1 7 Wat moet er gebeuren met de Groningse studentenvereniging Vindicat De maat is vol voor de Rijks universiteit en Hanzehogeschool in Groningen. Na het zoveelste incident, leden zouden zich hebben misdragen in een sushirestaurant, zijn de studiebeurzen (33.000 euro) voor studentenvereniging Vindicat ingetrokken. Hoe kijken prominente oud-leden nu naar hun corps? Harm Edens 'Heb het lef tegen een ander te zeggen: stop hiermee' Vindicat had er slim aangedaan zich een tijdje gedeisd te houden, vindt tv-presentator Harm Edens. „Het corps ligt onder vuur. Als je dan nét de kans hebt je bla zoen op te poetsen, moet je er niet een vlek bij ma ken", zegt hij. Over het vermeende wangedrag in de sushitent zegt hij: „Zet een groep jongelui bij elkaar met drank en er gebeurt altijd wel iets dat de schoonheidsprijs niet verdient. Personeel intimideren gaat natuur lijk te ver." Het corps moet een zelfcorrigerend systeem hebben, vindt hij. „Niet iedereen is op zo'n avond even dronken dus heb ook het lef om tegen een ander te zeg gen: stop hiermee." De oud-student Nederlands sloot zich in Job Cohen 1979 aan bij Vindicat en werd een echte corpsbal. „Ik zat in het eerstejaars- bestuur, de evenemen tencommissie, in de al manak redactie. Er was een tijd dat ik ook per manent in de kroeg zat." Tegen zuipfeestjes heeft hij niks. „Als dat binnen de vereniging met de deuren dicht gebeurt, prima. Maar blijf wel normaal menselijk ge drag vertonen." 'Het is gedrag dat al 100 jaar wordt vertoond' Over de inciden ten van vorig jaar - geweld bij ontgroening en seksisme - kan PvdA-politicus Job Cohen duidelijk zijn. „Dat deugde van geen kanten. Daar is hard te genop getreden. Te recht!" Nu twijfelt hij of zijn oude studentenvereni ging wel zo hard moet worden aangepakt. „Waar het eerst leek of de studenten alles kort en klein hadden gesla gen in de sushizaak, las ik al ook berichten van de restaurantmanager die zei dat het wel mee viel." Maar die getuigen dan, die vertelden hoe 200 dronken Vindicaters een bende achterlieten met bier op de grond en pis tegen de wand? „Daarvan denk ik: bah, ik moet er niet aan denken, maar het is ty pisch studentikoos ge drag dat al 100 jaar wordt vertoond. Ik heb daar nooit aan meegedaan, ik ben geen kroegtijger. Als dit in besloten kring ge beurt, moet iedereen doen en laten wat hij wil. Daarbuiten hebben ze zich aan de regels te hou den." De oud-rechten student pleit voor be houd van studentenver enigingen. „Ik heb hier vrienden voor het leven ontmoet." Bas Eenhoorn 'Wij waren heus niet zo veel heiliger dan studenten nu' Oud-partijvoorzit ter van de WD, Bas Eenhoorn was zowel lid van het Rotterdams Studenten Corps, als van Vindicat. „In mijn tijd gebeurden er ook wel dingen die op het randje waren. Wij waren heus niet zo veel heiliger dan de studen ten van nu. Maar mis schien waren wij wel wat strenger op elkaar. Er werd goed op elkaar ge let, wat wel én wat niet kon. Misschien is dat nu wat minder strak." Eenhoorn heeft veel goede herinneringen aan zijn studententijd. „Het is een belangrijke vor ming. Ik geloof niet dat het een relatienetwerk oplevert, maar wel dat je er heel veel hele goede vrienden kan maken. En dat is ook heel erg be langrijk." Dat geldt vol gens Eenhoorn niet al leen voor het corps, maar voor alle studie- en stu dentenverenigingen. Hij vindt het jammer dat het corps zo in het nieuws komt. „Het is echt zonde. Ze moeten er alles op alles zetten om in alle openheid weer de goede lijn te vinden." Johan Remkes 'Jammer dat corps zo in het nieuws moet komen' Oud-WD-politi- cus Johan Rem kes werd in 1969 lid van Vindicat. Hij heeft met gemengde ge voelens alle incidenten gevolgd, met name die van vorig jaar (onder meer seksisme). „Het is een geweldige uitdaging om de juiste gedragsre gels goed tussen de oren te krijgen, en deze blij vend te krijgen. In mijn jaren waren er ook inci denten, die waren te vin den bij alle universitei ten en bij alle corpora. Maar wat toen nog werd geaccepteerd, dat wordt nu niet meer geaccep teerd. En daar heeft men zich onvoldoende reken schap van gegeven, blijkt nu." Actief als reünist bij Vindicat is Remkes niet meer. „Ik heb er relatief weinig tijd voor. Wel heb ik nog contact met een aantal mensen. Dat zijn waardevolle vriend schappen. Ik kijk met ge noegen terug op die tijd. Dus ik vind het jammer dat Vindicat zo in het nieuws moet komen. Maar, volgens mij heeft men daar de lessen in middels geleerd en de consequenties getrok ken." woensdag 13 september 2017 GO Excessen, of gewoon studentikoos gedrag? Tekst: Hanneke van Houwlingen en Bonne Kerstens r".:>-?S- Het gebouw van Vindicat in het centrum van Groningen. De studentenvereniging ligt weer onder vuur. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7