Lichttechnicus Zierikzee gaat toch op tournee met dj Jaar D S - -V Week van het Weer in Watersnoodmuseum in Ouwerkerk 7 Een beetje stormjager kan niet wachten tot het voluit knettert in de lucht. Maar ook alle andere mensen zijn dagelijks met het weer bezig. In het Watersnood museum staat deze week het weer centraal. n motto is: voor het weer blijf ik niet thuis. Dat valt namelijk altijd mee Het is ontzettend actu eel maar ook zonder Irma's en expo's gaan regen en zonneschijn, temperaturen en windkracht bij veel mensen dage lijks over tafel. „We beleven het weer iedere dag. We passen ons er op aan én we hebben er allemaal een mening over", zegt Paul Be gijn, boswachter bij Natuurmo numenten en stormjager in zijn vrije tijd. Het is de Week van het Weer in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk en onder meer Be gijn is van de partij. Een mening over het weer? Ja echt. Over die zomer die zo slecht was en over hoe vaak het hier wel niet regent. „Terwijl het in Neder land maar vijf procent van de tijd regent. Dat valt dus echt wel mee." Begijn heeft als stormcha- ser zo zijn eigen wensen wat be treft weer. „Nederland had een rampzalig slecht onweersjaar. We moesten steeds naar Frankrijk en Duitsland." Met een clubje van in totaal twaalf stormjagers reist Be gijn prachtige wolken en vooral onweersbuien achterna. Om ze zo mooi mogelijk te fotograferen. Eén blik naar boven en Begijn heeft er een woord bij: nimbo stratus, stratocumulus, altostratus en... de cumulonimbus. „Dat is de mooiste wolk van allemaal." Het Watersnoodmuseum heeft de hele week weerfanaten over de vloer. Zoals meteoroloog en ex treem weerexpert Rob Groenland, oud KNMI-meteoroloog en muse ummedewerker Ton Donker en oud-weerman en meteoroloog Er- win Kroll van het NOS Journaal. Het museum bedacht de Week van het Weer vanwege de actuali teit van het thema. „We zijn een kennis- en herinneringscentrum en willen ook steeds meer naar de toekomst kijken", licht Liza de Bie van het Watersnoodmuseum de achtergrond van de themaweek toe. „Het weer is héél actueel. Dat zie je ook aan de overstromingen en stormen en nu weer de orka nen in Midden-Amerika. Tijdens de Week van het Weer proberen we het verleden van 1953 te kop pelen aan het heden. Dus: aan- Nederland had een rampzalig slecht onweersjaar dacht voor stormchasers van van daag de dag en klimaatverande ring. Maar wel gecombineerd met een terugblik naar 1953." Tijdens de Week van het Weer wordt Code Rood in gebruik ge nomen, een nieuw onderdeel van de tentoonstelling in de caissons van het Watersnoodmuseum. Op een groot wandpaneel met touchscreen is te zien hoe een noordwesterstorm tijdens de ramp in 1953 over het rampgebied trok, onder meer aan de hand van oude weerskaarten van het KNMI en met filmpjes van Kroll. Weer speelde destijds een grote rol en doet dat over heel de wereld voortdurend. Zo was de orkaan Irma de laatste dagen prominent in het nieuws en beleefde Neder land gisteren de eerste najaars storm van het jaar. Weer is een item, zegt ook Begijn. Al viel het hem wel op dat van paniek rondom die eerste Hollandse na jaarsstorm dit keer geen sprake was. „Misschien dat orkaan Irma iets relativeert. Daar heb je het over windstoten met een kracht van 350 kilometer per uur. Hier hebben we het over 80 tot 120 kilometer per uur." Niet dat dat niet gevaarlijk kan zijn. „De bomen staan vol in het blad en de grond is verzadigd van de regen. En wat je hier ook veel ziet, is het dode hout van po pulieren. Met deze wind komt er veel naar beneden." Hogerheijde: „Toen de productie leider en ik opstapten, volgde de halve crew. Jaar heeft daarna het management vervangen. Want het was niet alleen mis met de visa; de hele organisatie was gewoon een rommeltje. Anderhalve week gele den belde Jaar zelf met de vraag of ik terug wilde komen. Ik zei: 'Je kent mijn voorwaarden'. Nou, daar aan is voldaan en dus ga ik mee." De vorige manager had voor het Europese personeel toeristenvisa geregeld voor de Verenigde Staten en het Midden-Oosten. Daarmee mag je in die landen niet werken. Als je in Amerika wordt gepakt, sta je gelijk te boek als crimineel „Onder Trump al helemaal niet! Doe je dat wel, dan ben je illegaal bezig. Als je in Amerika wordt ge pakt, sta je gelijk te boek als crimi neel en mag je daar nooit meer aan de slag", vertelde Hogerheijde in augustus. Show Een werkvisum voor de VS heeft Hogerheijde nog steeds niet. „Dat is kennelijk een moeilijk en kostbaar verhaal. Maar voor het Midden- Oosten is het nu wel goed geregeld. Maandag vertrek ik naar Londen om alles voor te bereiden. Dinsdag hebben we een show in Tiblisi, Ge orgië en dan gaat het verder naar Griekenland, Oekraïne, Turkije en Dubai." In oktober treedt Jaar met een andere crew op in de VS. Maar in november sluit Hogerheijde weer aan voor het slot van de tour nee in Parijs, Lyon en Turijn. „Bij el kaar ongeveer anderhalve maand werk", schat de technicus die niet alleen achter de knoppen staat, maar de lichtshow van Jaar ook heeft ontworpen. donderdag 14 september 2017 3D 'Het weer is héél actueel' Esme Soesman -Emmy van Es, bezoeker museum - Paul Begijn, stormjager Zie voor programma van de Week van het Weer: watersnoodmuseum.nl. Onweersbuien. FOTO PAUL BEGIJN T De vriendenclub Jan en Nel de Nijs uit Enkhuizen, Emmy van Es uit Middelharnis en Olga en Wim Eibers uit Krom menie, Arie Bakker en Paul n (vlnr) na afloop van lezing op de dijk. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Lichttechnicus Guus Hoger- heijde gaat toch op tournee met de Amerikaanse dj Nicholas Jaar. Eind augustus nam hij ont slag omdat het management zijn visa niet goed had geregeld. Ton van den Nouweland Zierikze -Guus Hogerheijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63