Meiden worden vaker online gepest Bruna-bord werkt maar anderhalve week Relaxen in Duitsland 5 Maar in een koffietentje in het centrum van Minsk moet de Wit- Russische onafhankelijke militair analist Aleksandr Alesin een beetje grinniken om al die Wes terse drift. „Poetin is misschien wel kwaadaardig, maar niet dom", stelt hij. „Als je naar het scenario kijkt waar deze oefening om draait, begrijp je waarom het ei genlijk gaat." Dat scenario is dat in Wit-Rusland analoog aan Oe kraïne een opstand uitbreekt, en Wit-Russische separatisten pro beren hun land los te weken van Rusland en richting Europa te lei den. Dan moet worden ingegre pen - en in deze grootschalige oe fening wordt daarop geoefend. Op een uitkijktoren op het oe fenterrein bij Roezjiny bevestigt de Zweedse luitenant-kolonel Thomas Möller dat er in het Wes ten en bij de Navo wel héél veel ka baal wordt gemaakt. Hij is waarne mer bij Zapad namens zijn land en heeft dit soort oefeningen al eer der meegemaakt. En ook al zijn de verhoudingen tussen Rusland en het Westen slecht: deze oefening is 'business as usual', stelt de Zweedse officier nuchter vast. Poetin is misschien wel kwaadaardig, maar niet dom Ook analist Alesin denkt niet dat de oefening voor Moskou een eer ste stap is om Wit-Rusland 'stie kem' te bezetten, zoals in het Wes ten gevreesd wordt. „We zijn een klein land, die Russische troepen zijn echt niet te verbergen. Ons spoorwegennet is niet eens berust op zo'n troepeninvoer. Bovendien zouden Amerikaanse satellieten die troepenbewegingen zonder twijfel waarnemen. Daar begint Rusland echt niet aan", stelt Ale sin. Escalatie Wel ziet hij een ander gevaar: doordat in het Westen zo panisch is gereageerd op Zapad en beide kanten troepen opbouwen, is er de kans van escalatie door een onge luk. De spanning tussen Oost en West is inmiddels zo hoog opgelo pen, dat één incident de boel kan laten ontploffen. Een straaljager die per abuis wordt neergescho ten, of een niet bedoelde militaire grensoverschrijding. Alesin: „Er is een serieuze kans dat de boel op die manier uit de hand loopt." Eén op de acht meisjes tussen 15 en r8 jaar oud zegt wel eens te worden gepest op internet, blijkt uit on derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat is bijna twee keer zo veel als jongens van die leeftijd. „Meisjes zijn actiever op sociale media en hebben zo meer moge lijkheden om digitaal venijnig te zijn of rottigheid uit te halen. Jon gens zijn fysieker, die delen elkaar eerder een duw of stomp uit", zegt Tanja Traag van het CBS. De pestende tieners houden zich vooral bezig met laster. Ze plaatsen kwetsende teksten op in ternetfora of profielsites, of ze ver spreiden foto's, films en roddels. Ruim een derde van de gepeste meisjes werd hiermee naar eigen zeggen geconfronteerd. Daarna volgen stalken, bedreiging met ge weld, en chantage. Scholen proberen uit alle macht het pesten tegen te gaan, maar vol gens de onderzoekers van het CBS is het aantal kinderen dat wordt gepest sinds de eerste meting in 2012 vrijwel onveranderd. Minder dan een op de zeven on line gepeste jongeren van 15 tot 18 jaar maakte in 2016 hiervan mel ding bij de politie of een andere in stantie. Het leeuwendeel van de slachtoffers is dus niet bekend bij instanties. Slachtoffers van online pesten van 25 jaar of ouder melden dit vaker dan jongeren, een vijfde van hen stapt zelfs naar de politie. In 2016 gaf 3 procent van de Ne derlandse bevolking van 15 jaar of ouder aan wel eens online gepest te zijn, ruim 400.000 personen. Jongeren worden vaker online gepest dan ouderen. Van de 15- tot 18-jarigen had 9 procent in 2016 er mee te maken, tegen 1 procent van de 65-plussers. Ook bij jongvolwassenen wor den meiden vaker gepest dan jon gens, al is dit verschil minder groot dan bij tieners. Bij 25-plussers zijn de verschillen