23 ln de oorlog ben ik geholpen. Daarom wilde ik wat terugdoen digheidsbekleders, tot de president van Mexico toe. „Die kwam in eigen persoon zijn financiële za ken bij ons regelen. Corruptie is een van de groot ste problemen ter wereld, nog steeds." Zijn dochter komt in Mexico ter wereld. Met een tweede kind op komst, een zoon, besluit het echt paar Van der Klis naar Europa terug te keren. Van der Klis komt dan in West-Brabant terecht, in Huijbergen om precies te zijn. Van daaruit staat hij immers in korte tijd op de kantoren van Eurest in Antwerpen en Brussel, waar hij dan werkt. Door zijn politieke activiteiten voor de WD, op lokaal en provinciaal niveau, wordt Van der Klis een bekende streekbewoner. Vandaag de dag is Van der Klis geen lid meer van de VVD, hoewel hem voor al zijn partijverdiensten de Thorbecke- penning is toegekend. „Ik ben het absoluut niet eens met hun koers." Niet alleen politiek is Van der Klis actiefin de regio, met zijn sportachter- grond is hij nauw betrokken bij korfbal en golf clubs. Van der Klis verhuist later van Huijbergen naar Hoogerheide, woont vervolgens in Essen-Hoek en Roosendaal, om een jaar of wat geleden te kiezen voor serviceflat Meilust in Bergen op Zoom. Zijn huwelijk heeft geen stand gehouden. „Maar het contact is nog steeds goed, ook met de kinderen. En er zijn twee kleinkinderen." Na zijn pensionering begint voor Van der Klis een nieuwe internationale carrière. Met zijn exper- tise wordt hij gevraagd voor het Programma Uit zending Managers. In tal van landen in Afrika en Latijns-Amerika geeft hij adviezen om het toe risme ter plekke te ontwikkelen. „Ik weet natuur lijk wel wat van hotelbusiness en catering." Daar naast behartigt hij de belangen van beleggersver eniging VEB. „Ik bezocht de aandeelhoudersverga deringen van grote beursfondsen, om hun cijfers en strategie kritisch te beoordelen." Het ministerie van Buitenlandse Zaken polst hem op een gegeven moment of hij wil optreden als waarnemer bij verkiezingen, vaak in conflictge bieden. Van der Klis reageert positief, zijn eigen oorlogstijd in gedachten. „Ik wilde graag iets te ruggeven." Luxueus zijn de verblijven op de Bal kan of in Congo niet bepaald, zegt Van der Klis. „Met een tentje en een rugzak in afgelegen gebie den. Soms bij gastgezinnen. Bang voor mezelf ben ik nooit geweest." Nog steeds volgt hij het nieuws op de voet. Van der Klis ziet keer op keer dezelfde patronen. „Er zit altijd religie tussen, of een stammenstrijd." Het immigratievraagstuk baart hem grote zorgen, zegt hij. „Overbevolking geeft problemen op allerlei ge bied en immigratie is er één van." Van der Klis is voorstander van oplossingen in de eigen regio, zegt hij. „Migranten hebben vaak moeite met het aan passen aan onze cultuur. En natuurlijk is er een fi nanciële component. Opvang hier is voor ons op den duur niet te betalen." Tegelijkertijd weet hij dat het moeilijk is om in bijvoorbeeld een Afrikaans land een deugdelijke oplossing te realiseren. „Presidenten stelen zich rijk. Er komt oppositie en daarna een nieuwe presi dent. En ook die president steelt zich weer rijk." In zijn Bergse appartement herinnert veel aan zijn internationale loopbaan. Spulletjes uit Latijns- Amerika, relicten uit de KLM-businessclass, dat soort zaken. En Van der Klis heeft een collectie mooie wijnen. Hij laat een rosé-champagne uit een goed jaar zien. „Ik koop veel op wijnveilingen, mooie Elzasser wijnen vooral." Hij is ook oprich ter van De Oude Flesch, een vereniging die zich richt op het verzamelen van ambachtelijk ge- bruiksglas. Van der Klis heeft zelf een interessante collectie flessen, soms eeuwenoud. „Afkomstig van scheepswrakken en opgravingen." In serviceflat Meilust waar hij nu woont, laat zijn horeca-achtergrond zich opnieuw gelden. Hij organiseert nu geregeld thema-maaltijden voor de bewoners, in samenwerking met een plaatselijke cateraar. „Ik denk nog na over een leuke insteek voor de herfst." Van der Klis is een gelukkig mens en heeft oog voor de kleine dingen. „Vanuit mijn apparte ment zie ik bij het opstaan vogeltjes vliegen in het groen en eekhoorntjes huppen." Hij heeft nog steeds meer plannen dan jaren. „Ik verveel me nooit. Elke dag kom ik tijd te kort." maandag 18 september 2017 M Ben van der Klis zit nog steeds vol plan nen. FOTO CHRIS VAN KLINKEN/PIX4PR0FS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23