I J2 1 O. Over de grens BAL 11 AFGHANISTAN mannen wel veranderen als ze eenmaal op het veld staan." Kees Verkaart vindt het leuk, dat vlaggen. Maar onderdeel zijn van een groep, dat is misschien nog wel veel leuker. „De jongens van het eerste accepteren mij in de groep", weet hij. „Mijn vrouw heeft een ei gen winkel in Zierikzee en werkt dus altijd op zaterdag. Ze vindt het wel fijn dat ik op zaterdag onder de pannen ben bij de voetbal. Twee seizoenen terug hebben we met 35 man bij ons thuis gebarbecued. Dat was ontzettend leuk. Daarom hebben we het dit jaar nog een keer gedaan." Achter het doel Weten ze ook allemaal wat voor voetballer Kees Verkaart is ge weest? Wat hij heeft betekend voor Zierikzee, de voorloper van MZC'11? „Dat denk ik wel hoor. De oudere spelers zeker. Die kennen me allemaal wel als voetballer. Ik heb twintig jaar in het eerste ge speeld en ben er trots op dat ik top scorer aller tijden van Zierikzee ben." Bij Bruse Boys weten de meeste spelers ook wel dat Jacob van den Berge een levensgevaar lijke en trefzekere spits was. „Som mige jongens stonden als kleine ventjes achter het doel toen ik nog voetbalde", zegt Van den Berge. „Nu schiet ik de keepers ook nog in. Aan mijn traptechniek kunnen ze denk ik wel zien dat ik een bal letje heb kunnen trappen." Mijn vrouw vindt het wel fijn dat ik op zaterdag onder de pannen ben Als assistent moeten ze hun clu bliefde soms even opzij schuiven en hun voetbalhart iets minder snel laten kloppen. Verdedigers coachen mag bijvoorbeeld niet als assistent-scheidsrechter. „Ik doe het soms stilletjes. Daar betrap ik mezelf dan op", bekent Van den Berge. Hij is ook al eens het veld in gesprint, maar dat was dan ook wel bij een bijzonder moment. „Een paar jaar geleden schoot Koen van den Berge ons in de laatste minuut met een schitterend afstandsschot naar het kampioenschap. Ik vloog als eerste het veld in. Dat mag na tuurlijk helemaal niet. Scheids rechter Ngoumout had me eigen lijk rood moeten geven, maar hij liet het gaan. Hij wist wat het voor mij en voor de club betekende." Kees Verkaart wil nog wel een tijdje doorgaan als assistent- scheidsrechter bij MZC'u. „Eind vorig seizoen kreeg ik de vraag of ik niet een stapje terug wilde doen. Er was een jonge knul die een cur sus had gevolgd en wel bij het eer ste wilde vlaggen", vertelt hij. „Ik vond het nog net te leuk om te stoppen. Het liefst zou ik het nog twee, drie jaar doen. Als mijn vrouw stopt met haar winkel, stop ik met vlaggen." Of de spelers en staf moeten aangeven graag iemand anders langs de lijn te willen, dan is Verkaart be reid een goed in de groep of bij de staf zou liggen, moeten ze dat gewoon aan geven." Bruse Boys begint de competitie zaterdag in Krimpen aan den IJssel, op het veld van DCV. „De eerste klasse is toch net weer een ni- veautje hoger, dat vind ik wel lek ker", zegt Van den Berge. Een klasse lager start MZC'11 met een thuiswedstrijd tegen Oostkapelle. Zonder Kees Verkaart, want die heeft voor één keer andere ver plichtingen. „Mijn vrouw en ik zijn 40 jaar getrouwd", lacht hij. „We gaan met het gezin een weekend naar Valencia. Maar een week later ben ik er gewoon weer bij." stap op zij te zet ten. niet meer Ah Masoud Osmanie weet dat Afghanen echte aanpakkers en doorzetters zijn maandag 18 september 2017 A Kees Verkaart heeft nog veel plezier in het vlaggen bij MZC'11. „Het liefst zou ik het nog twee, drie jaar doen." fotoleoadriaansen nu de vlag in de hand -Kees Verkaart (62) „Als ik In voetballand is het momenteel crisis. Nederland dreigt na het EK van vorig jaar ook het WK van volgende zomer te missen en dat houdt de gemoederen flink bezig. Hoe anders is dat in andere landen. Afghanistan bijvoorbeeld, daar zijn ze al lang blij dat er über haupt weer interlands gespeeld kunnen worden, vertelt MZC'11- aanvaller Masoud Osmanie. Op de vraag wie de grootste Af ghaanse voetballer is, weet Osma nie - van Afghaanse komaf - ei genlijk geen antwoord. En wat de grootste successen van het land op voetbalgebied zijn, weet hij ook niet zo goed. „Het is daar lang oor log geweest, er werd bijna niet ge- voetbald. Dat komt nu allemaal pas weer, nu het land stabieler aan het worden is." Inmiddels is de nationale selectie weer wat aan het opkrabbelen. De ploeg speelt vaker en doe ook mee aan da kwalificatiereeks voor de Azië Cup. „Maar veel stelt het nog niet voor, de resultaten zijn niet goed", weet de spits van zaterdag-tweedeklas ser MZC'11. „Ze hebben ook bijna geen profvoetballers. Er zijn ge woon internationals die onder meer in Nederland bij amateur clubs spelen." „Maar over de toekomst ben ik wel positief", vervolgt Osmanie. „Het heeft gewoon tijd nodig. Naarmate het land sterker wordt, zal de sport daarin meegaan. Ook het voetbal. En door de oorlog zijn er natuurlijk heel veel mensen gevlucht. Mis schien kan dat ook nog wel positief uitpakken voor het voetbal. Dat jonge spelers in het buitenland zich beter kunnen ontwikkelen en er vervolgens voor kiezen hun inter lands voor Afghanistan te spelen." Ook de Afghaanse mentaliteit stemt Osmanie positief. „Het zijn echte aanpakkers, echte door zetters. Heel anders dan hier. Dat komt ook door de oorlog, de mensen zijn gewend dat ze moeten strijden voor wat ze hebben. Daarnaast is het eer gevoel om voor hun land uit te komen enorm." Daniel Vervelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55