ZEELAND GEBOEKT i mmmuL Clare Lennart komt tot leven in Goes Mike Boddé brengt letteren en muziek Schelde sprekend in tongen ZEELAND 21 Striptekenaar Danker Jan Oreel heeft zijn heldin Hel weer aan het werk gezet. Op Slot Loevestein legt ze de hand op een deel van de magische Sibylle-codex. Y" Strips uitbrengen vergt geduld. Véél ge duld. Het is alweer vijfjaar geleden dat we Hel mochten verwelkomen. Hel - ei genlijk Helena - is de blonde, rondborstige, niet voor een kleintje vervaarde heldin die schurken in het stof doet bijten. Ze is ook een vingervlugge zakkenrolster, maar dat terzijde. Hel komt uit het potlood van Danker Jan Oreel, tekenaar in Kloetinge. Het eerste deel van haar avonturen, 'De koffers van Raz Fa- draz', verscheen begin 2012. Daarin weet ze de hand te leggen op de rijke nalatenschap van Raz Fadraz, een geleerde die zijn leven heeft besteed aan het ontrafelen van de 91 grote menselijke mysteries, van Atlantis tot De Steen der Wijzen. In deel 2 draait alles om de Sibyllijnse boeken: een in de Griekse oudheid opgeschreven verzameling profetische uitspra ken die de bezitter veel kracht en macht geven. Juist daarom moet Hel voorkomen dat het laat ste van de drie overgebleven delen in handen van een schurk valt. In deze strip is de boef Plot van Plettenburg, in de woorden van Oreel: „Een miskend opdondert je, dat stamt uit een geslacht van net-nieters. Een voorvader deed mee aan een zeeslag van Michiel de Ruyter, maar kwam te laat op het strijdtoneel. Een an dere voorvader is minister van oorlog als het vrede is. Plot wil dat rechtzetten, hij is belust op macht en aanzien." Danker Jan Oreel (1962) is de man van 'Zee land in strip', 'Op zoek naar Zeeland' en 'De banneling van Tobago'. Voor het eerste deel van Hel schreef Henk Kuijpers het scenario. Omdat die het te druk heeft met zijn succes volle Franka-reeks moest Oreel naar een an dere scenarist uitzien. Die vond hij: Frank Jon ker (1965), een stripschrijver die veel voor de Donald Duck werkte. Het tweede deel van Hel kreeg de titel 'De Sibylle-codex'. De finale van het avontuur speelt op Slot Loevestein. Teke naar Oreel is blij met de nieuwe uitgave: „Te- kentechnisch is deel 2 beter dan het eerste. Door de betere inkleuring - met dank aan Wilma Leenders - is het niveau echt hoger." En, komt er nog een volgend deel? Oreel heeft ideeën genoeg. En zegt: „Eén deel is een strip. Twee delen is leuk. Pas als er drie delen zijn kun je van een serie spreken." any Clare Lennart (1899-1972) is een vergeten schrijfster. Na een korte loopbaan in het onderwijs werd ze pension houdster in Utrecht. Daar begon ze te schrijven. De roman 'Avon tuur' in 1935 was haar debuut. In 1949 schreef ze het boekenweek geschenk 'Twee negerpopjes'. In totaal publiceerde ze ruim twin tig romans en novellebundels. 'De ogen van Roosje' (1957) is haar bekendste roman. Petra Teunissen schreef over Clare Lennart de biografie 'Voor 't gewone leven ongeschikt'. Af gelopen juni promoveerde zij op die biografie aan de Universiteit van Leiden. De biografe groeide op in Zeeland en werkt als freelance jour nalist en redac teur. Zondag 24 september is Petra Teunissen vanaf 14.00 uur Clare Lennart te gast in Boek handel De Ko peren Thin in Goes. Ze vertelt over het werk van een biograaf en geeft een schets van het soms turbulente leven van Clare Len nart. De toegang is gratis. Bezoe kers die de biografie (€24,95) aanschaffen, krijgen een boek van Clare Lennart cadeau. Iike Boddé (1968) komt naar Terneuzen. Hij is schrijver, pianist en voormalig stemmenimitator. Met zijn studiegenoot Thomas van Luyn bracht hij