Over de grens 3 Dat ben ik toen gaan doen. Je moet er wel feeling voor hebben, hoor. Dat merk je snel, of je dat hebt. Ei genlijk bij het eerste contact al. Dan zie je vaak al: dat gaat goed, of wordt misschien lastig. Voor mij voelde het gelijk goed. Alsof ik het al vaker had gedaan." Na die stage en zijn belevenissen in Indonesië kwamen al zijn an dere klussen erbij. In veel gevallen toevallig of via Zeelandia Middel burg. „Die jongen met die progres sieve spierziekte ben ik tegengeko men tussen de vacatures op Zee- landnet. Voor die clinics ben ik een keer gevraagd door iemand van een speciale school en daarna werd ik vaker gevraagd. Zo simpel was het eigenlijk. Ik vind het heel mooi en bijzonder hoeveel je er voor terugkrijgt. Daardoor kun je wel blijven gaan." De training die hij iedere vrijdag aan het G-team van Zeelandia geeft, ziet hij bijna als ontspan ning. „Het kost veel energie en tijd en de vooruitgang die ze boeken is minimaal, soms nauwelijks zicht baar", moet Luteijn daar direct bij zeggen. „Maar het plezier dat zij halen uit dat ieniemienie-stapje is echt fantastisch. Dat is onbetaal baar, echt, dat is zó mooi. Kinde- Tweede trainer voor G-team Zeelandia Middelburg gezocht ren zonder beperking zijn ook dankbaar, maar dat is toch anders. Ik vind de diversiteit vooral erg leuk. Elk kind heeft zijn eigen be perking of probleem. Iedere keer een andere manier of oplossing vinden waar dat kind het beste mee de wereld in kan of de trai ning kan vervolgen, dat vind ik mooi." „Dat steeds maar aanpassen op het eigen niveau van dat kind, is een grote uitdaging en erg leuk om Die periode in Bali heeft mij wel gemaakt tot de persoon die ik nu ben te doen. Je hebt een grote truken- doos nodig. De oefeningen op de training zijn allemaal heel simpel, de simpelste die je kunt bedenken. Je moet die oefening wel steeds aanpassen, zoals bij bijvoorbeeld een slalom met aan het eind een schot op doel. Je moet de afstand tot het doel iedere keer variëren, de afstand tussen de pionnetjes, het tempo. En dan heb ik het nog niet over het niveau waar je de kinderen op aanspreekt." Trein leren rijden „Sommige kinderen zijn cognitief net zo sterk als jij en ik en anderen veel minder. Het is continu uitba lanceren. Het gaat voor mij van zelf. Het leukste vind ik dat alle kinderen die komen op hun eigen niveau meedoen en plezier bele ven door gewoon te voetballen. Sommigen kijken de hele week uit naar die vrijdag om te komen trai nen. En met mijn werk kan ik ook heel veel kinderen helpen. De af gelopen weken heb ik bijvoorbeeld twee jongens met autisme geleerd om met het openbaar vervoer naar school te gaan. Dat deden we in kleine stapjes. We gingen eerst naar het station. Kijken hoe het eruit ziet. Waar komen de treinen vandaan? De volgende keer zijn we gaan kijken waar je kaartjes kunt kopen. Daarna stapten we samen de trein eens in. Later apart, dus zij van boven en ik vanonder in de coupé. Later weer in een andere coupé. Zo bouw je het uit." Luteijn weet heel goed waar deze jongens tegenaan kunnen lo pen. „De drukte in zo'n trein kan voor chaos zorgen, dat kan heel hectisch zijn", stelt hij. „Of als er ineens staat dat de trein vertraging heeft of van een ander perron ver trekt, is dat voor hen heel lastig. Dat is voor ons misschien lastig voor te stellen, maar voor die jon gens is het al een grote stap om met het openbaar vervoer te rei zen. Ze hebben er tijd voor nodig om dat te leren. Het is vooral die kleine stapjes vooruit zetten. Con tinu check ik of ze zich nog op hun gemak voelen, wat ze nog wel of niet spannend vinden. Ik weeg dan steeds af wat wel en wat niet