Als eerste naar de exclusieve voorpremière )LEN 19 PILOOT WO Piloot Alan Hockley vertrok in 1943 om te vechten in Europa. Hij keerde nooit terug. V--' V Spionagemissie liep fataal af Een vrolijke familiefilm! en telegram. Dat was het enige dat mijn oma had. Nu kennen we zijn verhaal. Ik kan niet on- I der woorden brengen hoe dankbaar ik ben", zegt Maree Fox. „Gek eigenlijk, dat je zo emo tioneel kunt worden over de dood van iemand die je nooit hebt ge kend." Even daarvoor legde ze samen met haar zussen Sandra en Chris- teen een bloemstuk op het graf van hun oom Alan Hockley. Juist op dat moment breekt de zon door op de begraafplaats in Yerseke. „Dat maakt het extra speciaal." De Australische piloot kwam op 27-jarige leeftijd om het leven bo ven de Oosterschelde. Het toestel ligt er nog, op ruim dertig meter diepte. Zijn lichaam is begraven in Yerseke. Al vele malen werd er een bloemstuk op zijn graf gelegd, tij dens de dodenherdenking op 4 mei. Nu, 73 jaar later, wordt deze handeling voor het eerst verricht door bloedverwanten. Voor onze vader, zijn enige broer, was het denk ik te pijnlijk Terwijl de hevig geëmotio neerde zussen elkaar stevig vast houden, besluiten ze het bloem stuk nog een stukje te verschui ven. Zo ligt het ook op het graf van sergeant Raymond Simpson, het enige andere bemanningslid dat de aanval van de Duitsers in de CRASH v nacht van 25 mei 1944 ook niet overleefde. Veel werd er vroeger niet verteld over 'uncle Alan'. „Voor onze va der, zijn enige broer, was het denk ik te pijnlijk", zegt Sandra Watson. Toch werd Alan, die bekend stond als een kundig cricketspeler met een goed gevoel voor humor, na zijn dood niet weggestopt. „Overal in huis van oma hingen foto's van onze vader en hem." Het enige dat de familie wist, was dat hij in Ne derland was omgekomen. Het was een neef, een historicus, die na veel research erachter kwam dat Alan Hockley begraven ligt in Yer seke. Een aantal maanden geleden besloten de drie zeventigers om, na een riviercruise door Europa, een bezoek aan het graf te bren gen. Tot hun grote verrassing re sulteerde een e-mail naar de plaat selijke VVV, in een aanbod van de Stichting 4 Mei Herdenking Yerseke om het hele bezoek te or ganiseren. Voorzitter Adri Boone was eveneens blij verrast door het mailt je. „Jaren geleden hebben we intensief gezocht naar nabestaan den in Australië, maar dat leverde helaas niets op." Behalve de korte ceremonie op de begraafplaats, verzorgde het co mité ook een ontvangst in het Oosterscheldemuseum, een diner en op zondag een boottocht naar de plaats waar het wrak nog ligt. Sandra Watson: „Echt, we zijn vol ledig overweldigd door alles wat ze voor ons hebben georgani seerd." Een broer en een zus kon den niet mee op de reis. „Ik weet zeker dat als ze de foto's zien ze het ook niet droog houden". Ga naar pzc.nl/premiere Barbara Baedeao maandag 18 september 2017 BE 'Nu kennen we zijn verhaal' Joeri Wisse - Sandra Watson, bloedverwant Eindelijk, na 73 jaar, bezoeken de zussen Maree, Sandra en Christeen het graf van 'uncle Alan'. YERSEKE Net voor midder nacht vertrokken ze op 24 mei 1944 vanuit Oulton, Enge land. Aan boord negen jonge mannen; vijf Engelsen, twee Australiërs, een Canadees en één Nieuw-Zeelander. Missie: het Duitse radioverkeer ver storen en afluisteren om zo een groep bommenwerpers met het doel Antwerpen, te ondersteunen. Hun missie eindigde een uur later boven Zeeland. Een Duitse nachtjager ontdekte de geallieerde Boeing B-17 en schoot het toestel in brand. Zeven mannen wisten het toe stel tijdig per parachute te verlaten en landden op het geïnundeerde Tholen, tussen Gorishoek en Poortvliet. Ze werden allen opgepakt als krijgsgevangenen, maar over leefden de oorlog. Voor twee anderen liep het heel anders af. De Australi sche piloot Alan Hockley bleef aan de stuurknuppel totdat ook de 20-jarige sergeant Raymond Simpson het vlieg tuig kon verlaten. Dat lukte niet, het toestel stortte neer in de Oosterschelde. Het stoffe lijk overschot van Hockley spoelde op 10 juni bij de haven van Yerseke aan, het verkoolde lichaam van Simp son werd 20 juni gevonden. Beide mannen werden begra ven in Yerseke. Met dank aan Stichting Wings to Victory, die de crash uitge breid heeft gedocumenteerd. Zie wingstovictory.nl voor meer informatie. M Naast hun oom ligt het enige andere gesneuvelde bemannings lid van de aanval op 25 mei 1944. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Dikkertje Dap, gebaseerd op het gelijknamige versje van Annie M.G. Schmidt, gaat over Dikkertje Dap en zijn beste vriend Raf. Ze zijn onafscheidelijk tot Dikkertje voor het eerst naar school gaat en erachter komt dat giraffen dat niet mogen. Dikkertje mist Raf en maakt een plan. Vanaf 4 oktober te zien in de bioscoop. ALLeen via uw krant al te zien op 24 september Een film vol humor voor de hele familie In meer dan 120 bioscopen lM/J IIN FILM <«N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68