i SS II 2 Niels Luteijn (23) maakt kinderen gelukkig door ze te laten sporten of spelen. De Middelburger, student Psychomotorische Kindertherapie en aanvaller van Zeelandia Middelburg, heeft inmiddels al 'een grote trukendoos'. NIELS LUTEIJN SPITS EN WELDOENER ffltkssm Heel blij dat hij zijn diploma haalde, was hij niet, want hij wist dat hij iets heel anders wilde: kin deren met een beperking - licha melijk, verstandelijk of maat schappelijk - gelukkig maken. Ple zier is in de ogen van Luteijn een geboorterecht. De opleiding Psychomotorische Kinderthe rapie in Utrecht bleek het beste bij de Niels Luteijn van na zijn stage in Bali te passen. „Kinde ren die vastlopen in een bepaald ontwikkelingsgebied help ik door middel van sport, spel, mu ziek en creatieve therapie." Zijn diensten zijn niet exclusief. De opsomming van zijn werk zaamheden is indrukwekkend. Luteijn is: groepsbegeleider op de Hosvazze, een zorgboerderij in Le- wedorp; thuisbegeleider voor kin deren met een beperking; degene die clinics organiseert en verzorgt voor kinderen in het speciaal on derwijs; verzorger van een jongen met een progressieve spierziekte; trainer van het G-team van Zee landia Midddelburg, een van de zeldzame G-teams voor kinderen in Zeeland. „Ik kwam voor het eerst in aanraking met kinderen met een beperking tijdens een stage voor mijn eerste opleiding", haalt hij herinneringen op. „Je ziet vaak dat mensen iemand in de familie hebben met een be perking en dat ze daarom dit soort werk gaan doen, maar dat is bij mij niet zo. Ik wilde stage lopen bij Zeelandia Middelburg, de club waar ik al sinds mijn zevende voetbal, en zij zochten toevallig nog iemand voor het G-team voor spelers tot en met achttien jaar. In het derde jaar van de oplei ding Sport en Bewegingsedu catie boekte Niels Luteijn (23) een Pyrrusoverwinning. Zo eentje waar je zowel blij als droevig om bent, waar je van leert en van baalt. De aanvaller van Zee landia Middelburg trok voor zijn stage naar Bali. „Bij Bali denken veel mensen aan het paradijs, fees ten en resorts", weet de Middel burger. „Dat was het voor mij niet. Ik heb er de onderkant van de sa menleving gezien. Ik kwam bij mensen die met zijn tienen of twaalven een badkamer delen en twee tot drie jaar moeten sparen voor het gehoorapparaatje van hun zoontje." Luteijn was er, als „een soort Cios-student", sportleraar en zorgde voor wat sprankjes geluk in het leven van de kinderen. „Ik gaf ze les en hielp ze", blikt hij terug. „Ik leefde niet in die omstandighe den, want ik had er een kamer die ik huurde, maar ik was wel vijf da gen per week een halve dag op school om te helpen. Ik deed ook huisbezoeken en organiseerde sportdagen. Dat was wel leuk. Ik heb na die periode wel drie of vier maanden wat problemen gehad." De indrukken die hij opdeed kwamen namelijk kei- en keihard binnen. Hij zag hoe de kinderen opleefden als ze konden spelen, ook al hadden ze eigenlijk hele maal niets. „Ik 7 heb daar wel maanden last van gehad toen ik weer terug in Nederland was", be kent Luteijn. Ik kon me voor school totaal niet meer motiveren. Ik had daar de shit gezien waar een aantal mensen in zat. Als je terug komt uit zo'n situatie en je moet een verslag maken omdat je een vakje moet halen.... Dat zag ik toen Het leukste vind ik dat alle kinderen op hun niveau meedoen en plezier hebben totaal niet zitten. Ik heb er zelfs over nagedacht om te stoppen met mijn opleiding." „Ik zat niet eens op de opleiding die bij me paste, dat wist ik na die stage ineens zeker", vervolgt hij. „Waarom zou ik die opleiding dan afronden? De situatie van die kin deren in Bali liet me maar niet los. Het is natuurlijk ook wel iets an ders dan bij een of ander bedrijf achter een bureautje met wat cij fers werken. Maar die opleiding heb ik uiteindelijk toch afgerond. Waarom? Nou, omdat ik een schop onder mijn hol kreeg van mijn ou ders. Ik zat al in het derde jaar en het zou zonde zijn om het niet af te maken. Dat klopt natuurlijk ook. Dus ik heb de studie afge maakt, maar met niet meer dan nodig was. Ik ging voor de studen tentien." vier maandag 18 september 2017 Het plezier dat zij hebben Niels Luteijn geeft tijdens de training aanwijzingen aan Robin Bogaard, foto ruben oreel Mitchell Minnaard Middelburg - Niels Luteijn Niels Luteijn (links) vermaakt twee spelers op een kussen, foto MICHEL VAN DER LINDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46