3 32 arrestaties bij demonstraties tussen links en rechts in Enschede De politie Enschede was voorbereid op het ergste en handelde volgens een nauwgezet plan om te voorkomen dat de situatie zou escaleren, foto robin hilberink De politie haalde gisteren alles uit de kast om een confrontatie tussen extreemrechtse en -linkse betogers te voorkomen. En met succes. Een reportage vanuit de controlekamer. Tegendemonstranten van AFA verzamelen zich in groepjes om de Pegida-aanhangers dwars te kunnen zitten, fotoginopress Vanuit de controlekamer houden agenten de demonstranten via videobeelden in de gaten, foto christian van der meij In het Blijdensteinpark bij villa De Brink komen leden van Pegida bij elkaar. De opkomst valt mee. foto robin hilberink Pim Lindeman Enschede Als rond vier uur 's middags een van de laatste sprekers van de ex treemrechtse organisatie Fortress Europe - waaronder ook Pegida Ne derland valt - het woord heeft ge nomen, stapt Janny Knol gedeci deerd de commandokamer van de politie in Hengelo binnen. „Hij moet worden aangehouden, want hij heeft strafbare dingen gezegd." Knol is eindverantwoordelijk voor het politieoptreden rond de de monstraties. Haar bevelen worden opgevolgd. De man laat zich zonder verzet meevoeren. Op een etage van het gebouw zit ten alle leden van een speciaal voor deze dag gevormde eenheid. Het team van politie-experts volgt de demonstraties nauwgezet. De poli tie wil hoe dan ook voorkomen dat de boel uit de hand loopt. En met aangekondigde demonstraties van Pegida én van de extreemlinkse an tifascistische beweging AFA Frys- lan kan dat zomaar gebeuren. Behalve camerabeelden vanuit de binnenstad komt veel informatie van een speciaal netwerkteam uit Den Haag. Ze komen naar iedere politieke demonstratie in Neder land om contact te leggen met de monstranten. Het idee: als demon stranten bekenden zien, zijn ze minder geneigd zich te misdragen. Voorbereiding Terug naar vrijdagmiddag, 15.00 uur. In een vergaderzaal aan de Demmersweg verzamelen zich alle politiecommandanten die tijdens de demonstraties een eenheid on der hun hoede krijgen. Het zijn er meer dan dertig. Ze worden toege sproken door Isabelle Mensink, die al weken bezig is met een plan waarmee de openbare orde moet worden gehandhaafd. Eerder op de dag heeft Mensink gehoord dat er maximaal duizend demonstranten van beide kanten naar Enschede komen. De inlich tingen zijn afkomstig van Jan Mel- lema, die rond de demonstraties als 'hoofd informatie' functioneert. Er zijn duidelijke verwachtingen: 'rechts' zal de orders van de politie opvolgen, 'links' zal de confrontatie zoeken en vormt het grootste risico. Bovendien is de kans reëel dat er een bommelding binnenkomt. Het is een vaker gebruikte tactiek van tegenstanders om een demonstra tie te blokkeren. Mensink: „Daarom doorzoeken we 's ochtends vroeg het terrein met een bomhond." Vooraf spreken Knol, Mellema en Mensink de hoop uit dat de demon straties zonder grote uitbarstingen van geweld verlopen en dat vooral 'gewone' Enschedeërs geen last hebben van de betogers. „Het klinkt wat simpel, maar ik zou tekenen voor slecht weer", zegt Mellema daags voor de demonstraties. „Zo dat er minder mensen op afkomen. En dat Twente wint. Dan zijn die supporters ook wat vrolijker." Er valt uiteindelijk geen druppel. Maar de opkomst valt mee. De agenten staan op scherp als linkse tegendemonstranten zich in groep jes richting Pegida begeven. Agen ten controleren de demonstranten en houden een aantal van hen aan, omdat ze geen ID-bewijs hebben, of omdat ze gezichtsbedekkende kleding bij zich hebben. Even later een tweede spannend moment als de Pegida-demonstra- tie begint: linkse demonstranten gaan op de grond zitten om de rechtse demonstratie te blokkeren. Opnieuw een aantal aanhoudin gen, ME'ers duwen een aantal de monstranten weg. Eén meisje krijgt een klap van een ME'er, omdat ze niet luistert. Arrestaties Op diverse plekken worden men sen aangehouden, omdat ze geen ID-bewijs bij zich hebben, of om dat ze gezichtsbedekkende kleding dragen. Er wordt geschreeuwd en er zijn spandoeken met opruiende teksten ('Stop Islam before it's too late'), maar die vallen volgens de politie binnen de vrijheid van me ningsuiting. Dat geldt ook voor de varkensmutsen die sommige Pe- gida-demonstranten dragen. De voorman van de beweging werd al eens aangehouden omdat hij zo'n muts droeg. Wel wordt met spanning geke ken naar het optreden van de ex treemrechtse Duitse band Katego- rie C, als onderdeel van de Pegida- mars. Een groep Turkse jongeren wil richting het podium, maar wordt door agenten tegengehou den. Het optreden verloopt ogen schijnlijk zonder incidenten, maar het OM maakt later op de dag be kend dat er een onderzoek is be gonnen naar uitlatingen van de zanger. Welke uitlatingen dat zijn, wil het OM niet zeggen. Uiteindelijk pakt de politie 32 mensen op, maar niet vanwege ge weld. De gevreesde confrontatie is uitgebleven. Commandant Knol is tevreden. „We hebben laten zien dat we een politie zijn voor ieder een. Voor mensen die willen de monstreren, én voor hen die een te gengeluid willen laten horen." maandag 18 september 2017 GO Politie op scherp, echte clash blijft uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3