enkele caba retprogramma's op de planken. Voor het programma 'Kopspij kers' verzorgde hij imitaties van onder anderen André Hazes en René Froger. Eind vorig jaar verscheen zijn bundel 'Lekkere stukken, de al lermooiste muziek die ik ken'. Daarin presenteert hij tachtig fa voriete muziekstukken, van de 'Franse Suite' van Johann Sebas tian Bach tot 'Alfie' van Trijntje Oosterhuis. Over zijn voorkeu ren zegt hij: „Ik ben iemand met wisselende stemmingen, en daarom lei den mijn zwerftochten mij steeds langs andere gebieden; nu eens ben ik op zoek naar lyrische muziek, dan weer naar ijle, sferische muziek, soms religieus getint (terwijl ik atheïst ben), soms somber, en soms uitermate vrolijk." De avond met Boddé begint dinsdag 19 september om 20.00 uur in Porgy Bess Terneuzen. Zeeuwse schrijvers Soms is de uitlegger knapper dan de dichter. Af en toe blijkt de interpretatie boei ender dan de poëzie. De gedichten zijn in dit geval van Kees Ouwens (1944-2004), de verklaringen wor den gegeven door Toine Moerbeek (geb.1949) in een naar een dichtre gel vernoemd boekje 'Van een lief lijkheid die wij niet bereiken kun nen' (2005). Ouwens' woorden komen we tegen in Vlissingen, bij de trap on der de 'Westpoortflat', zoals Kees van Rijswijk verklapt in zijn gids 'Langs literaire locaties op Wal cheren'. Hij heeft het merkbaar moeilijk met deze dichter, welis waar 'hoog gewaardeerd door lite ratuurrecen senten'. Maar waar komt die waarde- ring van daan? Ik denk uit schaamte. De schaamte: de anderen zijn vast slimmer, de anderen snappen het wel. Voor jou blijven deze gedich ten na tien keer aandachtig lezen gesloten als een schelp. En wan neer je meent eindelijk eens een schelp te hebben gekraakt, stuit je op leegte. Nou ja, hooguit snuifje zeelucht op, of misschien is het sperma. Voorin het indrukwek kend ogende 'Alle gedichten tot dusver' (2002) staan namelijk veel gedichten over zelfbevrediging, zoveel begrijp je nog wel van Ou wens' orakelspreuken. Ja, orakel spreuken zijn het, regels als 'Weet waar je het zoeken moet in het ge val/ de werkelijkheid van anderen je omgeeft' uit een gedicht met de ook al stokstijve titel 'Noemloos zijn tijding ontruimende wij kende', voor het eerst gebundeld in 1997. Moerbeek vindt het een van Ou wens' belangrijkste gedichten. In elk geval is het een Zeeuws ge dicht, over een visioen dat de po ëet heeft op Fort Rammekens, eind augustus. Hij ziet veel meer dan 'verte de Schelde-oever de kust'. De dichter wil terug en keert ook terug, zij het naar de overkant, naar Breskens: 'een schelde spre kend in tongen'. Nergens is hij dichter bij God dan aan de mon ding van de Schelde en hij stamelt erop los: 'het westelijk zonlicht aan scherven, schitterend/ gebro ken/ op vlissingens rede/ en van een lieflijkheid die wij niet berei ken kunnen.' Misschien spreekt hier een machtige priester, maar het lijkt verdacht veel op machte loze poëzie. Zeg ik, en niet eens met schaamrood van Vlissingen tot Breskens. maandag 18 september 2017 PC Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Hel komt aoed uit de ve Jan van Damme Danker Jan Oreel en Frank Jonker: De Sibylle- codex - Uitgeverij L Oosterhout, softcover (48 pagina's) 8,95 euro. Dossier-editie (16 extra pagina's), oplage 300, genummerd en gesig neerd, 39,95 euro. Presentatie zaterdag 23 september op Slot Loevestein (Zaltbommel). Zaterdag 7 oktober van 14.00 tot 16.00 uur signeersessie in boekhandel Het Paard van Troje in Goes. ontjc'sthik^r -hRyW A Mike Boddé. Mario Molegraaf Kf.f.s Ouwens Alle gedichten tot dusver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21