Festival eert Bruno Ganz Bergmann onwel en opgenomen in ziekenhuis Criminelen in Brabant sterk verweven met bovenwereld idealen te ruilen voor compromissen. Edith Schippers leerde haar Walcheren Chef' Special-zanger Joshua Nolet 'Het is ongezond te worden toegejuicht' MIDDELBURG Burgemeester Harald Bergmann (51) is gister avond onwel geworden tijdens een diner in het Prinsenlogement in de Middelburgse Abdij. Hij is per ambulance met spoed ver voerd naar het ziekenhuis in Goes voor onderzoek. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend hoe ernstig de toestand van Bergmann is. Locoburge meester Johan Aalberts ver klaarde dat hij het ook niet wist en dat hij wachtte op een verkla ring van de Goese artsen. Berg mann is sinds augustus 2012 bur gemeester van Middelburg. Hij maakte deze week, tijdens een gesprek met een journalist van deze krant, een fitte indruk. Drugscriminelen hebben hun ten takels diep in de Brabantse samen leving zitten. En daar komt voorlo pig geen einde aan. Die onheilspel lende boodschap komt van Gerrit van der Burg (57), sinds drie maan den voorzitter van het College van procureurs-generaal van het OM. „De grote mate van verweven heid tussen onder- en bovenwereld is zó serieus en ernstig dat we er nog jaren mee bezig zijn", zegt hij in zijn eerste interview. „Minstens tien jaar." Volgens Van der Burg zijn er in Brabant - maar ook in de Randstad en andere delen van Ne derland - nog te veel straten met winkels en bedrijven die worden gebruikt om crimineel geld wit te wassen. „Wat denk je van een stad met zes autoverhuurbedrijven of acht bruidswinkels in dezelfde straat? Die bedrijven kunnen nooit allemaal een mooie omzet hebben. Dan weet je: die bedrijven worden gebruikt voor witwassen." Ook zegt hij dat de bovenwereld zich nog te vaak laat verleiden om in zee te gaan met criminelen. „Dat bijvoorbeeld een crimineel zegt: 'Ik betaal maar acht ton via de akte en twee ton zo, contant'. Als dat ge beurt, komt die notaris er nooit meer van af. De verleidingen zijn groot. Ook voor een reisbureau, dat voor 20.000 euro een trip voor een hele familie mag organiseren. Als er Een straat met acht bruidswinkels. Dan weetje: dat is voor witwassen maar cash kan worden afgerekend." Sinds een jaar of vijf ziet Van der Burg verbetering. „We zijn toen be gonnen met een brede aanpak. Niet alleen meer vervolgen via het straf recht, maar ook vergunningen in trekken, geld afpakken, auto's in beslag nemen." Op die manier hoopt het OM - samen met onder meer gemeenten en de Belasting dienst - criminelen écht te raken. Door de nieuwe aanpak bijt de georganiseerde misdaad de laatste tijd van zich af. Zo worden burge meesters en officieren van justi tie bedreigd. „Criminelen proberen macht terug te krijgen", zegt Van der Burg. „Dat is een deel van de verklaring voor de intimidatie." 15°C Nieuwsmedia magazine Si c? OM: Aanpak van witwassen duurt nog minstens tien jaar Het duurt nog minstens tien jaar voordat er een einde komt aan de verwevenheid tussen onder en bovenwereld in 'drugsprovin cie' Noord-Brabant. Dat zegt Gerrit van der Burg, de hoogste baas van het Openbaar Ministe rie (OM). Carla van der Wal Peter Winterman Den Haag —Gerrit van der Burg, topman OM zaterdag 16 september 2017 Wisselvallig weekeinde pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 7 11688 5 5 5 5 4 7 FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1