjes klein. Omdat wij relatief veel vermogen en tegelijkertijd veel schulden in allemaal verschil lende potjes hebben, is Nederland kwetsbaar. We zijn veel harder geraakt door de crisis dan andere landen. Het is van groot belang dat we in stabieler vaarwater komen, daarom moet ons pensioenstelsel echt nog op de schop. Wat dit kabinet heeft laten liggen is een herziening van het belastingstel sel. De lasten op arbeid zijn te hoog en het stelsel te complex. Er was vijf mil jard euro beschikbaar, maar die is uit gegeven aan lastenverlichting. Dat is echt een gemiste kans. Verder vind ik het erg jammer dat de arbeidsmarkt niet is gemoderniseerd. Het vaste contract zal echt eerst min der vast moeten worden om doorgesla gen flexibilisering te kunnen tegen gaan. Dat is de volgorde. Als je arbeids contracten aantrekkelijker maakt, zul len er meer banen bijkomen." -Laurens Kok a Barbara Baars- K ma, hoogleraar economie, Uni- J versiteit van I (*1 ,1,1 M Amsterdam: i li. jm v „Voor het eerst sinds Paars- I zit een kabinet de rit uit en dat had Ne derland gezien de crisis nodig. Poli tieke stabiliteit zorgt voor zekerheid bij investeerders en vertrouwen bij burgers. Daarbij zijn er dappere hervormin gen doorgevoerd. Door de AOW ver sneld te verhogen en te koppelen aan de levensverwachting en door de zorgkosten te beteugelen is Nederland toekomstproofgemaakt. Volgende ge neraties zullen straks nog steeds van onze gezondheidszorg en andere soci ale voorzieningen kunnen genieten. Ook is het belangrijk dat er op de woningmarkt heilige huisjes, zoals de hypotheekrenteaftrek, zijn verbouwd, maandag 18 september 2017 Rutte ii GO Financieel gezonder, Pauline Meurs, voor zitter van de Raad voor Volksgezond heid en Samenle ving: i Uitgaven aan zie kenhuis- en huis artsenzorg in 2013:39 miljard euro. 2017: 46 mil jard euro ondanks forse ingrepen. 8 Verplicht eigen risico in de zorg. In 2012:220 euro, 2017: 385 euro. Bezuiniging op verpleegzorg deze kabinetsperiode: 2,3 miljard euro. U Gemiddelde ver- pleeghuisverblijf daalde van 3 jaar naar een halfjaar. U Van iedere ver diende euro ging in 2012 36 cent naar belastingen. In 2017 is dat bedrag opgelopen tot 38,8 cent. 441100 De werkloosheid neemt af van 647.000 in 2013 naar 440.000 in 2017.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8