V I 22 ZE Een saai bestaan heeft Ben van der Klis uit Bergen op Zoom niet gehad. Werkte aan boord van de Holland- Amerika Lijn, struinde de nachtclubs af in het Havana van de jaren '50 en was waarnemer bij verkiezingen in conflictgebieden. En nog, op 84-jarige leeftijd, heeft hij tijd te kort. „Ik verveel me nooit." INTERVIEW BEN VAN DER KLIS We begonnen de dagen metgym- oefeningen aan dek Hij heeft naar eigen zeggen al heel wat kilometers op de teller staan. Maar nog steeds zit Ben van der Klis vol plannen. Al zijn papierwerk ordenen bijvoorbeeld. De weerslag van een rijk leven. „Ik heb heel wat meegemaakt." Misschien komt er ooit een boek, of een andere publicatie. De 84-jarige Van der Klis ziet terug op een kleurrijk leven. In West-Brabant is hij vooral be kend vanwege zijn politieke activiteiten voor de WD, daarnaast trad hij op als waarnemer van ver kiezingen in allerlei brandhaarden van de wereld. Hij had een topfunctie bij Nestlé, maar was ook entertainer op de schepen van de Holland-Ame- rika Lijn. Hoewel gezondheidsproblemen hun sporen hebben nagelaten, zijn geheugen is niet helemaal optimaal meer, is Van der Klis nog best fit, helder van geest en een verhalenverteller pur sang. „Ik heb in mijn leven altijd leuke dingen gedaan." De oorlogsjaren hebben diepe indruk op hem gemaakt. De Hongerwinter vooral. In Den Haag waar hij als jonge jongen woont, is dan bijna geen droog brood meer te eten. Het Rode Kruis redt hem. Dat brengt hem naar een boer in Edam, en la ter naar een gastgezin in Elp waar nog wel te eten is. Van der Klis leert er ploegen, koeien melken en boter karnen. Die reis naar Drenthe heeft hem ge vormd, zegt hij. „In spoorwagons op de vloer." Van der Klis is blij dat hij die wrede tijd heeft overleefd. Die dankbaarheid kan hij vele jaren later kwijt als waarnemer in oorlogsgebieden als Oost- Congo, Bosnië, Kosovo en Oekraïne. „Ik heb ver schrikkelijke dingen gezien." Aanvankelijk lijkt Van der Klis voorbestemd om sportleraar te worden. Atletiek is zijn ding. Maar ja, het avontuur lonkt. Als jonge man trekt hij naar Parijs, op de brommer. Hij wordt er gymnastiekle raar aan een universiteit. Hij woont in Montpar- nasse en raakt verzeild in de scene met Karei Ap pel, Simon Vinkenoog en al die anderen. Over het beroemde en nog altijd florerende café La Coupole hoefje hem niets te vertellen. „Al die artiesten kwamen daar. Iedereen had de tijd van zijn leven." Van der Klis werkt later aan boord van de Hol- land-Amerika Lijn. Als sportinstructeur en enter tainer. De namen van de schepen, de Nieuw Am sterdam en de Maasdam bijvoorbeeld, behoren tot de vaderlandse geschiedenis. We schrijven dan jaren50, jaren '60. De tijd van de grote emigratie. Veel boerenfamilies zoeken een beter bestaan, vanuit de havens van New York en Halifax. Van der Klis heeft het allemaal van nabij meegemaakt. „We begonnen de dagen met gym- oefeningen aan dek." In de wintermaanden worden ook exotische be stemmingen aangedaan. Toerisme en cruisevaart staan in de kinderschoenen. Naar de Caribbean, en zoals Van der Klis het uitspreekt, klinkt er heim wee in door. De jaren '50 in Havana, Cuba, nog voor Fidel Castro. De beroemdste nachtclubs van die tijd. Wilde jaren. „Rum, sigaren en vrouwen", herinnert Van der Klis zich. Na een studie aan een hotelschool in Zwitser land komt Van der Klis in de horeca terecht. Hij wordt managing director van zes hotels in dat land en krijgt daarnaast een accommodatie in Juan les Pins aan de Franse Rivièra onder zijn hoede. Later stapt hij over naar wereldspeler Nestlé, om met al zijn ervaring horecaconcepten en restau rants te ontwikkelen in Latijns-Amerika en elders. Aan het begin van de jaren '70 woont Van der Klis, inmiddels getrouwd, drie jaar in Mexico- Stad. Door zijn topfunctie bij een marktleider als Nestlé komt hij in contact met allerlei hoogwaar- maandag 18 september 2017 ,2V Een leven als een roman Ben van den Aarssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22