103 jaar en voor het eerst naar de film JA V Econoom: Regionale luchthaven erg afhankelijk van prijsvechter SinGAPORE Drama voor Verstappen Vandaag bij deze krant Walcheren Crash in eerste bocht betekent snel einde voor Max Verstappen in GP van Singapore sports De bijlage Amateurvoetbal Het afgelopen kwartaal vlogen ruim 20 miljoen mensen van en naar Nederland. Dat is een record. Vooral de opmars van de prijsvech ters is onstuitbaar, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2010 vervoerden maatschappijen als easyjet en Ryanair 3,4 miljoen passagiers in het tweede kwartaal, nu zijn dat er ruim 7 miljoen. Alleen al de afgelo pen maanden steeg hun marktaan deel met 2 procent tot 37 procent. Vakantievierders Vooral vakantievierders hebben het goedkope vliegtuig ontdekt. Het meest wordt gevlogen op Spanje, met Amsterdam-Barcelona als po pulairste route. Ook Turkije en Ita lië zijn geliefd. Daarnaast wordt er veel gevlogen tussen Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Ierland. De route Amsterdam-Dublin is zelfs de op een na drukste route voor de prijsvechters. Schiphol blijft de dominante lucht haven voor de prijsvechters. Zeven op de tien passagiers vertrekt vanaf de nationale luchthaven met een budgetvlucht. Maar de grote groei zit bij de regionale luchthavens. Vliegveld Eindhoven zag het aantal passagiers in het tweede kwartaal met maar liefst 42 procent stijgen. Groningen noteerde een plus van 40 procent. Rotterdam bleef wat achter met een groei van 6,4 pro cent. Alleen Maastricht haakte niet aan. Sterker nog, daar daalde het aantal passagiers met 30 procent. Het succes van de regionale luchthavens heeft ook een gevaar lijke kant, waarschuwt luchtvaart- econoom Hans Heerkens. „De re gionale vliegvelden worden erg af hankelijk van één prijsvechter. Dat is een groot probleem voor regio nale vliegvelden die geen groot, dichtbevolkt achterland hebben, zoals Groningen. Zo'n luchthaven Het aantal mensen dat met prijsvechters vliegt, is sinds 2010 verdubbeld staat niet sterk in de onderhande lingen over tarieven of vluchttijden met de prijsvechters." Temeer om dat budgetvliegers niet afhankelijk zijn van de vliegvelden. „Ze hebben geen overstappende passagiers. Ze kunnen gemakkelijk weg en vanaf een ander vliegveld gaan vliegen", waarschuwt Heerkens. De econoom vraagt zich af of Ne derland wel groot genoeg is voor vier regionale vliegvelden. „Ik denk dat Maastricht en Groningen het op den duur niet gaan redden. Gronin gen is alleen interessant voor de Groningers zelf. En die zitten in een paar uur ook op Schiphol." Nieuwsmedia FOTO LEX DE MEESTER Rolf Bosboom Vlissingen In april van dit jaar werd Tilly Knuppel-Heuvelink uit Vlis singen 103 jaar. In haar lange leven was ze nog nooit in een bioscoop geweest. Tot zaterdagmiddag. Haar vriendin Betty de Bruyne troonde haar mee naar Film by the Sea, naar het grote CCXL Theater in Vlissin gen. Daar werd 'Wonders of the sea' vertoond, over het rijke onderwaterleven. Met Arnold Schwarzenegger. En in 3D bovendien. 'Tante Til' keek haar ogen uit. „Het was geweldig!", zei ze na afloop. „Ik heb er echt van genoten. Ik ben een na tuurmens en de wereld onder water vind ik het aller mooiste. Ik heb altijd aquaria gehad." Het is er nooit van gekomen om naar de bioscoop te gaan, zegt ze. Wel heeft ze altijd natuurfilms op haar vi deorecorder opgenomen. „Daar geniet ik echt van." De 3D-ervaring in CCXL vond ze niet té indringend. „En anders deed ik die bril even omhoog." Het bezoek is wat haar betreft zeker voor herhaling vatbaar. „Ik zou zo weer gaan." Opmars van budgetvlucht Nog nooit was vliegen zó popu lair. Vooral de prijsvechters in de luchtvaart winnen steeds meer terrein. De groei biedt regionale luchthavens kansen, maar vormt ook een bedreiging. Peet Vogels Rotterdam maandag 18 september 2017 16°C Wisselvallig met kans op onweer pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1