14 WEE Zijn leven speelt zich af tussen boek en bal. Bij zijn afscheid als boekverkoper en eigenaar van De Drvkkery in Middelburg blikt Dick Anbeek terug, aan de hand van boeken die hem hebben gevormd. „Het begon met Kick Wilstra. Ik wilde ook voetballer worden." PORTRET DICK ANBEEK Ik ben altijd een vreemde eend in de bijt geweest Literatuur is niet altijd leuk. Soms is het werken, kennis opdoen en boek is goed als het mij aan het twijfelen brengt. Dat je linksaf kunt, maar ook rechtsaf. Dat je als goed I mens slecht terecht kunt komen, en omgekeerd. Zelfben ik juist heel uitgesproken. Iets is waardeloos óf fantastisch, zwart óf wit. Ik heb er een hekel aan om met mensen mee te praten. Ik probeer mijn oordeel wel te motiveren. En tegenwoordig wacht ik wat langer voor ik iets zeg. Dat zal de leeftijd zijn." „Met vrienden maak ik regelmatig een top tien van favoriete boeken. Daar staan steeds andere in. Je smaak evolueert. Het ligt ook aan je stem ming. En aan de tijd waarin je leeft. Rond mijn twintigste heb ik alles van Jan Wolkers gelezen. Het was de tijd waarin ik me losmaakte van de kerk, maatschappelijk actief werd, mee deed met actiegroepen. Ik vond zijn boeken écht goed. Nu nog, maar ze doen me minder. Ik ben in veertig jaar wel veranderd." „Mijn kinderjaren, begin jaren vijf tig, waren een brave tijd waarin niks gebeurde in mijn geboortedorp, het streng gereformeerde Veenendaal. De Bijbel was een belangrijk boek. De nieuwe vertaling, we waren thuis niet zwaar. We mochten alles - be halve de buren aanstoot geven." „Het eerste boek dat ik echt leuk vond, was Kick Wilstra, een combina tie van drie voetballers: Kick Smit, Faas Wilkes en Abe Lenstra. Pure ro mantiek. Alles gaat goed. Volstrekt ongeloofwaardig natuurlijk, maar je kon er heerlijk bij wegdromen. Als kind wilde ik ook voetballer worden. Spits. Maar toen ik bij Middelburg ging spelen, in 1962, zette de trainer me linksback. Ik was ook niet goed genoeg als spits, maar linksback?" „We woonden net een jaar in Mid delburg. Mijn vader was in Veenen daal filiaalhouder van een kantoor boekhandel, mijn moeder runde een bibliotheekje dat aan de winkel vast zat. Vader wilde voor zichzelf begin nen en kocht de boekenwinkel van Fanoy. Ik wilde helemaal niet mee, maar toen we aankwamen, was ik en thousiast. De schoonheid van de stad overdonderde me. En al snel was het kermis. Daar hoorde ik Hello Mary Lou van Ricky Nelson. Middelburg was een bevrijding voor me." „Op de christelijke hbs ging ik echt veel lezen. Dankzij mijn leraar Duits, mijnheer De Boo, zette ik de stap naar literatuur. Misschien wel juist omdat hij literatuur als een vak be naderde. Tegenwoordig moet lezen leuk gevonden worden. Nou, litera tuur is niet altijd leuk. Soms is het werken, kennis opdoen. Ik lees ook nooit in bed. Ik lees niet om in slaap te vallen. Mijnheer De Boo wist er boeken uit te halen die voor pubers belangrijk zijn. Over eenzaamheid, verliefdheid, niet begrepen worden. Die Verwandlung van Franz Kafka - De Gedaanteverwisseling. Ik was een heftige puber en verzette me overal tegen." „Ik ben een kind van de jaren zestig. Dus ik las veel over de bevrijdings theologie. En Che Guevara, zijn Boli viaans Dagboek heeft me geïnspi reerd. Op mijn manier was ik daar ook in Middelburg mee bezig. Een nette, beschaafde manier. Bijvoor beeld in de kerk. We wilden met een groep jongeren meer inspraak, maar we botsten met de kerkenraad. Wij vonden ook dat je met geloof politiek bezig moest zijn. Zoals Dorothee Sölle schreef: 'de kerk is er om een betere wereld te scheppen'. Daar hoort geen kernenergie bij. Ik ben medeoprichter van Stop Borssele. Ik heb meegedaan aan die grote actie in 1979. Als Zeeuwen hebben we daar over nog een stevig gevecht gevoerd met de Randstedelingen: die wilden harde actie, wij absoluut niet, wij wilden een vreedzaam protest. Zo hebben we ook ooit een leeg vat met zogenaamd kernafval laten aanspoe len. Vanuit een strandtent keken we toe wat er gebeurde." „Rond mijn twintigste kwam ik echt los van de kerk. Het boek van de vorige week overleden Harry Kuitert, Verstaat gij wat ge leest, speelde daar een rol in. Het was een bestseller in de winkel die ik net had overgeno men van mijn vader. Met mijn zus Clary. Maar zij kreeg kinderen en ging minder werken. Toen nam ik de leiding. Een beetje toevallig dus." „Bijbels, kerkboeken en stichtelijke lectuur verkochten we. Dat paste niet meer bij mij. Ik kon het langzaam veranderen. Samen met de klanten, die ook veranderden. Ik wijs de Bijbel niet afhoor. Zolang je het ziet als een PASPOORT boek vol verhalen, vind ik het prach tig. Maar je moet niet zeggen: zo is het. De Bijbel is literatuur." „Als jonge ondernemer was Rob van Gennep, uitgever van de Kritiese Bi bliotheek, een godheid