Terug naar de Bloemenbuurt Geen straf klokkenluiders bij Zeeland Seaports Lokaal 2 Zeeuwse kopers van gebruikte auto's hebben opvallend vaak een voorkeur voor een SUV. De omgeving van Oostburg is zelfs landelijk koploper. Rekenkamer stelt onderzoek uit AUTOVERKOOP OCCASIONS Commentaar Kort na de rellen van afgelopen Oud en Nieuw in de Vlis- singse Bloemenbuurt vertelde een politieagente in deze krant hoe zij die veldslag overleefde. Uit haar huiveringwek kende verhaal bleek toen dat bepaalde groepen de baldadigheid ver voorbij zijn. Vlissingen zal zich er niet nog eens door laten verras sen. De beruchte wijk, waar al heel lang moeilijkheden zijn, krijgt dit jaar warme aandacht. Politie en gemeente willen het tij keren met een charmeoffensief. De volgende jaarwisseling moet een feest worden. Maar dat is niet alles. De Vlissingse burgemeester Bas van den Tillaar legt uit, dat hij niet alleen de fluwelen handschoen zal gebruiken. Hij zal ook harde maatregelen nemen. Denk aan ge- biedsverboden en aan een vuurwerkverbod. Dat is goed. De overheid doet er dus alles aan om de komende jaarwisseling rustig te laten verlopen. Daarmee ligt de bal bij de wijk zelf. Na de laatste ongeregeldheden hadden veel buurtbewoners kritiek op de politie. Maar zelf werkten ze slechts mondjesmaat mee aan het le veren van bewijs. Het gevolg is rampzalig: de daders ontlopen straf. De ellende in de Bloemenbuurt en omgeving beperkt zich niet tot een enkele feestnacht. Hangjongeren en andere lastig te bespe len groepen bepalen er het hele jaar de sfeer met allerlei vormen van overlast en met drugs, drank en intimidatie. Dat moet anders. Het zal moeilijk zijn, maar het kan. De taakverdeling is duidelijk: ouders moeten hun kinderen op het rechte spoor houden, familie en vrienden moeten oudere raddraaiers corrigeren. Buurtbewoners moeten goed samenwerken met de politie. En de politie zelf moet de openbare orde in de wijk keihard handhaven en de criminaliteit met man en macht bestrijden. Het hele jaar door. Vlissingen kiest terecht voor fluwelen handschoen én voor harde maatregelen Statenlid Ger van Unen (SP) re ageerde gisteren in de commissie bestuur geschrokken op de mede deling van gedeputeerde Carla Schönknecht dat er maatregelen worden genomen om de onrust on der de werknemers van Zeeland Seaports in te dammen. „Betekent dit ontslag voor de klokkenlui ders?" Vorige maand onthulde de PZC dat het personeel van ZSP klaagt over de verstikkende bedrijfscul tuur. Ook een aantal klanten, be drijven in de Zeeuwse havens, is ontevreden over het Zeeuwse ha- ALMANAK venbedrijf. Een week later volgde een brief van de ondernemingsraad waarin een onderzoek werd ge vraagd naar de handel en wandel van commercieel directeur Marjo lein Warburg van ZSP. „Nee, ik bedoel geen strafmaatre gelen", antwoordde Schönknecht. Er zal juist aandacht worden besteed aan de klachten van personeelsleden „Verre van dat." Ze gaf aan dat juist aandacht zal worden besteed aan de klachten en dat voor gesprekken mogelijk hulp van buiten wordt 'in gevlogen'. Als aandeelhouder heeft de provincie haar zorg uitgesproken over de onrust bij het management en de commissarissen van ZSP. We krijgen ze op de redactie nogal eens binnen, de persbe richten die als sjablonen naar alle kanten van het land worden ge stuurd en alleen nog even met een paar woorden aangepast worden aan de lokale situatie. Bij de supermarktketen die op 400 plekken lokale initiatieven on dersteunt, ging dat niet helemaal goed. Die liet ons deze week we ten dat 'De Leutfabriek in Sas van Gent 1.000 euro ontvangt dank zij onze 'Help Lokaal Actie'. We zijn heel blij dat we dit in Bad hoevedorp kunnen betekenen. Het is geweldig om als lokale su permarkt de voetbalvereniging Sas van Gent te ondersteunen'. Tja... Inwoners Kortgene jagen op miljoenen Postkantoor maakt kans op prijs Harpe Davids zingt in Koorkerk GOES Hardlopen voor Spoedeisende Hulp In de eerste maanden van dit jaar verkochten Zeeuwse autobedrijven in totaal 18.491 gebruikte wagens. Daaronder waren 1.524 'sports uti lity vehicles' (SUV's), een kruising tussen een luxe personenauto en een terreinwagen. Dat is, vergeleken met de rest van het land, al een behoorlijk aandeel (8,2 procent). In Zeeuws-Vlaande- ren is dat nóg wat hoger (9,4 pro cent) en specifiek in de omgeving van Oostburg het hoogst (10,3 pro cent). Een op de tien occasions is er dus van dat type. Het westen van Zeeuws-Vlaanderen is daarmee de SUV'ste regio van het land. Dat blijkt uit cijfers die VWE Au tomotive deze week heeft gepubli ceerd over de resultaten van dit jaar, tot deze maand. De zakelijk dienst verlener voor de autobranche con stateert grote verschillen in de favo riete occasion per regio. Voor SUV's geldt als vuistregel: hoe westelijker en hoe zuidelijker, hoe groter de be langstelling. Zeeuwen