Jazz by the Sea trekt Domburg vol Consort of Voices smaakt naar meer i West Side Story fijn j 20 ZE PZC ONLINE Heftig! Wat een heldüWat een door zettingsvermogen Fijn dat er zulke mensen zijn! Res pect! Je kon zaterdag over de koppen lo pen in Domburg tijdens het festival Jazz the Sea. Zelfs op een regenach tige zaterdag schuifelden duizen den mensen door de Domburgse straten. De streetparade bijvoor beeld trok drommen liefhebbers van jazz oude stijl. Zo was Domburg even honderd jaar terug in de tijd. Een dixielanddorp waar iedereen wiegde op de vrolijke jazz. Een aantal van die straatorkesten maakte er geen geheim van dat er een biertje bij hoort. Zo had de sou safoonblazer van Papa Dre's Dixie Paraders een glashouder op zijn in strument gelast. Kon hij tussendoor steeds een slokje nemen. En soms hoorde je een improvisatie: 'Een biertje, een biertje, een biertje gaat er altijd in. En soms wel twee...' Niet alleen in de straten, de res taurants en de cafés waar jazzbands optraden, was het druk, ook rond het hoofdpodium bij Badhotel Domburg was er geen stoel meer te vinden. Zondag was het zachter en zonniger en helemaal een feest om van concert naar concert te schuife len. Het festival was deze editie ook uitgebreid naar Oostkapelle. En in sommige andere plaatsen zoals Koudekerke en Vlissingen speelden jazzbands. Oude stijl jazz is nog steeds de ruggengraat van Jazz by the Sea. En dat blijft voorlopig ook zo, zegt voorzitter Hans Barth. „New Orle ans, de bakermat van de jazz, is voor ons nog steeds het vertrekpunt. Er zijn zoveel festivals die de moderne toer op zijn gegaan. Daar hoor je nog maar 20 procent jazz oude stijl." Domburg is wat dat betreft de laatste der Mohikanen. Wie New Orleans-jazz wil beleven, moet naar Zeeland. Het festival trekt ook een schare buitenlandse liefhebbers aan. Uit Engeland, Ierland, Duits land, België en Scandinavië. De ver- blijfsaccommodaties waren rond het festival dan ook volgeboekt. Omdat het vergrijsde publiek elk jaar grijzer wordt, probeert Jazz by the Sea ook jongeren aan hun trek ken te laten komen. Bijvoorbeeld met Ladies got the Blues, een mei denband uit Zweden die ook op het hoofdpodium speelde. Barth: „Jon geren vonden het leuk, ouderen gingen weg omdat het te hard was. Dat hou je toch. We moeten dit soort bands ook programmeren, anders hebben we over een aantal jaren veel minder publiek." Het slotconcert van de serie die Consort of Voices uit voerde, mocht er zijn. De zaal van het Veerse Museum is ideaal voor intieme uitvoerin gen. De sfeer is geweldig: een goede akoestiek en zicht op de ge conserveerde historische beelden. Het zou jammer zijn als de concer tenreeks volgend jaar niet terug zou komen. De zaal is bijna elke keer uitverkocht en voor weinig (subsidie)geld wordt er kwalitatief mooie muziek vertolkt. Het laatste concert was geheel gewijd aan Georg Friedrich Han del. Het programma was vol afwis seling, met twee Italiaanse canta tes en een vroege aria van Handel en twee instrumentale werken. Handel heeft heel wat instru mentale werken gecomponeerd om de rustmomenten tijdens opera-uitvoeringen in te vullen. Zijn concerti grossi en orgelcon certen zijn hier mooie voorbeel den van. Consort of Voices loste dit anders op. Marco Ketels speelde de blokfluitsonate in e HWV 375 en André Poortvliet de Suite in F voor klavecimbel HVW 417. De blokfluitsonate is geschreven in 1730 en Handel maakte, zoals zo veel van zijn tijdgenoten, voor dit werk gebruik van eerder door hem geschreven muziek. De eerste twee delen zijn oorspronkelijk ge schreven voor hobo. Ketels speelde met overtuiging en liet mooie versieringen, vinnige trillers en virtuoos geblazen korte toontjes horen. Het Menuet, met opmerkelijke pizzicati en vol ge slagen akkoorden, klonk heel apart. De Suite in F voor klavecim bel behoort niet tot de grote suites van Handel en kent ook niet de volgorde van ouverture en een reeks dansen. André Poortvliet bespeelt een prachtig instrument. Het klave cimbel is een kopie naar Michael Mietke van rond 1710. Poortvliet wisselde de sfeer in de langzame Adagio's en de snellere Allegro's goed af door gebruik te maken van de registers en de lange tonen door middel van trillers te laten door klinken. Hierdoor realiseerde hij een mooie dynamiek. Sopraan Marlotte van't Hoff mocht schitteren in de vocale wer ken. In het Ditemi, mie piante werd zij mooi begeleid door Anne- lies Poortvliet (viola da gamba). Van't Hoff zingt met een slanke sopraanstem en overtuigde vooral in de laatste aria Nel dolce dell' oblio. Dit is een korte, wereldse cantate die verhaalt hoe Phyllis's nachts droomt over haar geliefde. Als zij ontwaakt, voelt ze de diepe pijn van de teleurstelling. Wat in de aria Se piëta nog niet perfect klonk, door iets teveel vibrato, lukte in deze cantate wel. Er klon ken loepzuivere tonen en een prachtige dialoog tussen sopraan en blokfluit. Het juiste tintje sensualiteit en verbazend knappe echo-effecten. Alles smaakt gewoon naar meer. Handel Concert. Door Consort of Voices. Gehoord: zaterdag 16 september in Museum Veere. Het mooiste aanbod voor een avondje uit! W ■:.B 1 -* B Het meest aangrijpende liefdesverhaal aller tijden! mïïsSEM maandag 18 september 2017 PC ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Man (23) overleden bjj eenzijdig ongeval vlakbij Axel 2. Man valt met fiets in Goes en ligt 8 uur op de koude grond tot hulp komt 3. Podium Goes stopt aan de Wijngaardstraat 4. Australische zussen brengen oom 73 jaar later na zijn dood eerbetoon in Yerseke 5. Romy Louise Lauwers ontvangt Sylvia Kristel Award TWITTER Hermiej @byhermiej Hermiej was dit weekend onder de indruk van het verhaal van Albert Dijkstra en Tabitta de Stigter. Dijk stra is lid van de Reddings brigade en redde op 18-ja- rige leeftijd het leven van de toen 8-jarige De Stigter. 31 jaar later ontmoetten ze elkaar opnieuw. Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie fj facebook.com/depzc l§) @pzcredactie Domburg zat vier dagen tjokvol met jazzliefhebbers uit Neder land, maar ook uit het buiten land. Voorzitter Hans Barth van Jazz by the Sea schat het aantal bezoekers op 30.000. Frank Balkenende Domburg Peper en Zout is een van de bands die muziek brengt in de straten van Domburg tijdens Jazz by the Sea. FOTO RUBEN 0REEL Jeanette Vergouwen-de Caluwe RECENSIE If] Mfev Zestig jaarna de wereldpremière keert de klassieke Broadway musicalWest Side Story voor slechts vier weken terug naar Nederland! De hitmusical, die wordt beschouwd als de beste musical ooit, zal dit najaar met een groot live-orkest in Den Haag en Groningen worden opgevoerd. Bestel uw tickets op pzc.nl/westside Elkfl ud-juwelier "•W.'IHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20