voor me. Een flamboyante man. Het klikte tussen ons. Hij bezorgde me primeurs en ik kon veel van hem leren." „Van Gennep is ook degene die Boliviaans Dagboek van Che Guevara uitbracht. Vrijheid, zorg en onder wijs voor iedereen. Dat paste bij mijn idealen. Maar het boek deed me ook twijfelen: mag je geweld gebrui ken om die vrijheid te bereiken?" „Ik was lid van de PPR en mede oprichter van Progressief Middel burg, voorloper van GroenLinks. Ik schreef mee aan het partijpro gramma. Daar stond nog niks in over het ondernemersklimaat, want toen ging het nog goed met de stad." „Nu ben ik voorzitter van de Ver eniging Ondernemers Middelburg (VOM). Voor een verkiezingspro gramma van GroenLinks heb ik eens een passage over de binnen stad geschreven. Toen het was aan genomen, moest ik lachen. Ik zei: 'Dit is het programma van de on dernemersvereniging!' Ik ben altijd een vreemde eend in de bijt ge weest. Voor links bleef ik die onder nemer die eigenlijk bij de VVD hoorde. Voor ondernemers was ik die linkse jongen: langharig en kortzichtig." „Van mijn dertigste tot mijn veertig ste heb ik eindeloos veel voorgelezen aan mijn kinderen. Paul Biegel, De kleine kapitein. Misschien ook wel als compensatie. Het waren drukke ja ren. De winkel, het vrijwilligers werk, de kinderen. We woonden bo ven de winkel in de Nieuwe Burg, dus ik was wel altijd in de buurt. Maar als mijn zoon Siebe me wil ra ken, zegt hij: 'Jij was er toch nooit op zaterdag als ik moest voetballen.' Dat klopt, dan ging Anja mee. De zater dag was heilig voor de zaak. Dan moest er omzet gedraaid worden." „Al die dingen tegelijk doen, daar heb ik nooit last van gehad. Ik had al tijd energie voor duizend. En vrij willigerswerk is voor mij een van zelfsprekendheid. Gewoon een kwestie van goed plannen. Ik kijk weinig televisie. En sta niet in de kroeg. Ik heb wel te weinig gesport." „'Het hele gezinsleven draaide om de zaak.' Dit citaat komt uit het boek Blok van Jan Brokken, uit 2012. Het gaat over een boekverkoper en is naadloos op mij van toepassing. De kinderen vonden dat niet erg hoor. Ze vinden het nu juist erg, dat de zaak is verkocht. Zij zijn er in opge groeid. Zelf vind ik het prima. Ik ben vooral blij dat De Drvkkery is ge slaagd. De eerste paar maanden werd er geroddeld in Middelburg: het zou kansloos zijn. De erkenning kwam vooral van buiten Zeeland." „De enige periode waarin ik niet heb gelezen, was een paar jaar geleden, in het ziekenhuis. Dat is geen plek om te lezen. Te onrustig. Ik kon het fy siek ook niet: concentratiegebrek. Pas toen ik in de revalidatiekliniek een eigen kamer had, heb ik weer een boek gepakt. Geen idee meer welk. Ik zocht geen troostrijke boe ken, ook geen zelfhulpboeken. Er was wel een boekje over leven met een dwarslaesie, maar ja, dat was niet op mij van toepassing: ik had een partiële dwarslaesie." „Ik wil het hier helemaal niet over hebben. Ik word er meteen emotio neel van. Ik had dood kunnen zijn, of definitiefin een rolstoel kunnen zit ten. Maar ik ben er goed uitgekomen. Ja, ik heb altijd pijn en ik loop moei lijk, met een stok. Zo noemt mijn kleindochter, de dochter van Maartje, me nu ook: opa stok. Heb ik zelfbedacht." „Inmiddels heb ik weer talloze boeken gelezen. Van Siegfried Lenz, Stefan Zweig, Thomas Mann, Hans Fallada, Elie Wiesel, Amos Oz. Boe ken die ergens over gaan, die me la ten twijfelen. Want ik word wel steeds kritischer op wat ik lees." „Nu ik tijd heb, ga ik zelf schrijven. Geen roman. Geen non-fictie. Een brief aan mijn kleindochter denk ik. Een heel lange brief. Over mijn le ven. Ze moet ook weten wat voor kattenkwaad ik heb uitgehaald. Wie ik écht was." „Nou, ik moet straks nog wel over straat kunnen!" zaterdag 16 september 2017 GO Een leven in boeken Maurits Sep Kick Wilstra De Gedaanteverwisseling Boliviaans Dagboek De Bijbel Dick Anbeek (1949) nam in 1968 boekhandel Fanoy over van zijn vader en bouwde die om tot De Drvkkery. Hij vormde met zijn vrouw Anja de Groene de directie. Op 1 september droegen zij de win kel over aan hun opvolgers (Jan en Geertrui de Vlie ger) en op 22 sep tember nemen ze officieel afscheid. Van 1999 tot 2005 was Anbeek voor zitter van de stich ting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek en van 2006 tot 2013 voorzitter van de Koninklijke Boekverkopers bond. Sinds 2013 is hij ook directeur/eige naar van De Klove niersdoelen in Mid delburg, waar zijn dochter Maartje de leiding heeft. Verder is hij mo menteel voorzitter van de Vereniging Ondernemers Mid delburg en voorzit ter van de spon sorstichting van voetbalvereniging Zeelandia Middel burg. Kritiese Bibliotheek De kleine kapitein Blok Boekloze periode De brief Weten we dat niet na alles wat je nu hebt verteld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50