Afname drugsmeldingen in Zeeuws-Vlaanderen De Sluiswachter is in trek bij kopers 7 Plaquette gesneuvelde Axelaar Wat 59 jaar geleden een revolutionair verkeerspunt was waar auto's aan de lopende band overheen zoefden, wordt een gezellig dorpsplein waar de auto te gast is. De rotonde en een stukje geschiedenis van Schoondijke verdwijnen deze week. Schoondijke kan terecht trots zijn op een ver keerspunt dat men in menige grote stad tever geefs zal zoeken', was op 1 decem ber 1958 te lezen in de krant. Dat verkeerspunt was de rotonde, een toen nog niet zo bekend begrip in Zeeuws-Vlaanderen. Die nieu werwetse cirkel op de weg waarop 'alle verkeer ronddraait en ge noodzaakt wordt om van snelheid te verminderen' was wél hard nodig. Zo raasde onder meer ver keer van en naar 'de boot' in Bres- kens door hartje Schoondijke. De rotonde moest de verkeersstroom rustiger en minder gevaarlijk maken; 'Het gieren van de auto banden en knarsen van de rem men hoort men niet meer', werd tevreden geconstateerd. Sinds de zo'n verkeersplein was destijds voor veel mensen even wennen. Na de aanleg in 1958 zorgde de rijkspolitie daarom voor pijlen die aangaven dat automobilisten rechts over de rotonde dienden te rijden. Niet iedereen trok zich daar iets van aan. Politieberichten uit die tijd maken ook melding van auto's die uit de bocht vlogen, geen voorrang gaven of er gewoon dwars doorheen reden. De stenen omranding maakte in 1963 plaats voor een steviger afscheiding. Ook met verlichting was het even zoe ken, na de aanleg duurde het nog enkele jaren tot de rotonde vol doende verlicht werd. In juni 1971 werd de rotonde voor heel andere doeleinden ge bruikt: verkeer kon Schoondijke niet meer in of uit vanwege een 'ordelijke betoging', waarbij de ro tonde werd geblokkeerd door een aantal 'verontruste boeren' met hun trekkers. komst van de Westerscheldetun- nel en recenter de aanleg van de N61, is Schoondijke verlost van doorgaand verkeer. Het centrum wordt daarom heringericht, het asfalt verdwijnt en voor de ro tonde komt een plein met veel groen terug. Dat gaat het 'dorp met de rotonde' een compleet an dere aanblik geven en markeert het einde van een tijdperk. Roton des zijn nu eerder regel dan uit zondering, maar de komst van De rijkspolitie zorgde voor pijlen die aangaven dat automobilisten rechts overde rotonde moesten rijden Dat blijkt uit het jaarverslag van het project Houdgreep. Daarin zijn de drie gemeenten, de wo ningcorporaties Clavis, Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen en Woonstichting Hulst, plus de po litie en het Openbaar Ministerie vertegenwoordigd. In 2016 ontving Houdgreep 789 meldingen van drugsoverlast, 159 minder dan het jaar daarvoor. Vooral de daling in de gemeente Hulst springt in het oog. Daar wa ren 83 meldingen minder, waar van er 16 over hennepkwekerijen gingen en 67 over andere vormen van drugsoverlast. In 2015 was het aantal meldingen in Hulst juist meer dan verdubbeld ten op zichte van een jaar eerder: van 140 naar 309. Terneuzen noteerde een daling van 77. Liefst zestig daarvan be troffen hennepkweekmeldingen. Met de afname is een trend van de afgelopen jaren voortgezet. In 2012 waren er 723 meldingen in Terneuzen, in 2015 waren dat er 552. Alleen in Sluis is het aantal vorig jaar toegenomen met 1. In totaal zijn er vorig jaar 174 (mogelijke) drugspanden op de radar gekomen. In 102 gevallen is er ook daadwerkelijk tot actie overgegaan. 