NYNKE DE JONG 'Koning moet op Prinsjesdag simpeler taal gebruiken' "n9': 1 iMicifl in 95 Hnaen van nl of bel ons 088 - 70 70 600 (ctip 6 25-daagse cruise per Costa Victoria Column De timing was perfect: na een week waarin de wan toestanden van de leden van de Groningse studenten vereniging Vindicat volop in het nieuws waren, kwam Andere Tij den met een uitzending over een andere ontgroening die het nieuws haalde: de ontgroe ning van het Amsterdams Studentencorps in 1962. De mannen werden destijds nog kaal geschoren, werden vernederd, moesten zich invechten. toen een van de leiders I van de ontgroening in een volle zaal vol vieze, kaalgeschoren koppies riep dat ze 'Dachautje gingen spelen'. Een feut vertelde dat aan zijn va der, die schreef een inge zonden briefin NRC, en toen waren de poppen aan het dansen. Het was 1962, door De Bezetting, de televisieserie van Loe de Jong, leerde Nederland in volle hevigheid de gruwelen van de Tweede Wereldoorlog kennen. De wond was nog zo vers; onder de feuten die dit toegeschreeuwd kregen, waren ook Joodse jongens. Andere Tijden blikte terug met de eerstejaars van toen, onder wie zanger Edwin Rutten en D66- coryfee Gerrit Jan Wolffensper- ger. Ik zette na afloop de televi sie uit, maar de mannen ble ven nog lang in mijn hoofd rondspoken. Hun hologige, afgestompte blikken op de ontgroeningsfoto, die inder daad enorm op een con centratiekampfoto leek. Hun schaamte achteraf. Waarom hadden ze zo met zichzelf laten sollen? Er was er eentje die stopte met de ontgroening. Er was er eentje die zei dat hij de Dachau- opmerking niet prettig vond, om dat zijn vader was omgekomen in Auschwitz. Verder hield iedereen z'n mond. Bang voor represailles, om er niet bij te horen. Zo ont stond er een subcultuur, met regels die ver afstonden van de gewone maatschappij. Maar dat vond iedereen normaal. Want dat waren de tradities. De feuten van toen werden rechters, wetenschappers en poli tici. Mannen die zich nu schamen voor hun kuddegedrag. Niet voor hun lidmaatschap, wel voor het feit dat ze niet voor hun vrienden durfden op te komen. Je kunt de Vindicatters van nu proberen op te voeden door boetes en berispingen. Maar deze Andere Tijden, en de schaamte in de ogen van de oud-feuten, zou ook een probaat middel kunnen zijn. ledereen hield z'n mond. Bang om er niet bij te horen Twee derde van de ruim duizend gepeilde Nederlanders boven de 16 jaar meent dat koning Willem- Alexander dinsdag eenvoudiger taal moet bezigen, zodat iedereen begrijpt wat het kabinet bedoelt. Ook ondersteunend, power- point-achtig beeld is volgens een derde een nuttige aanvulling bij de troonrede. Verder moet er net als in rechtbanken een publieke tribune in de Ridderzaal komen, meent een kwart. De Miljoenennota, de begro ting voor volgend jaar, krijgt eve neens veel kritiek. Ruim vier op de tien mensen willen dat het ka binet met een online hulpmid del, zoals de Kieswijzer komt, waarin alle beleidsplannen hel der staan opgesomd. Ook het sa menvatten van de Miljoenennota in korte post-its of met een inter actieve app voor de smartphone noemen drie op de tien onder vraagden een uitstekend idee. Ondanks de kritiek kijken Ne derlanders in groten getale naar Prinsjesdag op tv, blijkt uit het SNS-onderzoek. Zes op de tien verwacht op z'n minst naar een deel van de troonrede te kijken. De helft zegt vorig jaar de troon rede deels te hebben gevolgd op de televisie. Troonrede en Miljoenennota zijn moeilijk te begrijpen Liefst driekwart zegt puur naar Prinsjesdag te kijken vanwege de financieel-economische plannen van het kabinet. Het spektakel daaromheen kan maar weinigen bekoren. Slechts 6 procent van de gepeilden kijkt vanwege de hoedjes, ook de balkonscène van de koninklijke familie bij Paleis Noordeinde is niet populair (3 procent). Alleen de outfit van Maxima vinden relatief veel Ne derlanders (8 procent) interes sant. nu v.a. Incl. heenreis per KLM, 23 kg bagage transfers 22-daagse cruise o.b.v. volpension 2 hotelnachten in Singapore Passage door het Suezkanaal O.a. Maleisië, Sri Lanka, India, Oman, Kreta Rome v.a. 1762 v.a. 1887 v.a. 2012 v.a. 2132 Alléén vertrek 21 februari Binnenhut Classic Binnenhut Premium Buitenhut Classic Buitenhut Premium ^11 KI I I X I 1 I 11 (ma. t/m vr. 09:00-21:00, za. 09:00-17:00 zo. 10:00-18:00) V J7l maandag 18 september 2017 GO @Nynke Feuten Maar de landelijke reuring ontstond pas Het kabinet moet op Prinsjes dag de plannen voor komend jaar duidelijker presenteren. Vier op de tien Nederlanders vinden de troonrede te inge wikkeld; bij de Miljoenennota is dat ruim de helft, blijkt uit onderzoek in opdracht van SNS. David Bremmer Utrecht U vl ieci*t met Singapore none t yW-»"g 3-hpHB»"— Savona Civitavecchia niiiiiiinaii Suezkanaal (doortocht) Oman ij Mangalore Colombo penang Kuala Lumpur Singapore Hef schip, dat plaats biedt aan bijna 2.400 gasten, beschikt over onder andere een chique wellnesscentrum met o.a. sauna en Turks bad, een heerlijk zwembad, diverse restaurants, bars en een over twee verdiepingen uitgestrekt theater met vele mooie shows. Op 21 februari heeft u de kans om mee te varen met het 3-sterrenplus schip Costa Victoria! Vanuit Amsterdam vliegt u per KLM non-stop naar Singapore. Na twee heerlijke overnachtingen in Singapore scheept u in voor deze unieke cruise naar Italië. Tijdens deze eenmalige cruise bezoekt u vele prachtige landen en steden. Ontdek in Singapore de contrasten tussen de hightech attracties en authentieke bezienswaardigheden. Vanuit Singapore varen we o.a. naar Kuala Lumpur waar u prachtige tempels en de St. George Church kunt bezichtigen, de Sri Lankaanse hoofdstad Colombo en brengt u in Mangalore een bezoek aan de Manjunatha- tempel. De Arabische sferen proeft u in Oman waarna u via het Suezkanaal richting Europa vaart en Kreta en Rome aandoet. In Savona eindigt deze geweldige cruise. Normaal kost deze reis €2549, maar bij ons boekt u hem nu v.a. slechts €1762. Grijp snel deze kans! I Kijk unor noa méér unieke cruises op onze website! 1762 zie stipreizen.nl/crcsvb WWW WW prjjs pp 0 k v 2 pers. kamer/hut exd. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. W Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie. De korting is reeds in bovenstaande prijzen verwerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6