gaat. Dat lijkt bij mij vanzelf te gaan." Hij koestert de herinnering aan zijn tijd in Bali daarom nog altijd. „Die periode daar heeft mij wel gemaakt tot de persoon die ik nu ben. Ik ben in ieder geval heel blij dat ik er achter ben gekomen wat ik wil in het leven. Er zijn heel veel jongens en meiden van mijn leef tijd die nog steeds zoekende zijn naar wat ze willen. Ik ben blij dat ik het al tegen ben ge komen." We staan natuurlijk vooral bekend om onze supporters OPROEP maandag 18 september 2017 is echt onbetaalbaar Niels Luteijn staat voor zijn vierde seizoen als trainer van het G-team van Zeelandia Mid delburg. Komend jaar staat hij - vooralsnog - alleen voor de groep. Het is moeilijk om hulp te strikken. „Vrijdag is een heel las tige dag, net als de tijd (tussen 16.00 en 18.00 uur). Niet veel mensen zijn op vrijdagmiddag vrij of willen het niet doen. Of ze willen het wel, maar kunnen het niet." Zijn het bij reguliere jeugdteams nog wel eens welwillende ou ders die de coachjas dan maar aantrekken, bij het G-team ligt dat iets anders. Luteijn snapt dat wel. „Zij zorgen al de hele week in- - Niels Luteijn tensief voor hun eigen kind. Ik kan me voorstellen dat het dan ook lekker is om even gewoon te kunnen kijken." G-teams voor jonge kinderen zijn overigens zeldzaam in Zee land. „RCS is nu net gestart met een teampje voor kinderen met autisme, maar als jonge G-voet- baller kun je alleen bij Zeelandia en in Sint-Annaland terecht. Daarna moet je al naar MOC'17 in Bergen op Zoom." „Zo'n team zou bijvoorbeeld in Goes best aanslaan, maar je moet wel met een clubje begin nen. Als je met één of twee kin deren begint, haken ze gelijk af. Zo'n groepje vinden en bij elkaar rapen is hier het probleem." Zeeuwse voetballers vertellen op deze plaats in de bijlage over hun buitenlandse roots. Wat als je beide ouders uit een ander land komen, voor welke voetbalploeg kies je dan? Liam O'Shea, voetbal ler van Oostburg, is half Iers, half Noord-Iers en heeft een duidelijke voorkeur: „Ierland. Dat zijn de échte leren", geeft hij aan. „Dat is altijd zo geweest, ik heb het een beetje van huis uit meegekregen." Het was in de zomer van 2016 een ongekende luxe voor O'Shea: Ne derland nam niet deel aan het EK in Frankrijk, maar Ierland én Noord- lerland waren beide van de partij. En dat was voor de Noord-leren de eerste keer. „De hype rond Will Grigg (spits van Noord-lerland) vond ik wel grappig", zegt de spe ler van Oostburg. Toch overtuigde het hem niet om voor dat land te kiezen. „Ook toen was Ierland mijn favoriet." Beide landen kwamen even ver in Frankrijk. „In de eerste knock-outronde werden ze uitge schakeld." Want echt topteams hebben ze niet, weet O'Shea. Daarom blinken ze uit op andere vlakken. „We staan natuurlijk be kend om onze supporters. Daar praat iedereen altijd over tijdens grote toernooien." Ook de Ierse nationale competitie staat niet hoog aangeschreven. „Het niveau is er helemaal niet hoog. Daarom volg ik het eigenlijk nauwelijks." En hij is niet de enige Ier die weinig om de nationale voetbalcompetitie geeft. „Ze volgen vooral het Engelse voetbal en dan met name Manchester United. Die club is door leren opgericht. Net als Celtic uit Schotland, dat daarom ook veel Ierse fans heeft." O'Shea is, mede door die Ierse link, ook supporter van Manchester United. Bij die club speelde bovendien de grootste Ierse voetballer aller tijden: Roy Keane. „Hij was altijd een lekker agressieve speler, daar houd ik wel van." De Ierse mentaliteit, heet dat. „En ik ben zelf ook een speler die niet bepaald te rughoudt." Daniel Vervelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47