ft Organisaties tegen zwerfvuil houden opruimactie op de Greveiingendam Als eerste naar de exclusieve voorpremière 19 HetNME-centrum, de Waste Bag Challenge Schouwen- Duiveland en Doe Mee Verlos de Zee hielden zaterdag een opruimactie bij de Greveiingendam bij Bruinisse. Een vrolijke familiefilm! De miezerregen weer houdt de vrijwilligers niet om zaterdagoch tend naar het par keerterrein aan de Greveiingendam bij Bruinisse te komen. Vandaag verlossen ze de natuur van zakken vol zwerfvuil. De hesjes, prikstokken en vuilnis zakken staan al klaar. Eerst spreekt wethouder Jacque line van Burg de aanwezigen toe. Ze vindt de acties tegen zwerfvuil op het eiland -zoals de Waste Bag Challenge en Doe Mee Verlos de Zee- 'hele goede initiatieven'. Maar zwerfafval is ook een menta liteitsprobleem, stelt ze. „Soms staat hier het bankje, daarnaast de prullenbak en ligt de rommel op de grond. Daarom ben ik hart stikke blij dat er mensen zijn die óók de rommel van een ander op ruimen." Aan de slag dan maar. De vrijwil ligers verspreiden zich over de Gre veiingendam. Met prikstokken grij pen ze onder andere blikjes, plastic zakjes en sigarettenpeuken en ver zamelen die in vuilniszakken. De opruimactie is een initiatief van Stichting Natuur- en Milieueduca tie (NME), de Waste Bag Challenge Schouwen-Duiveland en Doe Mee Verlos de Zee. De gemeente Schouwen-Duive land en Rijkswaterstaat namen de afgelopen tijd maatregelen om de Greveiingendam schoon te houden. Zo zijn er nieuwe afvalbakken ge plaatst, wordt er vaker opgeruimd en staan er informatieborden. Tot vreugde van Leo Nouwen, initia tiefnemer van de Waste Bag Chal lenge Schouwen-Duiveland. „Hier zeuren we al twee jaar om. Er is hier veel recreatie en op de hele dam stond geen enkele afvalbak. Na tuurlijk is dat geen vrijbrief om af val dan achter te laten. Maar nu er bakken en informatiebordjes staan, motiveert dat om het op te rui men." Nouwen is nu ruim drie jaar Goede initiatieven, maar zwerfafval is ook een mentaliteits probleem bezig met de Waste Bag Challenge. „Ik ergerde me scheel aan zwerf vuil. Mensen opnieuw opvoeden kan niet, dus laten we op deze ma nier zien dat het ook anders kan. En ik merk verschil, het is echt schoner geworden." De vuilniszakken raken steeds voller. Op het parkeerterrein is in middels geen zwerfafval meer te zien. Behalve sigarettenpeuken. Ze liggen overal, en het is best lastig die met een prikstok op te pakken. Terry Bom van het NME-centrum verwijdert een stuk plastic dat dichtbij de zee ligt. „Zwerfvuil is een groot probleem. Het is slecht voor het milieu, voor mensen en dieren. Plastic brokkelt afin kleine stukjes die in het land en de zee te recht komen. Je ziet het dan niet meer, maar het is er nog wel." Het geeft haar zichtbaar voldoening om dit stukje Schouwen schoon te ma ken. „Het oogt niet netjes als er zwerfvuil ligt. En het trekt aan. Als ergens een blikje op de grond ligt, geeft dat het signaal dat het hier blijkbaar kan om afval op de grond te gooien." Liesbeth Kooiman uit Nieuwer- kerk raapt net een blikje op. Ze zag dit evenement op Facebook en be sloot mee te helpen. „Als ik vroeger met de honden naar buiten ging, nam ik ook een zakje mee om afval op te ruimen. Want dat hoort niet in de natuur. Als je de moeite neemt om iets mee de natuur in te nemen, kun je ook de moeite ne men om het weer mee terug te ne men als het leeg is." Ga naar pzc.nl/premiere Barbara Bredero maandag 18 september 2017 3D 'Opnieuw opvoeden kan niet, dus laten wij zien dat het ook anders kan' Joanne Karkdijk -Wethouder Jacqueline van Burg Dikkertje Dap, gebaseerd op het gelijknamige versje van Annie M.G. Schmidt, gaat over Dikkertje Dap en zijn beste vriend Raf. Ze zijn onafscheidelijk tot Dikkertje voor het eerst naar school gaat en erachter komt dat giraffen dat niet mogen. Dikkertje mist Raf en maakt een plan. Vanaf 4 oktober te zien in de bioscoop. Alleen via uw krant al te zien op 24 september Een film vol humor voor de hele familie In meer dan 120 bioscopen lAVJ Wethouder Jacqueline van Burg (links) helpt mee bij de opruimactie van zwerfafval, fotomariekemandemaker (7 £IN filM VAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62