i t MINICRUISES VOOR MINIPRIJZEN Kinderen op vlucht gaan nauwelijks naar school 4 €49 HILI» JL 10 FERRIES Het leek een goed idee, maar het bleek niet zonder gevaren: de inzet van voormalige extremisten bij deradicalisering van jongeren. Ex-jihadisten zelf waarschuwen hiertegen. „Soms bestempelen we mensen te snel als gederadicaliseerd omdat we hun ideologie niet goed genoeg kennen", zegt Montasser Al- De'emeh, ooit zelf geradicaliseerd. „Alle mensen die daadwerkelijk zijn gederadicaliseerd hebben nooit in een programma daarvoor geze ten", zegt een ex-jihadist. „Ik denk dat je heel vaak geen ex-ra- dicalen nodig hebt", stelt Nederlan der Omar Ramadan, die namens de EU het Radicalisation Awareness Network (RAN) leidt. En toch zijn ex-radicalen gewild bij overheids diensten die proberen te voorko men dat jongeren zich aansluiten bij de jihad. De discussie kwam vorige week tot een kookpunt in Amsterdam. Die gemeente besloot donderdag om bij pogingen om potentiële ji- hadisten in de stad tot inkeer te brengen voorlopig 'geen personen meer in te zetten die zelf een radi caliseringsproces hebben meege maakt'. Burgemeester Van der Laan kwam tot dat oordeel na een reeks van incidenten bij het gemeentelijk bureau radicalisering en polarisatie. BilalL. Die afdeling zette onder meer Bilal L., voormalig lid van de Hofstad groep rond van Gogh-moordenaar Mohammed B., in als jongerenwer ker. L. werd in 2006 tot drie jaar cel veroordeeld voor het ronselen voor de jihad. Na zijn strafvolgde hij een deradicaliseringstraject. Maar in zijn functie als jongerenwerker zou hij nog steeds reclame hebben ge maakt voor de jihad. Een jongen die hij begeleidde stichtte brand in een pand waar een Charlie Hebdo-pos- ter voor het raam hing en een broertje en zusje van Bilal reisden af naar Syrië. Het leverde een tu multueuze raadsvergadering op in de hoofdstad, waarbij de doodzieke Van der Laan onder vuur kwam te liggen. Maar heel Europa leek er op een gegeven moment naar op zoek: ex- jihadisten die hun verhaal doen en zo potentiële Syriëgangers op tijd kunnen deradicaliseren en dus te genhouden. Want wie kan nu beter het brein van een wannabe-jihadist doorgronden dan iemand die er zelf één is geweest? Maar pas daarmee op, zeggen experts. „Alle mensen die daadwerkelijk zijn gederadicaliseerd hebben nooit in een daarvoor bestemd pro gramma gezeten", stelt een ex-radi caal uit dezelfde omgeving als Bilal L. in contact met deze krant. „Die jongen was nooit echt gederadica liseerd. Het is oplichterspraat, be doeld om geld te verdienen en hoop te verkopen aan wanhopige en onnozele beleidsmakers. Het be looft een snelle, makkelijke en pijn loze oplossing. Te goed om waar te zijn." Geweld Ook de Belgische Palestijn Montas ser AlDe'emeh zet vraagtekens bij het inzetten van voormalige 'radi calen'. AlDe'emeh (28) was in zijn tienerjaren zelf een radicale mos lim, inmiddels werkt hij in Brussel als jihad- en radicaliseringsdeskun- dige. „We moeten ons vooral afvra gen: wanneer is iemand gederadi caliseerd? Iemand kan afstand heb ben genomen van IS, maar bedoelt hij dan alleen het geweld dat die groep gebruikt of ook echt de ideo logie van die groep? Ik denk dat we mensen soms te snel als gederadi caliseerd bestempelen. Overheden weten simpelweg nog te weinig van hun ideologie. Amsterdam had een acuut probleem met jihadisten, had mensen nodig, zag iemand en dacht: die kunnen we gebruiken!" Syriëganger De kennis van ex-jihadisten is ge wild. De voormalige verdachte Soumaya S. uit de Hofstadgroep was onder meer voorzitter van een stichting die deradicaliseringsad- vies geeft. En de teruggekeerde, ver oordeelde Syriëganger Jordi de J. spreekt in december als 'ervarings deskundige' op een congres over ra dicalisering en terrorisme. „Je moet de inzet van ex-radica len niet uitsluiten, maar er moet nog een heel lang traject voor zit ten: de