Over de grens N 5 KOSOVO maakt zijn. Mits het maar serieus en met respect is. Maar mochten we dit seizoen als team onver hoopt toch een mindere periode beleven, waar ik niet van uitga, dan zal ik dit blijven doen. Daar hebben de mensen die Arnemui- den een warm hart toedragen recht op." De trainer uit Veere zal er niet van in de war raken. Hij heeft in de loop der jaren een plan en een werkwijze ontwikkeld waar hij zich prettig bij voelt. Plezier, respect, oprechte aandacht, posi tief coachen, eerlijkheid, duide lijkheid en spelers verantwoorde lijkheid geven zijn hierin de kernpunten. „Tevens is het be langrijk met een kloppend en in spirerend tactisch verhaal te ko men." „De hedendaagse jonge spelers denken zeer oplossingsgericht. Wanneer ze weer eens een nieuwe telefoon hebben, liggen ze twee dagen op hun rug op de bank om het hele menu met alle opties te doorgronden, net zolang tot ze weten hoe dat ding werkt. Bij deze, ook mondige, generatie kun je als trainer niet meer aan komen met een haperend tactisch plan." En het werkt! Als trainer van VCK, dat hij ook naar de tweede klasse loodste, werd hij al eens ge nomineerd voor de titel Zeeuwse trainer van het jaar. Hij werd het toen niet. Na vorig seizoen verzil verde hij de tweede nominatie wel. „Nee, maar het gaf wel voldoe ning. Toen bekend werd dat ik ge nomineerd was, heb ik de spelers meteen in de groepsapp laten we ten dat het een nominatie voor ons allemaal was. We hebben het samen gedaan. We hebben elkaar nooit in de steek gelaten. En er met elkaar, spelers, staf, bestuur en supporters, voor gezorgd dat alles klopte en bleef kloppen. Mijn rol is dan om de rust te be waren en om heel alert te zijn dat het groepsproces op geen enkele manier verstoord wordt." „Absoluut. Als jeugdtrainer bij W Veere was ik nog veel te veel voetballer. Ik bouwde voor een wedstrijd druk op om als voetbal ler te kunnen presteren. Maar het probleem was dat ik niet moest presteren maar de spelers op het veld. Stond ik daar met een gie rende adrenalinespiegel, dat zich vertaalde in belachelijk gedrag langs de lijn. Echt zo'n joystick- goed op gaan letten. Ik ben cur sussen gaan volgen. Van de cursus TC3 jeugd heb ik veel geleerd. Hoe bouw je een training op, maar vooral over de leeftijdskenmer- ken van jeugdspelers. Elke catego rie vraagt een andere benadering. Gezien de cijfers en de positieve feedback die ik gedurende de cur sussen van de docenten kreeg, bleek dat ik wel talent had om trainer te worden. Helemaal toen bij de TC2-cursus mijn docent Diederik Hiensch zei: 'Als jij seni oren gaat trainen, gaan we nog van je horen'. Twee jaar later ston den we samen als genomineerden op het podium." „Daar moet je een balans in leren vinden, anders blijven andere dingen wel eens liggen. Toon Gerbrands beschreef dit mooi. Trainers-cv Nick Corré 2010-2011 trainer die langs de kant maar stond te blèren en roepen tegen zijn spelers wat ze moesten doen. Mijn vrouw kwam een keer kij ken. 'Wat ben jij nou aan het doen, doe eens normaal'. Voort aan ging ze ergens anders staan... Dat zette me aan het denken." „Het is altijd verstandig om jezelf te evalueren en iets te doen met de opmerkingen die anderen, ze ker dierbaren, over je maken. Dus ben ik er Zoek balans in de vijf pijlers in je leven: zingeving, relatie, werk, ge zondheid en vrije tijd. Je begrijpt dat wanneer je veel tijd in werk en trainerschap steekt dit ten koste gaat van de overige pijlers. Het wrange is dat het doorgaans ten koste gaat van je meest dier baren, je gezin. Ik ben hier be wust mee aan de slag gegaan." „Zo hebben de meeste mensen twee maanden vooruitgeschoven werkzaamheden in en rondom het huis. Ze steeds vooruitschui ven zorgt voor onnodige bal last. Ik ben van de zomer direct onze garage gaan opruimen. En ik moet zeggen: het luchtte op! Maar zeker ook leuke din gen met je gezin doen en hier ook gewoon tijd voor vrijmaken. Ik ben opa van twee kleinkinderen, Tim en Feline, het mooiste dat er is. Te vens helpen de (klein)kinderen je, in de soms hectische voetbal wereld, te relativeren. Er zijn immers belangrijkere zaken." „De degradatie met VCK was een zware teleurstelling. Maar aan de andere kant hebben we er toen wel het maximale uit gehaald en degradeerden we met 33 punten. Maar van te genslag leer je, zeker zo vroeg in je carrière, nog meer dan van sue ces." „Het was bij Veere van het be gin tot einde een moeizaam sei