II Koerden gaan naar stembus 16 INTERVIEW GERRIT VAN DER BURG Gerrit van der Burg is de man die de strijd aanbindt met ongrijpbare misdadigers, zoals cybercriminelen. En dan is er nog die hardnekkige vermenging van boven- en onderwereld. We trekken er hard aan, maar we zijn nog niet klaar voor cybercriminaliteit Beleef Kerst in Keizerlijk Wenen tergrond hebben. We hebben er vier geworven." „We hebben al een aantal specia listen op het gebied van cyber crime. Misschien moeten we het wel omdraaien: niet zoeken naar juristen met een cybersecurity- achtergrond, maar cybersecurity- specialisten de gelegenheid bie den om een juridische master te halen. Daar denken we over na." Het gaat om keuzes. Met beperkte middelen zo veel mogelijk doen. Hoog op het prioriteitenlijstje staat de aanpak van ondermij ning: de vermenging van boven- en onderwereld. Van der Burg be streed het als rechercheur bij de politie, als officier van justitie, nu als baas van het OM. „In de jaren 90 zagen we hoe bekende crimi nelen lokale wielerrondes spon sorden. En werden vergunningen door intimidatie verkregen." „Ik zit al behoorlijk lang in de be strijding van de georganiseerde misdaad, dat is waar. Maar in die tijd bestreden we criminele orga nisaties alleen met behulp van het strafrecht. Pas een jaar of vijf gele den zijn we de vermenging van de boven- en onderwereld breder gaan aanpakken. Belangrijke im puls was de manier waarop we te gen criminele motorbendes zijn gaan aankijken. In die tijd viel de Raad van Acht, het poldermodel voor die clubs, uit elkaar. De ver houdingen verscherpten, we von den het te gevaarlijk worden. Nu „Nee. We trekken er hard aan, maar we zijn er nog niet klaar voor. De wereld van de technolo gie verandert zó snel, dat het moeilijk is om bij te houden wat er allemaal gebeurt. En wij zijn van oorsprong geen digitale orga nisatie. Tegelijkertijd worden ver sleuteling en criminele werkwij zen steeds breder toegankelijk. Met een pakketje van het darkweb kun je als betrekkelijke leek, met een mooie gebruiksaanwijzing, een aanval organiseren op een be drijf waar je een hekel aan hebt. Vroeger was dat voorbehouden aan technici. Het onvoorstelbare wordt voorstelbaar, als het gaat om cybercrime." „We hebben aan het begin van dit jaar ingezet op een flink aantal nieuwe officieren van justitie. Er zijn in totaal 38 plekken. Wij wil den er tien opvullen met mensen die een cybersecurity- of it-ach- Oh, de ironie. Toen Gerrit van der Burg (57) afgelopen week naar China vertrok voor een inter nationale conferentie liet hij zijn smartphone thuis en nam hij een ouderwets toestel mee. Het is de veiligste optie, om te voorkomen dat slimme hackers de hand weten te leggen op gevoelige data. Ondertussen heeft justitie het zwaar met toegang krijgen tot smartphones. Het is een gegeven dat criminelen in de kaart speelt, vertelt Van der Burg, sinds drie maanden de hoogste baas van het Openbaar Ministerie. Criminele informatie wordt versluierd, wel haast ongrijpbaar voor buiten staanders. „Het kost enorm veel mankracht en expertise om één gewone iPhone te ontsleutelen." Voor de duidelijkheid: dan heeft Van der Burg het niet eens over de extra gecodeerde telefoons, die óók in omloop zijn onder misdadi gers. Onlangs werd zo'n systeem gekraakt - het was een mega-on- derzoek. BAGDAD Er komt waarschijnlijk een referendum over onafhanke lijkheid van Koerdistan. Het par lement van de Koerdische Auto nome Regio in Irak heeft inge stemd met het plan voor een re ferendum. De volksraadpleging moet al op 25 september plaats vinden. De Iraakse regering in Bagdad ziet het referendum niet zitten en ook het machtige buurland Tur kije is tegen: dat vreest dat een Koerdische staat zal leiden tot meer oproer onder de Koerden in Turkije. Ook Syrië en Iran zitten niet wachten op een Koerdische staat. Westerse landen als Amerika vrezen voor nieuwe conflicten in de regio als gevolg van de stem busgang onder de 25 tot 35 mil joen Koerden. zaterdag 16 september 2017 versus slinkse OM-man Dat is toch veel te weinig? Als je bedenkt dat u zich al meer dan vijftien jaar bezig houdt met de bestrijding van de georganiseerde misdaad, zou je kunnen zeggen dat die vermen ging onder uw hoede kon ont staan. —Gerrit van der Burg Wat doet u daaraan? De hoogste man bij het Openbaar Ministerie heeft zijn handen vol aan de bestrijding van cybercrimininaliteit en vermenging van de boven- en onderwereld, fotomarcodeswart Carla van der Wal Peter Winterman Als een telefoon al zo veel pro blemen geeft, heeft u dan wel genoeg kennis in huis als het om cybercriminaliteit gaat? 7-daagse busreis vertrek 22/12 Beleef een kerst om nooit te vergeten en geniet van een volledig verzorgde en exclusieve reis! Alleen Oad-gasten hebben tijdens deze reis toegang tot de meest bijzondere locaties in Wenen. Hoogtepunten stadsrondrit en wandeling o.l.v. Nederlandssprekende gids Nederlandstalige kerstavonddienst in de St, Michaelerkirche 4-gangen kerstdiner in de balzaal van Parkhotel Schönbrunn 4-gangen galakerstdiner in Palais Ferstel bezoek aan Paleis Schönbrunn kerstconcert in de Börsensale rondleiding Wiener Musikverein Boek nu op oad.nl/lezersreis of C0547 28 44 88 (ma-za) 7-daagse busreis va. 969,- reis per Comfort Class bus o.l.v. Oad chauffeur/reisleider verblijf in Parkhotel Schönbrunn" in een 2-pers. kamer douche/wc /VOLPENSION (ontbijt, lunch of kerstsnack en diner) afscheidsdiner vele excursies vertrek 22 december 5-daagse vliegreis va. 1069,- vliegreis Amsterdam-Wenen v.v. y transfers per bus verblijf in Hotel Park Royal Palace" in een 2-pers. kamer douche/wc /VOLPENSION (ontbijt, lunch of kerstsnack en diner) vele excursies y vertrek 23 december Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16