film bv THEsea 'Panda spelen was een droom' Voorzichtig schuifelen in het Zeeuwse mijnenveld I - 17 v' ^H9 Analyse Ik weet dat net geluk dat ik neb niet evident is Romy Louise Lauwers toont de Sylvia Kristel Award, foto lex de meester TOP-10 PUBLIEK 10. Insyriated 4,374 Het venijn zat vrijdag in de staart van een lange vergade ring van de Statencommissie Bestuur. Na vier uur vergaderen stond er nog een brief op de agenda over samenwerking tussen de provin cie en het waterschap Scheldestro- men. In april waren de Staten daar over al in botsing gekomen met gede puteerde Harry van der Maas (SGP). Voorstel was zestig werkplekken te huren in het waterschapsgebouw in Middelburg, dat deels leegstaat. Dat heeft niks met samenwerking te ma ken, smaalden de Staten, dat is ge woon een vriendendienst aan een an dere overheid. Ze wilden weten op welke manier ook de provincie daar van beter zou worden. Van der Maas stuurde deze zomer een nieuwe brief Daarin stond dat in het waterschaps kantoor geen zestig maar dertig werkplekken worden gehuurd. Gedu rende twee jaar wordt gekeken wat een ontmoeting van ambtenaren van de provincie en het waterschap, zo wel in het waterschapskantoor als de abdij, gaat opleveren. „Dit is geen stap vooruit maar een stap terug", reageerde Kees Bierens (WD) teleurgesteld. Hij had ver wacht dat provincie en gemeenten zouden 'geven en nemen' bijvoor beeld door gezamenlijk wegensteun punten in te richten, maar volgens hem was er nu sprake van éénrich tingsverkeer. Ook SP, PW en D66 he kelden de brief, tot zichtbare ergernis van Van der Maas. Zij willen een veel verdergaande samenwerking. „Dit is niet vooruitstrevend, niet ambitieus", zei Ton Veraart (D66). „Wat hebben we aan dit hele voorzichtige geschui fel? Laten we een echte dans inzet ten." Het ruzieachtige debat was het slotstuk van een vergadering waarin samenwerking tussen overheden de rode draad vormde. Ruim een jaar ge leden oordeelde oud-premier Jan Pe ter Balkenende dat het Zeeland ont breekt aan bestuurlijke daadkracht. Hij vindt dat er veel meer moet wor den samengewerkt. Daartoe worden wel degelijk pogingen ondernomen, maar vrijdag bleek ook hoe moeilijk dat is. Met de Rekenkamer Zeeland werd uitgebreid gesproken over de voor- en nadelen van netwerksturing: als je steeds meer samenwerkt, ook met niet-overheden, hoe hou je dan grip op je eigen taken? Giel Janssen stelde zich voor. De oud-burgemees- ter van Halderberge en Cromstrijen leidt de commissie die het bestuurlijk bestel in Zeeland een spiegel gaat voorhouden. 'Is dat soms de aanzet tot een herindeling?', was de eerste vraag die gemeenten hem stelden. Vanwege die spiegeling wordt een onderzoek van de Rekenkamer naar de robuustheid van de Zeeuwse be sturen voorlopig uitgesteld, kwam voorzitter Chris de Graaf vertellen. Onder leiding van Kapelle lieten de gemeenten onlangs weten dat de pro vinciale rekenkamer zich niet met ge meentelijke taken moet bemoeien. De Zeeuwse samenwerking wordt wel gepredikt, maar ligt zo gevoelig, dat partijen elkaar bij de eerste de be ste brief al in de haren vliegen. maandag 18 september 2017 tornt niet aan kwaliteit f I 1 fvLviA UJSrl Award v t - Romy Louise Lauwers De Vlaamse actrice Romy Louise Lauwers heeft zaterdag bij Film by the Sea de Sylvia Kristel Award in ontvangst genomen. De prijs, waaraan een bedrag van 10.000 euro is verbonden, wordt sinds 2014 jaarlijks uitgereikt aan ie mand die de gedachte aan Sylvia Kristel (1952-2012) als cultureel fe nomeen doet voortleven. Voorafgaand werd de film 'My first highway' vertoond, het speelfilmde buut van Lauwers dat vorig jaar uit kwam. Ook waren de eerste frag menten te zien uit 'Het leven is vur- rukkulluk' van Frans Weisz, naar het gelijknamige boek van Remco Cam- pert. Lauwers speelt in de film, die eind januari 2018 in de bioscoop komt, de rol van Panda. Toen Weisz op zijn telefoon een foto van haar zag, wist hij meteen dat zij het zou worden, „ledereen die die foto zag zei: wow!", aldus Weisz. De actrice stelde hem allerminst teleur. „Ik ben heel erg weg van haar." Dankwoord „Dat ik de eigenzinnige Panda heb mogen spelen, is een droom", zei Lauwers in haar dankwoord. Zij toonde zich bescheiden en prees zich gelukkig dat zij theater en films mag maken en zich kan wijden aan de kunst. „Ik weet dat het geluk dat ik heb niet evident is", aldus Lau wers. „Dat bewustzijn geeft mij energie om nog harder te werken en te vechten voor de vrijheid om kunst te kunnen blijven maken." Ze voelde zich schatplichtig aan Sylvia Kristel. „Die net als ik de rus teloosheid omarmde. Die ten strijde trok met schoonheid als wapen. Die meedogenloos trots was. Zij durfde trots te zijn, zij durfde mooi te zijn, zij durfde vrouw te zijn." De Franse film 'Ötez-moi d'un doute' lijkt de publieksprijs van Film by the Sea te gaan winnen. Gisteren aan het begin van de avond had deze een ruime voor sprong op de concurrentie. Van de top-10 waren gisteravond alleen 'Wind river', 'Al final del tü- nel' en 'Insyriated' nog te zien. De scores voor die films kunnen dus nog zijn veranderd. Bezoekers van Film by the Sea gaven cijfers voor de films die zij hebben gezien, variërend van 1 (zeer slecht) tot 5 (zeer goed). Op basis daarvan werd voor elke film de gemiddelde score berekend. „Bijna 4,8 is echt heel hoog", zegt Leo Hannewijk over 'Ötez- moi d'un doute'. Toch verbaast die score hem niet. „Het was een van de weinige luchtige ko medies in het programma's. Op festivals kiest het publiek toch vaak het iets lichtere genre als favoriet. Over zwaardere films is men wat meer verdeeld." Bezoekers van Film by the Sea geven cijfers voor de films die zij hebben gezien, variërend van 1 (slecht) tot 5 (heel goed). De top-10 (bijgewerkt tot zondagavond 19.00 u) 1. Ötez-moi d'un doute 4,734 2. Die Göttliche Ordnung 4,568 3. Wonders of the sea 3D 4,531 4. Gifted 4,523 5. Maudie 4,505 6. Wind river 4,468 7.1945 4,456 8. The net 4,396 9. Al final del tünel 4,393 Wil Zeeland een vuist maken naar Den Haag en Brus sel dan moeten overheden samen werken. Maar over elk voorstel gaan de Zeeuwen eerst met elkaar op de vuist. Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66