7 Geerte Piening speelt vandaag in Amsterdam de hoofdrol in een lekker gevoelig rechtszaakje: ze vecht een boete voor wildplassen aan. Want waar o waar had zij als vrouw moeten plassen, toen de nood heel hoog was, 's nachts op het Leidseplein? 'Dit was overmacht.' Je gaat echt niet voor de lol met je broek op je knieën in een steegje zitten NS test extra korting in hyperspits Het heeft haar zelf ook wel verbaasd, de hype die is ont staan rond de rechtszaak die ze voert tegen een boete van 140 euro voor wildplassen. „Het is een enorm feministisch ding geworden, dat was nou ook weer niet de bedoeling", zegt Geerte Piening (23). „Aan de an dere kant: het is goed dat dit eens wordt aangekaart. Het is toch gênant voor Amsterdam dat je als vrouw nergens terecht kan?" Het is nota bene alweer 2,5 jaar geleden dat ze haar peperdure behoefte deed, 22 mei 2015 's nachts in Amsterdam, ergens in een steeg tussen de Balie en ABN AMRO-bank in de buurt van het Leidseplein. „De Chicago Social Club ging sluiten en of ik daar nou nog even naar het toi let gegaan was of niet, maakt niet uit. Iedereen weet dat als je wat drinkt, je soms vijf minuten later alweer moet. Zo loopt het soms op zo'n avond. Ik kon nergens meer heen, er was niks meer open. Had ik dan in mijn broek moeten plassen? Of is dat weer open bare dronkenschap?" Haar vrienden hielden de wacht, en waarschuwden haar toen drie agenten kwamen aanlopen. „Maar ik kon niet meer stoppen", zegt Geerte. De agenten kregen haar in de smie zen. Een heterdaadje. „Wat ik daar deed, vroeg een agent", lacht Geerte. „Dat leek me wel duidelijk. Op dat moment had ik geen zin in discussie. Maar een dag later dacht ik: ja, ho eens effe, ik ga dit aanvechten." Zonder advocaat Pas nu komt de zaak voor de rechter. Zonder advocaat gaat Piening de strijd aan. Zo ingewikkeld is haar ver dediging niet: armen wijd, de rechter aankijken en vragen: wat had ik dan moeten doen? „Ik gooi het op over macht, uiteraard. Je doet het echt niet voor je lol hè, als vrouw met je broek op je knieën in een steegje zitten." Hoewel 140 euro aftikken verve lend is, is de boete bijna bijzaak ge worden. „Wat de rechter ook beslist, ik ga hier mee door", zegt Geerte. „In Amsterdam zijn 35 openbare toilet ten voor mannen en twee voor vrou wen. Dat kan toch niet? In tal van Eu ropese steden is het beter geregeld. In Gent, heb ik uitgezocht. Ik ben zeifin Kiev geweest, daar kun je ook gewoon terecht. Kiev?! Dan is het toch gênant voor een toeristenstad als Amsterdam dat vrouwen hier geen kant op kunnen?" Fietsenstalling Half Nederland heeft wel een mening over de zaak. „De gekste din gen worden gesuggereerd: piasgoot jes bijvoorbeeld", zegt Geerte. „Maar dat is geen oplossing voor het pro bleem, dat is het probleem proberen op te lossen door het bij vrouwen neer te leggen. Iemand van D66 kwam met het voorstel voor toiletten in ondergrondse fietsenstallingen. Maar dat kan jaren duren. Ik ben zelf ook bezig met een plan, maar ik kan nog niet zeggen wat. Er zal hoe dan ook een oplossing komen, want eigenlijk geeft iedereen mij gewoon gelijk." In de tussentijd is het haar nóg een paar keer overkomen, dat ze 's nachts héél nodig moest plassen. „Zeker! Gelukkig haalde ik dan 'op karakter' mijn huis, haha. Maar het probleem is daarmee nog lang niet opgelost." De NS begint deze week een proef om treinreizigers te be wegen de 'hyperspits' van 7.30 tot 8.30 uur te mijden. De proef wordt gehouden onder de 21.000 houders van een Altijd Voordeel-abonnement. Zij krijgen aan de randen van de spits, maar buiten de hyper spits, voortaan 40 procent kor ting (in plaats van 20 procent). Mijden ze de ochtendspits helemaal, dan krijgen ze zelfs 60 procent korting. De spoorwegen willen weten of het verruimen van de kor ting helpt bij een betere sprei ding van de ochtenddrukte. Tijdens de hyperspits is het aantal in- en uitstappers twee keer zo hoog als in de rest van de spits. Na de test bepaalt de NS of de korting definitief wordt ingevoerd en zo ja, voor welke reizigers. De spoorwegen kampen met enorme drukte in de treinen, onder meer door de dalende werkloosheid. In september komen daar duizenden stu denten bij. Het spoorbedrijf probeert de drukte met onder meer extra sprinters op te van gen. Als je mekaar niet helemaal vertrouwt, dan wil je zoveel mogelijk opschrijven Nederlanders vast voor smokkel van heroïne De Spaanse politie heeft een in ternationale bende opgerold die wordt verdacht van de smokkel van heroïne van Nederland naar de Canarische Eilanden. Onder de twaalf verdachten zijn vier Nederlanders. Contro les op het vliegveld van Gran Canaria werden verscherpt na berichten over drugskoeriers op vluchten van Nederland naar de Canarische Eilanden. Dat leidde zaterdag tot de aan houding van drie drugskoeriers en enkele andere leden van de bende. Tijdens de actie nam de politie bijna 5 kilo heroïne in beslag. Scout Netflix vermoord 1 Kruisspin meest geteld Vals alarm bij Brits vliegtuig maandag 18 september 2017 GO 'Rechter, waar had ik dan moeten plassen?' Victor Schildkamp —Geerte Piening UTRECHT VVD-coryfee Hans Wiegel over het regeerakkoord van VVD, CDA, D66 en Christen- Unie, dat weieens heel dik zou kunnen worden. GRAN CANARIA FOTO JEAN-PIERRE JANS JOODS PROTEST Ultraorthodoxe joden protesteerden gisteren in Jeruzalem tegen een uitspraak van de rechter die ertoe kan leiden dat ze opgeroepen worden voor het Israëlische leger. De politie moest er in de orthodox-joodse wijk aan te pas komen om de demonstranten te verwijderen, fotoafp TEMASCALAPA Een locatiemanager van de Netflix-serie Narcos is deze week dood gevon den in zijn auto in Temascalapa, te noorden van Mexico-stad. Hij had meerdere schotwonden. Het slachtoffer was op zoek naar ge schikte filmlocaties om daar eventueel het vierde seizoen op te nemen van de populaire serie over Colombiaanse drugskartels. LEIDEN Voor het vijfde jaar op rij is de kruisspin het meest geteld in de nationale spin- nentelling. Daarna volgen de grote tril- spin en de herfst- spin. Uit de telling blijkt dat de brug- spin aan het opruk ken is. PARIJS Op vliegveld Charles de Gaulle in Parijs is vanwege een 'veilig heidsdreiging' een vliegtuig van British Airways ontruimd. Vlucht BA303 stond op het punt naar Londen te vertrek ken. Maar het bleek later vals alarm, aldus de politie. Op sociale media gingen onbevestigde geruchten dat een individu een 'directe dreiging' had geuit tegen het Britse toe stel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7