Van toeten blazen VCB-directeur zegt dat reorganisatie nodig is Van Citters Beheer (VCB) die verantwoordelijk is voor de sanering van de failliete fosforfabriek Thermphos, heeft vijf oud-Thermphosmedewerkers de wacht aangezegd. Danker Jan Oreel tekent voor nieuw avontuur van Hel.P2i maandag 18 september 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl De Time Out Brazzband uit Tilburg blaast er vrolijk op los tijdens Jazz by the Sea in Domburg. Ondanks de regen, trekken de diverse bands de straten van het dorp vier dagen lang vol. »P20 Frank Balkenende Nieuwdorp Er heerst onrust onder voormalige Thermphosmensen die al jaren zijn gedetacheerd bij Van Citters Be heer (VCB) om de failliete fosforfa briek bij Nieuwdorp te saneren. Re cent werden vijf mensen tijdens een reorganisatie ontslagen. Anderen die voorlopig nog niet toe aan hun pensioen toe zijn, zijn bang dat ze vroeg of laat op straat komen te staan. Dat de vijf niet meer terug hoe ven komen, kwam als een donder slag bij heldere hemel, wordt beves tigd door enkele bronnen waarmee de PZC heeft gesproken. Volgens VCB-directeur Dinro Hobbel is de reorganisatie én een andere aanpak noodzakelijk om voortgang te boe ken bij de sanering. Hij heeft het projectteam dan ook anders opge zet. Daarin zitten nu zowel mensen van opdrachtgever VCB en de aan nemer Mourik/Petrogas. Het gecombineerde projectteam wordt verantwoordelijk voor de sa neringsresultaten. „Opdrachtgever en aannemer staan niet meer tegen over elkaar, maar gaan we samen doen", zei Hobbel drie dagen terug in de PZC. Hij snapt dat de reorganisatie tot 'onrust en onbegrip' leidt. „Maar, de sanering had al in 2016 klaar moeten zijn. Nu gaan we starten in een gecombineerd team, wat gevol gen heeft voor het personeelsbe stand. Het doel is dit karwei te kla ren en onszelf op te heffen. Therm phos is geen proces, maar een pro ject. Dat mag voor de medewerkers toch geen verrassing zijn?" Bij VCB zijn zo'n 35 tot 40 men sen gedetacheerd die vroeger bij Thermphos werkten. Zij bezitten veel kennis van de fabriek en weten alles van fosfor. Een deel is nu in een team van Mourik-dochter Pe- trogas-geplaatst. Petrogas is onder meer bezig met het persen, filteren en deels verbranden van een kleine Het doel is dit karwei te klaren en onszelf op te heffen -VCB-directeur Dinro Hobbel 2000 ton giftig fosforslik dat over wegend in tanks is opgeslagen. Bij oud-Thermphossers bestaat onduidelijkheid over hun rol. Er be staat vrees dat onderaannemers de dienst gaan uitmaken, terwijl die weinig kennis hebben van de gif tige en snel ontvlambare stof fosfor, waardoor de kans op een ongeluk toe zou kunnen nemen. VCB-di recteur Hobbel zegt echter dat er, ook na het afscheid van vijf Therm phossers, voldoende kennis in huis is om de sanering veilig uit te voe ren. Hobbel wil de sanering die een paar maanden heeft stilgelegen voortvarend oppakken. In oktober begint onder meer de sloop van de sinter- en de zoutfabriek van Thermphos. Het moeilijkste karwei is de ver werking van (giftig) fosforslik, as best en het verwijderen van licht- radioactieve bronnen en schoon maken van vele tonnen lichtradio- actief staal. Die stoffen bevinden zich bijvoorbeeld alledrie in het ovenhuis. Bovendien is er geen ver gunning die een gecombineerde aanpak dekt. Over dat probleem wordt met het ministerie van Infrastructuur Milieu overleg gevoerd. It Onrust onder Thermphossers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15