Sluis beschermt eerst eigen monumenten 6 Plannen voor haven Breskens op papier zv Grote nieuwe dingen staan er niet in het 'voorontwerpplan': de ideeën voor het gebied werden de afgelopen jaren al bekend. In het kort: de gemeente Sluis koopt de haven van het Rijk, om die voor hetzelfde bedrag door te verkopen aan een groep ontwikkelaars. Die slopen een groot deel van de hui dige bebouwing en zetten er (maximaal) 460 appartementen neer. In 100 daarvan mag perma nent gewoond worden. De verkoop van de woningen dient grotendeels als kostendrager voor de rest van het plan: de bouw van een viscentrum met onder meer museum, visveiling, horeca en winkel, de verplaatsing van de vissershaven naar een deel van de huidige handelshaven en de uit breiding van de jachthaven met maximaal honderd plekken in de huidige vissershaven. In het ge bied komt ook voor 5.000 m2 aan nieuwe bebouwing voor havenge- relateerde winkels en dienstverle ners en 2.500 m2 nieuwe horeca. De transformatie van de haven is nodig omdat het aantal commerciële activiteiten in het gebied snel terugloopt en de ha ven daardoor verpaupert. Met de plannen wordt het havengebied meer betrokken bij de rest van Breskens, met name bij het naast gelegen Spuiplein. Dat moet vooral toeristen trekken. Ook wordt de haven uitvalsbasis van Van de 460 appartementen zijn er 100 voor permanente bewoning een zeezeilcentrum. Overigens is niet iedereen gecharmeerd van de plannen. Bewoners van apparte menten aan de achtergelegen Scheldekade vinden dat hun uit zicht wordt aangetast, en bedrij ven die nog wel in het havenge bied actief zijn, vrezen dat ze hun huidige activiteiten niet kunnen voortzetten. Het grootste deel van de Sluise politiek staat achter de plannen, al vindt een aantal frac ties de komst van honderden ap partementen te veel van het goede. Inloopbijeenkomst De informatiebijeenkomst van de gemeente Sluis, morgen in mfc De Korre, heeft de vorm van een in loopbijeenkomst. Iedereen kan tussen 19 en 21 uur binnenwande len. Het 'voorontwerpplan' is ook in te zien via gemeentesluis.nl, onder de knop 'bestemmingsplan nen'. Tot en met 4 oktober kan ie dereen reageren. De gemeente maakt aan de hand van de reacties een ontwerpplan, dat opnieuw ter inzage komt. Tenslotte stelt de ge meenteraad het definitieve plan vast. De gemeenteraad besloot twee jaar geleden dat er zo'n monumenten lijst moet komen. In Sluis staan weliswaar zo'n tweehonderd Rijks monumenten, maar méér gebou wen en objecten zijn het waard om beschermd te worden, vindt het ge meentebestuur. B en W hebben nu 28 gemeente lijke eigendommen geselecteerd. Het gaat om muziekkiosken in Breskens, Eede, Retranchement, Nieuwvliet, IJzendijke en Groede, begraafplaatsen in IJzendijke, Oost burg, Retranchement en Water landkerkje, waterpompen in Groede en Sluis, voormalige schoolgebouwen in Hoofdplaat en IJzendijke (twee stuks), de brand weerkazernes in IJzendijke en Sluis, het oorlogsmonument in Breskens, het complete sportpark in Aarden burg, het voormalig gemeentehuis Het geluid dat de eigenaar van een monument niks kan, is overdreven in IJzendijke, het Ledeltheater, het gemeentehuis en de voormalige pastorie in Oostburg, de gymzaal in Schoondijke, het Sint Janskerkhof en stoeppalen aan de 's-Heeren- boudewijnstraat in Sluis, het kanaal Brugge-Sluis en een tiendepaal aan het Redouteplein in Waterland kerkje. De komende tijd wordt de lijst uitgebreid met particulier eigen dom. Dat zal wat meer voeten in de aarde hebben. Een meerderheid van de Sluise raad wilde, tot teleur stelling van B en W, dat alleen ge bouwen op de lijst komen als de ei genaren het daarmee eens zijn. Het college werd 'gered' toen bleek dat zo'n bepaling juridisch niet kan: bij het opstellen van zo'n lijst moet het 'algemeen belang' gaan voor 'indi vidueel belang'. Het is dus 'slikken of stikken' voor de eigenaren van de gebouwen die straks op de lijst staan, al krijgen die wel de kans te reageren en beloven B en W reke ning te houden met praktische om standigheden. Bovendien is het hardnekkige geluid dat de eigenaar van een monument 