hebben vooral een voorkeur voor de 'midi-SUV', de wat minder grotere versies van het type. Het populairste model mo menteel is, met ruime voorsprong, de Nissan Qashqai (dit jaar 126 keer als occasion verkocht). Ook de Re nault Captur, de Peugeot 2008 en de Kia Sportage zijn bovengemiddeld gewild. Gebruikte auto's zijn steeds meer in trek. Vorig jaar groeide de ver koop van occasions in het hele land. Alleen in Zeeuws-Vlaanderen was er sprake van een - weliswaar lichte - daling. Volgens VWE Automotive speelt zowel de vergrijzing als het wegtrekken van jongeren naar bui ten de provincie hierbij een rol. Ook in andere opzichten valt Zeeuws-Vlaanderen op. In diverse delen van Zeeland staat een ge bruikte wagen langer te koop dan landelijk, maar de grootste uitschie ter is het westen van Zeeuws- Vlaanderen. Daar logeert een occa sion gemiddeld 117 dagen bij de dea ler, tegen 73 dagen landelijk. Een op de tien verkochte occasions in de regio Oostburg is een SUV Behalve SUV's springt ook de ver koop van gebruikte cabrio's in Zee land in het oog. Samen met het midden van het land voert de pro vincie de ranglijsten aan. Naar ver houding de meeste cabrio's werden dit jaar tot nu toe in het Gooi gesle ten: 4,5 procent van alle occasion verkopen. Elektrische auto's zijn nog zeld zaam op de occasionmarkt, al signa leert VWE Automotive dat de animo in onder meer Zeeland rela tief groot is. De aantallen zijn nog te klein om daar goede conclusies uit te trekken. In de eerste acht maan den van dit jaar werden in Zeeland slechts 13 gebruikte elektrische au to's verkocht. In augustus tekende Kapelle be zwaar aan tegen het voornemen om de 'robuustheid van het bestuurlijk stelsel' in de provincie te willen on derzoeken, omdat de provinciale rekenkamer zich niet zou moeten bemoeien met het functioneren van afzonderlijke gemeenten. In het onderzoek zou worden gekeken naar de taken van de Veiligheidsre gio Zeeland, de Regionale Uitvoe ringsdienst Zeeland (twee ge meenschappelijke regelingen) en de uitvoering van de Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo) en de jeugdzorg (taken die naar gemeenten zijn gedelegeerd). De Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) en het dagelijks provinciebestuur zagen het onder zoek ook niet zitten, omdat er te veel overlap is met recent uitge voerde of lopende onderzoeken. Voor het provinciebestuur was het vooral bezwaarlijk dat net een eigen 'spiegeling' is opgestart naar het openbaar bestuur in Zeeland. De Graaf liet weten dat de reken kamer na recent overleg met de VZG besloten heeft dat onderzoek, dat tot volgend jaar gaat duren, af te wachten. Volgens hem zou de spie geling mogelijk voldoende inzicht kunnen bieden, zodat de taak van de rekenkamer dan al volbracht is. zaterdag 16 september 2017 n Havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP) gaat maatregelen nemen om de onrust onder het perso neel in te dammen. Dat betekent niet dat klokkenluiders straf krij gen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl KORTGENE Vijftig inwoners van Kort gene hebben vanaf nu vast eurotekens in hun ogen. Zij wonnen bij de Postcode Loterij een stu dioplaats voor het RTL4- programma Miljoenen jacht. In de spelshow strijden zij met 450 ande ren om de finaleplek, die heel veel geld kan ople veren. Op zondag 24 september is vanaf 20.00 uur te zien of een van de inwoners van Kortgene in de prijzen is gevallen. GOES Horecabedrijf Het Post kantoor aan de Grote Markt in Goes, onderdeel van Amadore, is kans hebber voor een Nightlife Award. Bijzonder, want meestal zijn bedrijven in de Randstad genomi neerd. De Nightlife Awards zijn populariteita- wards. Dat betekent dat het oordeel van het uit gaanspubliek bepalend is. Tot 1 oktober kan wor den gestemd via sternen- win. nl. MIDDELBURG Het Noord-Bevelandse koor Harpe Davids zingt morgen in de vrijzinnig- remonstrantse Koorkerk in Middelburg. Onder de titel 'Om te beginnen zin gen' wordt een gevari eerd repertoire ten ge hore gebracht. Het pu- biek mag met de meeste liederen meezingen. Een greep uit het programma van morgen: 'Ave verum' van Mozart, 'Ode an die Freude' van Van Beetho ven, 'Halleluha' van Leo nard Cohen en 'Amazing Grace'. Aanvang: 10.00 uur. Toegang: collecte. Een team van artsen en verpleegkundigen van het ADRZ in Goes loopt vandaag mee aan de SGO run. Dat is een es tafetteloop van Spoed eisende Hulp naar Spoedeisende Hulp over minimaal 75 kilometer. De opbrengsten gaan naar het Spoedeisende Geneeskunde Onder zoeksfonds. Zeeuwen Rolf Bosboom Oostburg De Rekenkamer Zeeland stelt het omstreden onderzoek naar het bestuurlijk bestel in Zeeland ten minste een half jaar uit. Dat heeft voorzitter Chris de Graaf gisteren meegedeeld aan de Statencommissie bestuur. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 137