Kletsnatte september in groot deel provincie 3 Dichtbij huis zijn geen alternatieven voor ggz- patiënten die 'nee' te horen krijgen van Emergis. Tot 1 januari verwacht Emergis zeventig tot honderd mensen voor een behandeling naar elders te moeten verwijzen. Vandaag komen ze op het matje bij de Nederlandse Zorg autoriteit (NZa): ggz-instelling Emergis, die sinds gisteren een opnamestop heeft voor nieuwe (niet acute) patiënten en zorg verzekeraars CZ en Zilveren Kruis Achmea. Woordvoerder Sietske Ligtvoet van de NZa windt er geen doekjes om wat de uitkomst van dat gesprek zal zijn: „Ze móeten eruit komen. Dit is geen vrijblijvend gesprek. Als ze het zelf niet kunnen op lossen, nemen wij maatregelen. Want dit is onacceptabel. Emer gis is de grootste aanbieder van geestelijke gezondheidszorg in Zeeland. Dat brengt een grote verantwoordelijkheid met zich mee." Patiëntenstop Dat een ggz-aanbieder een pa tiëntenstop afkondigt en daarop wordt aangesproken, is volgens Ligtvoet 'vrij uniek'. „Ik ken geen andere, vergelijkbare gevallen." „Met CZ verwachten we de komende twee weken tot over eenstemming te komen. In de tussentijd blijven wij hun ver zekerden behandelen", zegt woordvoerder Nanon Doeland van Emergis. De stemming aan tafel zal zo'n vijftien graden onder nul zijn. Zilveren Kruis is verbol gen. Ten eerste over het feit dat Emergis de media heeft inge schakeld. Ten tweede: had Emergis niet even kunnen wachten met de patiëntenstop? Woordvoerder Christina Rompa van Zilveren Kruis: „Wij hebben gevraagd wat de oorzaak is van het geldtekort. Als je als instelling zegt dat je patiënten kan helpen voor een gemiddeld tarief van zo en zo veel, en in de loop van het jaar blijkt dat er to, 20 procent bo venop moet, willen wij weten hoe dat komt. Is dat doordat er veel cliënten zijn die zware zorg nodig hebben? Of gaat er veel geld naar de inhuur van krach ten door ziekteverzuim of per soneelstekort? Dat willen we graag weten, want met alleen meer geld los je een tekort aan psychiaters niet op. Dat pro bleem speelt in heel Nederland. GGZ Nederland is daarover ook in gesprek met de overheid. Drie weken terug hebben wij al gevraagd: waar ligt het geldte kort nu aan? Uiterlijk deze week zouden we die informatie krij gen. En nu moeten we uit de media vernemen dat er een pa tiëntenstop is. Prima dat we constateren dat er in de GGZ uitdagingen liggen om de zorg toegankelijk te houden, maar niet over de rug van de patiën ten." Emergis houdt het simpel: „Zilveren Kruis weet al maan den dat er voor ruim een mil joen euro te weinig zorg is inge kocht. Dat wil zeggen dat de middelen op zijn om nog meer mensen te behandelen dan dat we al gedaan hebben. Dit is nu voor het tweede jaar op rij. Vo rig jaar hebben we voor zorg verzekeraars in totaal 2,6 mil joen voorgeschoten. We kun nen het ons financieel niet ver oorloven het tekort van ruim een miljoen van Zilveren Kruis ook dit jaar weer op ons te ne men." Mind Mensen die door de behandels- top in de problemen komen, kunnen zich bij melden bij Mind, de belangenorganisatie voor mensen met psychische klachten en hun familie. „Wij zullen dan helpen bij het vin den van een passende oplos sing, in samenspraak met zorg verzekeraar en NZa", zegt woordvoerder Mirjam Drost. Nationaal Zorgnummer Mind: 0900-2356780, maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 18.00 uur. Als ze het zelf niet kunnen oplossen, nemen wij maatregelen Er is geen geld over om nog meer mensen te behandelen Wolphaartsdijk spant tot nu toe de kroon. Daar tapte het weerstation deze maand, tot gistermiddag, 98 millimeter af. In Zeeland wordt ge middeld in heel september tussen de 80 en 90 millimeter gemeten. „Die maandsom hebben we dus nu al gehaald", zegt meteoroloog Jordi Huirne van Weeronline. Andere uitschieters in de provin cie zijn tot nu toe 's-Heerenhoek (86 mm) en Middelburg (85 mm). De natste plek op Schouwen-Dui- veland is Brouwershaven, met 80 millimeter. Het KNMI-station in Vlissingen mat 56 millimeter. „Opvallend is dat Zeeuws-Vlaan deren veel droger is dan de rest van Zeeland", zegt Huirne. „Daar heb ben ze eigenlijk maar weinig mee gekregen van die flinke buien. In Westdorpe is bijvoorbeeld nog maar 26 millimeter gevallen. Qua neerslag is het daar een heel nor male maand." Het beeld van de afgelopen dagen past bij het langjarig gemiddelde voor september, waarin Zeeuws- Vlaanderen ook beduidend droger bleek dan de rest van de provincie. „Het midden en noorden hebben te maken met plensbuien die vanaf de Noordzee worden aangevoerd. Zeeuws-Vlaanderen doet daar vaak net niet aan mee." Opvallend is dat Zeeuws-Vlaanderen veel droger is dan de rest van Zeeland Weeronline spreekt van een 'kletsnatte' maand, tot nu toe. „En er komt nog een heleboel regen bij. Vandaag wordt het natuurlijk een heel onstuimige dag, met langs de kust een storm, windkracht 9. Dan kan er nog eens 20 of 30 millimeter bij komen", zegt Huirne. „En ook de dagen erna blijft het kletsnat. Het zou zomaar kunnen dat we vol gende week al op 150 millimeter zitten op de natste plekken." De natste septembermaand ooit in Vlissingen gemeten was in 2001, met bijna 211 millimeter. Voor Zeeuws-Vlaanderen wordt de ko mende dagen minder neerslag ver wacht, aldus Huirne. „Ik denk dat de verschillen met de rest van Zee land alleen maar groter worden." Landelijk kan Wijk aan Zee zich de natste plek van deze maand noe men, met tot dusverre 135 millime ter regen. Op veel plekken in het westen van Zuid-Holland en in Noord-Holland is al meer dan 100 millimeter gevallen. Vrijdag was de natste dag, met hoeveelheden tot boven de 50 millimeter neerslag. Landelijk zijn de verschillen groot. Het oosten van Noord-Brabant en de noordelijke helft van Limburg komen niet verder dan hoeveelhe den tussen de 15 en 25 millimeter. Vandaag wordt de eerste herfst storm verwacht, waarbij in het land uitschieters tot windkracht 10 mo gelijk zijn. Er kunnen zware tot zeer zware windstoten (tot 120 kilome ter per uur) voorkomen - vooral in het noordelijk kustgebied - en er wordt veel regen verwacht. Vanwege de windstoten heeft het KNMI voor zowel vanochtend als vanmiddag code oranje afgegeven voor Zuid-Holland, Noord-Holland en Friesland. Voor Zeeland en de overige pro vincies geldt code geel. woensdag 13 september 2017 Emergisen Zilveren Kruis op het matje Ondine van der Vleuten Vlissingen - Nederlandse Zorgautoriteit - Emergis In grote delen van Zeeland is deze maand al meer regen ge vallen dan gebruikelijk in heel september. De uitzondering is Zeeuws-Vlaanderen, waar het juist relatief droog is. Rolf Bosboom Vlissingen - Jordi Huirne, meteoroloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76