'niks meer kan' overdreven, geven B en W aan. Wel vragen aanpassingen aan delen van het gebouw die vanaf de openbare weg te zien zijn 'extra aandacht'. IN DE REGIO Poppen met karakter in klederdracht VOGELWAARDE Bingo weer van start Rondleiding paardenfarm bij Oostburg MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 13 september 2017 Haven en stad smelten samen Met het openbaar maken van het 'voorontwerpplan' staan de grootste plannen voor het ha vengebied in Breskens voor het eerst tot in detail op papier, le dereen kan er morgenavond naar kijken tijdens een infobij- eenkomst in mfc De Korre. Martijn de Koning Breskens De haven in Breskens ligt er nu wat verpauperd bij. foto peter nicolai Een gemeentelijke monumen tenlijst moet waardevolle ge bouwen en objecten in de ge meente Sluis beter beschermen. Het gemeentebestuur geeft een aanzet door eerst 28 eigen ge bouwen op de lijst te zetten. Martijn de Koning Oostburg AXEL Volledig zelfge maakte stoffen poppen in diverse klederdrachten, waaronder de Axelse, zijn te be zichtigen op een nieuwe expositie in museum Het Wa renhuis in Axel. Ze behoren tot de ver zameling van me vrouw A. Derks-van der Meulen (1919- 2014) die er tiental len jaren in haar vrije tijd aan werkte. De poppen zijn ka raktervol en gede tailleerd uitgevoerd. Te zien tot en met 28 oktober, woens dag tot en met za terdag van 11.00 tot 17.00 uur. In het Dorpscen trum in Vogel waarde is vanmid dag, woensdag, de eerste bingomiddag van het nieuwe sei zoen. De zaal is open om 14.00 uur. Deelname kost twee euro, waar voor leuke prijzen zijn te winnen. Het gaat vooral om 'el kaar ontmoeten' en 'gezelligheid'. Dit jaar zijn bingomid dagen op 11 okto ber, 8 november en 6 december. OOSTBURG Wie de paarden melkerij van de fa milie Nortier aan de Brugsevaart 12 bij Oostburg vol in be drijf wil zien, kan er vandaag, woens dag, vanaf 13.30 uur terecht voor een rondleiding, in clusief een paar- denritje en paar- denmelkproeverij. Entree zes euro per persoon, inclusief consumptie; kinde ren tot drie jaar gratis. TERNEUZEN Samen hebben ze er meer dan tachtig jaar in de leiding van de Doorman-zeeverkennersgroep in Terneu- zen op zitten, André en Marijke Franssen (links op de foto). Omdat ze een stapje terugdoen werden ze verrast met bloe men, een Scouting-waarderingsteken én een vrijwilligers- beeldje van de gemeente Terneuzen. André (58) en Marijke (56) wonen al jaren in 's-Heer Arendskerke en kwamen we kelijks naar Terneuzen. Marijke: „Dat blijven we doen, maar niet als leiding." foto camileschelstraete AXEL De Halle, 13.30 uur: Themabijeenkomst met een Roze Tint, door Seniorenver eniging Kanaalzone en netwerk Roze 50-plus; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaar ten, biljarten, koers- bal, bridge; Markt, 11.00-17.00 uur: Streekmuseum Het Warenhuis; BRESKENS Kaai 1-103,10.00- 17.00 uur: Visserij museum; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten; HULST De Lieve, 13.30 uur: Bingo; Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Internetcafé; Steenstraat 28, 14.00-17.00 uur: Museum De Vier Ambachten; Café De Jonkheer, 20.00 uur: Opening sei zoen Hulst Cultu reel, Isa Hoes en Medina Schuurman met Te lijf, de kunst van 't mooi ouder worden (uitver kocht); KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 14.00 uur: Bingo; Marijkeplein, 08.00- 12.00 uur: Food- markt; OOSTBURG Hervormd kerkcen trum, 09.00 uur: Koffieochtend Open Kring met bingo; Ledelplein en Markt, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; SAS VAN GENT St.Albert, 13.00 uur: Quilten, biljarten, kaarten; Café Reseda, 14.00 uur: Kaarten; Westkade 114, 12.30-17.00 uur: In dustrieel museum Zeeland; TERNEUZEN De Veste, 13.00 uur: Soos; Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Portaal van Vlaan deren, Binnenvaart- weg, 10.00-17.00 uur: Rondleidingen sluizencomplex en rondvaarten; Ter Schorre, 14.00 uur: Tekenen Steunpunt Terneu zen; ZAAMSLAG Plein, Protestantse kerk, 14.00 uur: Wande ling met gids gid- senteam. WAARDERING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77