leerkracht, de wijkagent", zegt Omar Ramadan van het RAN. „Als een puber een keer iets geks roept, moet je er niet gelijk een ex-terrorist op afsturen. En als je zo iemand wel inzet, moet je hem nauwgezet laten begeleiden in de contacten die hij heeft, want je wilt niet hebben dat uiteindelijk blijkt dat iemand zich roomser dan de paus heeft voorgedaan." ROTTERDAM - HULL 4 Boek vandaag nog via pofeiries.COITI of bel ons op 010 714 54 64 Altijd loert gevaar voor Syrische kinderen op de vlucht. Voor ze het beseffen zijn ze uitgehuwelijkt. Of ze lopen risico op uitbuiting. On derwijs maakt hen minder kwets baar, aldus de hulporganisatie Save the Children. Het leven op straat betekent chaos, het leven in de klas zorgt voor een veilige omgeving en geeft zekerheid. „Kinderen kunnen er ook herstellen van traumatische ervaringen", zegt directeur Pim Kraan van Save the Children. Maar een beroep op goed onder wijs legt een ander probleem bloot: bijna de helft van de Syri sche kinderen op de vlucht - 43 procent - gaat niet naar school. De slechte cijfers onderschrijven dat er van de doelstellingen van de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties, vorig jaar toege zegd, weinig terecht komt. Er hadden nu in Libanon, Jorda nië en Turkije een miljoen kinde ren onderwijs moeten krijgen. Dat wordt bij lange na niet ge haald omdat volgens de bereke ningen van Save the Children 730.000 Syrische vluchtelingen kinderen geen onderwijs krijgen. Die cijfers sluiten aan bij de situa tie van alle vluchtelingenkinderen ter wereld, in totaal 3,5 miljoen. Zij misten het afgelopen jaar bijna 700 miljoen schooldagen. Meer dan de helft gaat niet naar school. Dat heeft vele oorzaken. Save the Children wijst erop dat gezin nen afhankelijk worden van kin derarbeid als ouders in de gast- en Eerst beroofd door oorlog dan door gebrek aan scholing buurlanden niet mogen werken. In andere gevallen is er geen be taalbaar vervoer en zijn meisjes bang onderweg lastig te worden gevallen. Te veel bureaucratie kan ook roet in het eten gooien. „Er is te weinig gebeurd", aldus direc teur Kraan. „Regeringen moeten drempels weghalen opdat kinde ren weer naar school kunnen. An ders worden kinderen twee keer beroofd van hun toekomst: eerst door oorlog, daarna door gebrek aan onderwijs." maandag 18 september 2017 Experts: Pas op met inzet van ex-radicalen GO ▲Van der Laan onder vuur tijdens een debat over deradicalisering. Kamerlid Theo Hiddema spreekt in als 'burger', fotoanp Cyril Rosman Rotterdam JOUW TRIP. JOUW SCHIP. OKTOBER 2017 - MAART 20: PER PERSOON Stap aan boord en vaar mee vanaf Rotterdam naar Huil en ontdek alles wat geweldig is aan Hull, York of Leeds. Reis in stijl naar Groot-Brittannië tijdens een P&O Ferries minicruise vanaf €49 per persoon Actievoorwaarden: Geldig voor reizen vanaf 1 oktober 2017 tot en met 31 maart 2018. Geadverteerde prijs is per persoon gebaseerd op 2 personen die een 2-persoons binnenhut delen en reizen van Rotterdam Zeebrugge naar Hull met vertrekdag maandag t/m woensdag. Voor andere vertrekdagen, bestemmingen, maaltijden of andere extra's wordt een toeslag in rekening gebracht. Bestemming Leeds alleen beschikbaar op de Rotterdam - Huil route. Deze aanbieding kan online en telefonisch geboekt worden. Voor telefonische boekingen geldt een boekingstoeslag van €6. Aanbieding is onderworpen aan beperkte beschikbaarheid en afvaarten en kan zonder voorafgaande kennisgeving worden ingetrokken. De aanbieding kan niet worden gecombineerd met andere aanbiedingen of kortingen. Volledige promotionele en algemene voorwaarden van toepassing en verkrijgbaar op poferries.com Bijna de helft van de Syrische kinderen op de vlucht krijgt geen onderwijs. Dat blijkt uit onderzoek van hulporganisatie Save the Children. Hans van Zon Amsterdam Pim Kraan, Save the Children

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10