56 keer is een hen nepkwekerij geruimd, 38 keer zijn pandeigenaren aangeschreven wegens drugsoverlast en acht keer vanwege (vermoedelijke) Er zijn minder meldingen, maar dat wil niet zeggen dat er geen overlast meer is drugshandel. Dat er minder meldingen zijn, wil overigens niet zeggen dat er ook minder drugsoverlast in Zeeuws-Vlaanderen is. Burge meester ]an-Frans Mulder van Hulst riep daarom maandag in een commissievergadering op drugsoverlast te blijven aangeven bij het Meldpunt Drugsoverlast. AXEL Bijna 73 jaar na zijn over lijden komt er een herdenkings plaquette voor Axelaar André Oscar Verstraeten. Het bord is gemaakt door oorlogsmuseum Gdynia en wordt vrijdag ont huld in het stadspark in Axel. Verstraeten kwam in 1940 als twintigjarige vrachtwagen chauffeur in Engeland terecht. Daar trad hij enkele maanden later ook toe tot de Prinses Ire- nebrigade. Hij zou gedurende de oorlog in Engeland blijven. In oktober 1944, tijdens een rit naar Londen, kwam Verstraeten om bij een verkeersongeval. Hij is officieel erkend als oorlogs slachtoffer, maar zijn naam komt niet voor op het Axelse monument. Richard van de Velde uit Beusichem zocht het uit voor zijn website prinsesire- nebrigade.nl en heeft zich inge spannen om de naam van Ver straeten alsnog op het monu ment te krijgen. „Ik ben opge lucht dat het eindelijk zover is", zegt Annie Schoof uit Axel. An dré Verstraeten was haar oom. „Thuis werd niet over de oorlog gepraat. Het is dat Richard con tact met mij opnam en het ver haal vertelde." Annie Schoof onthult zelf de plaquette. „Het gaat eigenlijk als een speer", zegt Kees de Regt van aannemer Van der Poel tevreden. „Van de 46 appartementen zijn er nog maar vier te koop, en op een aan tal daarvan is al een optie geno men. Van de winkelruimtes is tot nu tachtig procent gevuld." Wat in de binnenstad van Terneuzen niet lukte, kan wel in het nieuwe winkelhart. Volgens De Regt zijn alle winkels daar voornemens ie dere zondag open te zijn. „Vol gens de planning worden deze voor maart 2018 opgeleverd." Op het grote parkeerterrein ligt nu nog een grote berg zand die ervoor moet zorgen dat de onderliggende veenlaag vol doende zakt, het betonnen casco is inmiddels al een verdieping hoog en één dezer dagen verrijst de enorme torenkraan op het terrein. Nog dit jaar wordt er be gonnen met de bouw van de Car pet Right en de Agri Sneltank en zal de Kennedylaan zelf aange pakt worden zodat deze past bij de nieuwe situatie. Volgens verkeer- en vervoer- ambtenaar Peter van de Kerk- hove zal de looproute tussen het centrum en de Kennedylaan- West in het verkeersplan opge waardeerd worden om het nieuwe gebied te promoten. Om het voetgangers makkelijker te Van de 46 appartementen zijn er nog vier te koop maken de Kennedylaan over te steken zal er ook een vluchtheu vel komen. Het meest in het oog sprin gende gebouw, het acht verdie pingen hoge appartementen complex, wordt als laatste afge rond. De verwachting is dat in het tweede of derde kwartaal van volgend jaar de appartementen betrokken kunnen worden. woensdag 13 september 2017 ZV Een rotonde was even wennen... Sophie Stockman A De rotonde verdwijnt deze week, in het kader van herinrichting van het centrum. Schoondijke krijgt er een gezellig plein voor terug. FOTO CAMILESCHELSTRAETE A Schoondijke in 1960, enkele jaren na aanleg van de rotonde. FOTO BRON ZB PLANBUREAU Het aantal meldingen van drugsoverlast in Zeeuws-Vlaan deren is vorig jaar sterk afgeno men. Opvallend, aangezien er in 2015 juist een sterke toename was ten opzichte van het jaar ervoor. Bob Maes Hulst - Jan-Frans Mulder, burgemeester Hulst Aan de Kennedylaan in Terneu zen worden in vlot tempo de contouren van het woon- en winkelcomplex De Sluiswach ter zichtbaar. Komend voorjaar kan er al gewinkeld worden. Ook op zondag. Guido van der Heijden Terneuzen - Kees de Regt, aannemer Van der Poel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78