Gruwelbeelden uit slachthuis België schokken Kamer 9 Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren noemt de misstan den 'verschrikkelijk'. „Ook in Ne derland vinden veel misstanden plaats. Wij gaan de minister vra gen om toezicht te verhogen in Nederlandse slachthuizen. We willen verplicht permanent ca meratoezicht in slachthuizen, zo dat we alles in de gaten kunnen houden", reageert de politica. Het Belgische slachthuis moet volgens haar 'onmiddellijk dicht'. Rik Grashoff van GroenLinks wil dat er voorlopig geen vlees van Belgische slachthuizen wordt geïmporteerd. „Het is de tweede keer in korte tijd dat er zulke mis standen zijn in Belgisch slacht huizen. Het wordt tijd dat de Bel gische regering hier nu echt een eind aan maakt." Ook PW'er Dion Graus is woedend. „In een kerker op water en brood zou nog te veel luxe zijn voor dit soort huf- ters", twitterthij. Elektrische schokken Dierenorganisatie Animal Rights bracht de schokkende beelden naar buiten. Te zien is hoe werk nemers van het slachthuis de run deren hardhandig met stokken bewerken om hen een zogeheten schietbox in te jagen. De stok wordt in gevoelige delen van het lichaam, waaronder de anus, van de dieren gestoten. Ook zouden de dieren systema tisch elektrische schokken krijgen, iets dat bij wet verboden is. De die ren moeten ook verplicht verdoofd worden tijdens het slachtproces, maar op de video is te zien dat een aantal runderen bij volle bewust zijn gekeeld en verbloed wordt. De Vlaamse minister van Die renwelzijn Ben Weyts heeft het slachthuis per direct gesloten. „De weg naar dierenwelzijn is ver domd lang", zegt hij tegen VRT NWS. Hij waarschuwt de rest van de sector. „Wie denkt dat we het niet menen, zal het voelen." De directie van het in opspraak geraakte slachthuis Verbist zegt geschokt te zijn bij het zien van de beelden van zware dierenmishan delingen binnen het bedrijf. „Sommige van deze beelden kun nen absoluut niet door de beugel. Natuurlijk zijn wij daar zelf door geschokt. Wij nemen dit zeer ern stig en wij zullen er alles aan doen t Een aantal runderen wordt bij volle bewustzijn gekeeld en verbloed opdat dit in de toekomst niet meer kan gebeuren", zegt Louis Verbist, directeur bij het slachthuis, in een schriftelijke reactie. Het slachthuis zou volgens hem voor het einde van het jaar een 'in spectie' krijgen. „De directie heeft beslist om hier met onmiddellijke ingang werk van te maken. De di rectie stelt nu alles in het werk om samen met de medewerkers, de klanten en andere betrokkenen de situatie onder controle te krijgen en zal daarom voorlopig geen in terviews geven." Opmerkelijk genoeg ontkende directeur Verbist (73) eerder op de dag nog in de krant Het Laatste Nieuws alle beschuldigingen. „Er wordt bij ons op een correcte ma nier geslacht en zieke dieren ko men er niet in. Ik nodig u uit om te komen kijken hoe het er bij ons aan toegaat." identiteit en verbondenheid zo goed tot uiting komen. Van advo caat tot bakker: alle beroepsgroepen zijn vertegenwoordigd onder de ruiters. Al heeft een belangrijk deel zijn dienstplicht vervuld bij de ca valerie." Een waardevolle traditie dus, die in 1940 verdween, om pas een kwarteeuw later weer in ere te wor den hersteld. In 1972 nam een groep officieren van de cavalerie het ini tiatief om Prinsjesdag zijn oude glo rie terug te geven. Tegen de tijd geest van provo en rookbommen in, kreeg het land zijn traditie terug. Typerend, zegt Kampen. „Daarmee bewees het instituut boven alle tij den te staan." Het Ere-Escorte wordt onder steund door Defensie, maar heeft een particulier karakter. De deelne mers zijn vrijwilligers, en de paar den worden beschikbaar gesteld door vrijwilligers uit het hele land. Kampen: „Dat moet ook wel, want de landmacht zelfheeft allang geen paarden meer." Napoleon Kampen heeft meer dan enige affini teit met paarden en militaire histo rie. Hij heeft de Napoleontische Ca valerie Vereniging opgericht, een club die historische veldslagen uit de tijd van Napoleon nabootst, hij is actief binnen de Nederlandse Ver eniging voor Bereden Wapenvaar digheid Saint Georges en voorzitter van de Militaire Rijvereniging 'Te Paard', afdeling 's-Gravenhage. De demonstraties en historische veldslagen die worden gespeeld noemt hij geen rollenspelen, maar optredens om op een actieve ma nier de geschiedenis toegankelijk te maken voor een breed publiek. Kampen is een enthousiast ver- zamelaar van alles wat met de cavalerie en militaire geschie denis te maken heeft. Alles in zijn bovenwoning aan een sta tige Haagse laan verwijst naar deze interesses. De inrichting houdt het midden tussen een officiersmess en een jachtslot. Zijn eigen paard Zen is in 2015 overleden, maar er worden al weer twee nieuwe paarden op geleid op een stal bij Hazers- woude. De ambitie is duidelijk. „In de toekomst lopen ook zij hopelijk mee in het Ere-Es- corte." Ik heb een afspraak met de koningin. Ik zal eerder sterven dan deze afspraak afzeggen woensdag 13 september 2017 In Den Haag is geschokt gerea geerd op de gruwelbeelden uit een slachthuis in het Belgische Izegem. Verschillende Kamer leden willen dat het slachthuis keihard wordt aangepakt om het dierenleed te stoppen en roepen daarnaast op tot ver scherpt toezicht in Nederland. Maarten van Ast Den Haag Het Belgische slachthuis waar de gruwelbeelden zijn gemaakt, werd op last van de overheid per direct gesloten, fotosbelga Harry Kampen als lid van het Ere-Escorte Cavalerie tijdens Prinsjesdag, foto monique baardman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9