zoen. Toen heb ik omdat we een krappe spelersgroep hadden te lang gewacht met ingrijpen. We - waren goed op weg om ons te handhaven, maar op het einde zag ik het nog tussen onze vingers door wegglippen. Na dat seizoen was ik echt doodmoe. Maar in dat seizoen heb ik als trainer wel heel veel geleerd en de conclusie mo gen trekken dat je als trainer nooit uitgeleerd bent." „Arnemuiden heeft een iets bre dere selectie en als ik eerlijk ben, ook meer kwaliteit. Met elkaar hebben we een droomdoel bespro ken: dat is een plaats bij de eerste vier, vijf, misschien een periode. Maar dan moet echt alles meezit ten. Het doel van de vereniging is een stabiele tweedeklasser wor den. Ik denk dat dat zeker realis tisch is." „Duelkracht, lef, hard werken, dat zijn dingen waar Arnemuiden voor staat. Wanneer de acceptatie, trainingsopkomst en sfeer blijft zoals die nu is en we niet met al te veel blessures te maken krijgen zouden we wel eens kunnen ver rassen." „Als trainer wil ik een veilige omgeving creëren in de kleedka mer waarin iedereen iets durft te zeggen. Dat is vorig seizoen gaan deweg steeds beter gegaan. Spe lers praten mee, durven hun me ning te geven en daarin stel ik mezelf ook kwetsbaar op, al be paal ik uiteindelijk wel de rich ting." „Vorig seizoen speelden we aan het einde van het seizoen uit te gen Kapelle een draak van een eerste helft. Bij de evaluatie op dinsdagavond bleek dat de spelers al in de warming-up moe waren. Ik werk volgens een periodise- ringsschema en had een week te lang met ze doorgetraind. En in de tweede helft pakte een wissel ook niet goed uit. Zulke zaken moet je gewoon durven erken nen. Dat kost me ook geen moeite, want zo zit ik in elkaar. We doen het immers samen." va Kosovo moet het vooral met heel jonge spelers doen ♦H- maandag 18 september 2017 j oy sticktrainer' Voelde dat als een persoonlijke erkenning? Kun je je nog herinneren hoe je als beginnend trainer was? Ben je er nu dag en nacht mee bezig? seizoen club VCK 2011-2012 VCK 2012-2013 VCK 2013-2014 Kloetinge (als stagiair) 2014-2015 Kruiningen 2015-2016 Veere 2016-heden Arnemuiden klasse prestaties 3A zat nacompetitie en halve finale dis trictsbeker gehaald 3A zat gepromoveerd via nacompetitie, eerste ronde KNVB-beker uitge schakeld door Argon 2E zat gedegradeerd via nacompetitie HB zat gehandhaafd via nacompetitie in 3B zat 3A zat 3A zat En toen? tiende plaats, handhaving gedegradeerd via nacompetitie kampioen Hoe ga je met tegenslag om? Hou je dit seizoen rekening met het scenario VCK? En hoe gaat Arnemuiden dat doen? ederland heeft een lange en succesvolle voetbalge schiedenis. Ajax, Feyenoord en PSV wonnen al diverse Euro pese hoofdprijzen, de nationale ploeg werd in 1988 Europees kam pioen en speelde ook nog eens drie WK-finales. De geschiedenis van het kleine Kosovo is heel an ders, weet Bajram Bajra (foto rechts), voetballer van Bevelanders en zelf uit het land afkomstig. „We mogen nog maar sinds vorig jaar meedoen aan door de Fifa en Uefa georganiseerde wedstrijden, zoals de kwalificatiereeks voor het WK of de voorrondes van de Eu ropa League", vertelt de offensieve kracht van de derdeklasser uit Kamperland. „Maar echt goed zijn we nog niet, hoor. Je kunt aan alles zien dat we nog maar net begon nen zijn. De resultaten zijn nog niet goed en we moeten het vooral doen met heel jonge spelers." Dat Kosovo nu nog onderaan de voetballadder staat, heeft te maken met de oorlog die er lang woedde. Het land hoorde eerst bij het voormalig Joegoslavië. „Het voetbal heeft daardoor lange tijd bijna stilgestaan", zegt Bajra. „En omdat we geen officiële wedstrij den mochten spelen, hebben veel spelers ervoor gekozen om voor het land uit te komen waar ze naar toe zijn gevlucht." Hiermee doelt hij op grote namen als Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka (beiden Zwitserland) en Shkodran Mustafi (Duitsland). „We hadden nu echt een goede ploeg kunnen heb ben. Nu is het moeilijk. Tegen Fin land (1-1) haalden we vorig jaar ons eerste punt ooit. Maar meer heb ben we er nog niet." Ook de clubs in de Europa League, Pristina en Trepca, hadden het zwaar. Bajra heeft zelf een voorkeur voor een andere profclub - Llapi - omdat zijn vader daar speelde. Verder is hij duidelijk over de mentaliteit van de Ko- sovaren. „We spelen met passie. Dat merk ik ook aan mijn eigen spel." Daniel Vervelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49