naar geslacht nog veel kleiner. Dat blijkt uit een praktijkproef van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid, SWOV, in opdracht van de Metro pool regio Rotterdam-Den Haag. Bij de theoretische proef met foto's een halfjaar geleden bleek dat automobilisten in een woon wijk hun snelheid met gemiddeld 4 kilometer per uur zouden min deren als er een Dick Bruna- figuurtje op het verkeersbord staat in plaats van de maximumsnel heid. Die afname lijkt gering, maar dat kan omgerekend een daling van het aantal verkeersslachtoffers met wel 20 procent betekenen. Onbe wust denken auto mobilisten: Dick Bruna spelende kinderen, school oppassen. Inde praktijk blijkt het ook zo te werken, maar na zo'n ander halve week is het ef fect van de borden weg. „Je ziet duidelijk een dipje in de snelheden, maar het verdwijnt weer snel. Blijk baar denkt de automobilist na een flinke week: Ik zie hele- 20 maal geen kinderen of waar is die school dan? Dan vallen mensen terug in hun oude ge drag en gedrag veranderen is moeilijk," zegt SWO V-onder zoeker Jolieke de Groot. Het effect op de gemiddelde snelheid was bij de praktijk proef een reductie van 0,75 km/uur. „Ook kleine gemid delde snelheidsverschillen hebben een doorwerking op ver keersveiligheid. Het is bijvoor beeld geschat dat bij een gemid delde aanvangssnelheid van 50 km/uur een verlaging van de ge middelde snelheid met 'slechts' 1 km/uur kan leiden tot gemiddeld genomen ongeveer 8 procent min der dodelijke ongevallen en 6 pro cent minder ernstige letselonge vallen," aldus de onderzoekers van SWOV in het rapport. Rouleren Wethouder Bram Meijer van de gemeente Westland, tevens ver- keersveiligheidsambassadeur van de Metropoolregio, zegt dat de re sultaten van de praktijkproef te genvallen. „In ieder geval weten we nu wat het daadwerkelijke ef fect is. We moeten de resultaten nog bespreken met de 23 wethou ders verkeer. Er is een effect van de borden, alleen duurt het niet lang. Misschien is het een optie om de borden te laten rouleren door de woonwijken zodat het steeds er gens anders even helpt. Daar gaan we het over hebben, ook met de SWOV." Ook De Groot ziet het rouleren van de borden als een moge lijkheid. „Wantje weet nu dat het toch even een beetje helpt. Dezelfde bor den worden ook ge bruikt bij scholen. In combinatie met fysieke maatregelen zoals drempels zijn ze bruikbaar. De maximumsnelheid en de inrich ting van de weg moeten geloof waardig zijn. Je kunt geen 30 km-zone inrichten met lange straten asfalt. Dan vraag je wel veel van mensen om zich aan de snelheid te houden. Ook moet sprake zijn van betere handha ving" Kras.nl/54413 of bel 088-0885 886 Wellness arrangement maandag 18 september 2017 GO Aleksandr Alesin, militair analist Meisjes worden veel vaker on line gepest dan jongens. Online pesters houdens zich vooral bezig met laster. Ton Voermans Rotterdam Automobilisten rijden minder hard door een woonwijk als er een verkeersbord met een fi guurtje van Dick Bruna staat. Maar dat onbewuste goede ge drag is na anderhalve week weer verdwenen. Ton Voermans Rotterdam Verkeersbord met Bruna- figuren. foto marlies wessels Voor bergwandelen en complete ontspanning bent u in kuuroord Bad Alexanders- bad aan het juiste adres! Ontdek het Fichtelgebergte en ontspan na een actieve dag in de buitenlucht van de wellness met binnenzwembad. Hotel met ontbijt, diner en een upgrade naar comfortkamer Incl. gebruik wellness, diverse kortingen en welkomstdrankje djy) Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Miltairen van het Wit- Rusissche leger tijdens een oefening, fotoap Pantservoertuigen tij dens de Zapad 2017. Zapad is een vierjaar lijkse gezamelijke oefe ning met het Russische en Wit-Russische leger. FOTOAP Klantbeoordeling 8,0 I 4-8 dagen al v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5