Topfestivals by the sea Podium Goes stopt in de huidige vorm Flinke vertraging door afsluiting van A58 Dure cabrio 16 ZE FILM BY THE SEA TERUGBLIK De 19e editie van Film by the Sea zit erop. „Ik ben heel erg tevreden", zegt festivaldirecteur Leo Hannewijk. Hij broedt nu al op ideeën voor de jubileumeditie van 2018. Commentaar Hier aan de kust heeft Zeeland zich afgelopen dagen van zijn beste culturele kant laten zien. Jazz by the Sea in Domburg blijkt andermaal een hit, die behalve de horeca in het kust dorp ook de kassa's van hotels en vakantieparken laat rinkelen. Zo'n 30.000 bezoekers kwamen naar het jazzfestival dat verbeten vast houdt aan de bakermat van de jazz: New Orleans. Veel dixie land dus. Als andere festivals de oude stijl jazz steeds meer inwisse len voor moderne jazz, word je vanzelf een unicaat. Kennelijk is daar nog steeds veel publiek voor, want Jazz by the Sea trekt ook va ker bezoekers van over de landsgrenzen. De voorzichtige wijze waarop het Domburgse jazzfestival zichzelf moderniseert, door bij voorbeeld een meidenbluesband uit Zweden te programmeren, lijkt nog niet zo'n gekke strategie. Qua bezoekersaantal troefde Film by the Sea in Vlissingen het jazz festival af. Het filmfestival zag ruim 46.000 mensen langs de kassa schuifelen, 3.000 meer dan vorig jaar. Ook dit keer weer met een ijzer- sterk programma, zoals de Hongaarse film '1945' die de prijs voor be ste boekverfilming kreeg. Doordat sponsors en gemeente bezuinigen kent het filmfestival steeds minder blingbling. Diners met bekende chefkoks en andere 'liflafjes' zijn verdwenen. Het draait meer om de films zelf. Dat lijkt geen drama. Ook al heeft het festival landelijke en inter nationale allure (vorig jaar kwam Claudia Cardinale en dit jaar de Zwitserse acteur Bruno Ganz) en krijgt het daarvoor te weinig er kenning, steeds meer bezoekers zijn Zeeuw. Dat duidt op regionaal draagvlak. Elke bezoeker die een ticket koopt, vergroot de overle vingskans van dit unieke, hoogstaande filmfestival. Zeeuwen, ga er dus ook in 2018 films zien. Het zou eeuwig zonde zijn als Film by the Sea door geldgebrek zou verdwijnen. Doordat sponsors en gemeente bezuinigen kent het filmfestival steeds minder blingbling Een maand nadat discotheek Pake Sake de deuren sloot, heropenden vier ondernemers in maart het pand aan de Wijngaardstraat onder de naam Podium 0113. Het idee was dat de zaak een podium kon bieden aan organisatoren van de meest uit eenlopende feesten. „Maar uitein delijk moesten we toch alles zelf doen. Niet dat we vies zijn van wer ken, maar ik zie meer toekomst in het organiseren van feesten buiten dit pand", zegt Geleedst. Wat ook zéker niet meewerkte was de rechtszaak die Poppodium 013 in Tilburg had aangespannen om de naam waardoor Podium 0113 werd omdoopt tot Podium Goes. „Dat heeft twee maanden gesleept en zo'n tienduizend euro gekost. Ook liep het huurcontract af." Ik zie meer toekomst in het organiseren vanfeesten buiten dit pand Met twee mede-eigenaren heeft Geleedst besloten om voortaan feesten elders te houden. „Je merkt aan het publiek dat er behoefte aan is." Geleedst kan nog niks concreets zeggen, maar is wel in gesprek met 'allerlei Goese partijen'. ALMANAK Op een mooie zomerdag rijdt oma in de auto met haar klein zoon van vijf. Het jongetje zit in een autostoeltje achterin en houdt de andere weggebruikers goed in de gaten. Zo ziet hij het ook als hij en oma worden ingehaald door een sportief ogende meneer. Die rijdt in een flitsende en peper dure cabriolet. Als je je dak open kunt doen met dit weer, doe je het. Het lieve kleinkind snapt niets van deze logica. Er klinkt een ernstige vraag vanaf de ach terbank Oma, die auto daar, is dat nou een dakloze Auto rijdt van de dijk in de sloot Gestolen auto's in schuur gevonden Onhandige dieven verliezen caravan ELLEWOUTSDIJK Man gewond bij eenzijdig ongeval Hij verontschuldigt zich al bij voor baat. „Het is beetje een cliché aan het worden, maar ik vond dit wéér de beste editie ooit", zegt Leo Han newijk. Ter onderbouwing wijst hij op het aantal bezoekers (eigenlijk: bezoeken) aan het filmfestival: 46.100, volgens de cijfers van gister avond. Dat is beduidend meer dan vorig jaar (43.300). Alleen in 2014 noteerde Film by the Sea nog meer bezoekers (46.200). Maar de festivaldirecteur baseert zijn oordeel ook op de reacties van het publiek. „Er waren veel tevre den bezoekers, zo maak ik op uit wat ik om me heen heb gehoord." De scores bij de publieksenquêtes waren bovendien opvallend hoog. Over minpuntjes, afgezien van de commotie rond de festivalposter, moet hij nadenken. Het enige wat hij betreurt is de beperkte aandacht van de landelijke media. „Dat vind ik wel jammer. Het aantal bezoeken had nog hoger kunnen zijn, als we meer landelijke publiciteit hadden kunnen genereren." Het nieuwe onderdeel Nazomer- gasten, waarbij prominenten hun favoriete filmfragmenten tonen, is goed bevallen en krijgt waarschijn lijk een vervolg. Ook de uitbreiding van het aantal literaire activiteiten komt het festival alleen maar ten goede, vindt Hannewijk. Film by the Sea heeft het financi eel lastig. „Ik maak me zorgen, maar we zijn optimistisch", zegt de festi valdirecteur. Dat de bezoekersaan tallen stijgende zijn, is dan ook een belangrijke opsteker. „Meer bezoe kers, maar wel met behoud van kwaliteit. Je moet niet gaan romme len met je programmering. Het gaat erom kwaliteit te brengen, maar dan zo toegankelijk mogelijk." „Ik denk zelf dat het programma heel goed was. Er zat van alles in: grote films uit Cannes en Berlijn, ontdekkingen, films die uniek voor hier waren, maar ook films die pas volgend jaar uitkomen in de bios coop. We hebben er echt ons best op gedaan. Alleen het competitiepro gramma was iets minder dan voor gaande jaren." Volgend jaar hoopt het festival ter gelegenheid van de 20e editie wat extra's te kunnen doen. Er ligt bij voorbeeld een idee op tafel om sa men met Filmmuseum EYE een Je moet niet gaan rommelen met je programmering tentoonstelling tijdens het festival te openen in de Grote Kerk in Veere. „Dat zou ik wel een aanwinst vin den. Ik heb ook al gesolliciteerd om volgend jaar zelf Nazomergast te zijn", zegt Hannewijk. „Het lijkt me echt leuk om op die manier terug te blikken op de afgelopen 20 jaar en te vertellen over speciale films en bij zondere gebeurtenissen op het fes tival." Ook zondag aan het eind van de middag ontstond een file van zo'n 5 kilometer op de A58 tussen Ka- pelle en de afrit Kruiningen. Weg gebruikers liepen soms tot bijna een uur vertraging op. Rijkswaterstaat voerde afgelo- pend weekend groot onderhoud uit op de zuidbaan van de A58 tussen Yerseke en Rilland. Zaterdag liepen weggebruikers tot wel anderhalf uur vertraging op. Omdat het al snel vastliep op de omleidingsroute - parallelweg N289 - werd geadviseerd Zeeland te verlaten via de Zeelandbrug (N256) en vervolgens de N59 richting Goe- ree-Overflakkee. Zondagavond liep het ook op de N59 vast, met zo'n twee kilometer file. Voor Zeeuwse weggebruikers die richting België, Noord-Brabant en Limburg gingen en de flessenhals bij Yerseke wilden ontlopen, leek de Westerscheldetunnel/Tractaat- weg een redelijk alternatief. Maar na de tunnel kwamen ze daar zater dag in een omleidingsfuik terecht. Tussen de Westerscheldetunnel en de Sluiskiltunnel waren wegwerk zaamheden gepland. Dat leidde overigens niet tot files. maandag 18 september 2017 n Podium Goes houdt in z'n hui dige vorm op te bestaan. Vol gende week vrijdag is het laat ste feest. „Soms heb je een idee, maar werkt het niet zoals je wilde", zegt mede-eigenaar Reza Geleedst. Joeri Wisse Goes -Reza Geleedst, mede-eigenaar Tip? redacfie@pzc.nl OUD-VOSSEMEER Tussen Tholen en Oud- Vossemeer is zaterdag avond een auto van de dijk af gereden en in de sloot terechtgekomen. De bestuurder raakte niet gewond, maar zijn auto is wel zwaar be schadigd. Het ongeluk gebeurde iets na 18.30 uur, waarna de politie en een ambu lance uitrukten. De auto kwam vanuit de richting van Oud-Vossemeer. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. KRUININGEN In een boerenschuur aan de Wittesteeweg in Krui- ningen zijn op zaterdag ochtend twee gestolen auto's teruggevonden. De auto's waren vrijdag en zaterdag na woningin braken bij de eigenaren gestolen in Gapinge en Kruiningen. De eigenaar van de schuur sloeg alarm bij de politie toen hij twee vreemde auto's zag staan in zijn schuur, die al enige tijd leeg staat en niet meer dagelijks gebruikt wordt. OUDELANDE Een caravan is in de nacht van zaterdag op zondag gestolen vanaf een oprit bij een woning aan de Everingseweg in Oudelande. Voorbijgan gers zagen rond 02.10 uur het voertuig onbe heerd op de Zwinweg staan en belden daarop de politie. De caravan be lemmerde het verkeer. Vermoedelijk hadden de dieven de caravan niet goed aangekoppeld. Bij een eenzijdig onge val op de Trenteweg in Ellewoutsdijk is in de nacht van zaterdag op zondag een man ge wond geraakt. Het on geval gebeurde volgens HV Zeeland rond 01.30 uur. De personenauto raakte door nog onbe kende oorzaak van de weg en kwam in de sloot tot stilstand. Festival Rolf Bosboom Vlissingen - Leo Hannewijk, festivaldirecteur KRUININGEN De afsluiting van de A58 vanaf Yerseke richting Bergen op Zoom heeft vooral zaterdag tot files geleid om de omleidingsroute N289.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16