II Hoe los je je fouten op? Psalmenestafette in kerken Zierikzee Jarige Rotary schenkt een buitenboordmotor iSlliïölS 7 HANSE STAALBOUW BEDRIJFSPANDEN Als een bouwpakket voor een Ikeakast, maar dan in reuzeformaat. De bedrijfspanden die Hanse Staalbouw overal ter wereld neerzet, worden in Nieuwerkerk voorbereid. Met een nieuwe pro ductiehal van 2750 vierkante meter en een nieuwe volauto matische productie straat van een metertje of honderd lang is Hanse Staalbouw uit Nieu werkerk klaar voor de toekomst. Niet gek voor een bedrijf dat in 1907 door de Sirse dorpssmid Dirk Jans- zoon Hanse werd opgericht. Stalen balken glijden over de rol lers, om computergestuurd te wor den voorzien van markeringen en boorgaten om tot slot op de juiste lengte te worden afgezaagd. De meeste balken zijn bestemd voor de nieuw te bouwen Gamma in Goes. Op heel veel meer plaatsen, zowel in Nederland als in de rest van de wereld, zijn de resultaten van het werk op Schouwen-Duive- landse bodem te vinden. Van Canada tot Kenia en van Bra zilië tot Tanzania. Als een soort bouwpakketten gaan de bedrijfs panden die Hanse Staalbouw neer zet voor de industrie, utiliteits bouw en de agrarische sector de deur uit. Daar worden ze ter plaatse in elkaar gezet. Eén toppertje in het bedrijf? Nee, eigenlijk is alles leuk. Al wordt extra genoten van klussen in de agrarische sector. „Dat is maar 30 procent van onze omzet, maar het is wel van oorsprong ons ding. We zijn daar groot mee geworden. Dat doen alle jongens graag", zegt directeur Wim de Jonge. „En er is veel kennis over", voegt productie manager Marlinde Eichler (dochter van De Jonge) toe. Het bedrijf, dat 150 man perso neel in dienst heeft, is weliswaar al jarenlang in andere handen maar is nog altijd een op en top familiebe drijf. Met De Jonge sinds 2008 als eigenaar en zijn kinderen Marlinde, Jochem en Ruben als toekomstige Dat is de kracht van het bedrijf. Er werken hier zulke gedreven mensen opvolgers. Maar ook broer, zwagers en neefjes steken er de handen uit de mouwen. „Dat is sowieso de kracht van dit bedrijf: het perso neel. Er werken hier zulke gedre ven mensen", aldus De Jonge. Met de nieuwe hai en de nieuwe markeer-boor-zaagstraat is de te verwerken tonnage verdubbeld. De recente uitbreiding én het 110-jarig bestaan van Hanse Staalbouw wor den gevierd met een open dag op zaterdag. Van 10.00 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE De Rotaryclub Schou- wen-Duiveland heeft ter ere van het eigen vijftienjarig bestaan 5000 euro geschonken aan de Reddings brigade Zierikzee-Duiveland. Het geld is bestemd voor de buiten boordmotor van de nieuwe red dingsboot EB. Voorzitter Ankie Smit van de Ro taryclub overhandigde de cheque gisteravond op het water aan Marcel Uijl en Cor Kooij van de redding sclub, die veel doet op het gebied van evenementenbewaking. De Rotarians waren met klipper de Morgenster de Oosterschelde opge varen. De reddingsboot EB, die dit voorjaar in gebruik is genomen, kwam er achteraan.Rotaryclub Schouwen-Duiveland is vijftien jaar geleden voortgekomen uit Ro taryclub Zierikzee. De organisatie telt een kleine dertig leden en is een relatief jonge club, zegt Rotarian Marianne van den Hoek. „Waar door je ook fysiek veel kunt aanpak ken." Vorig jaar bijvoorbeeld stortte de Rotary zich op het (kerst) versie ren van de binnenstad. Opbreng sten zijn voor een goed doel. Alle 150 psalmen, die op één dag worden uitgevoerd in vijf ver schillende kerken in Zierikzee. Deze psalmenestafette staat za terdag 23 september te gebeuren in het kader van de viering van 500 jaar Reformatie. Drie orga nisten en diverse kerken werken aan de Psalmengang mee. Rinus Verhage (organist van de Nieuwe Kerk), Mar van der Veer (organist van de Thomas- kerk) en Marien Stouten (orga nist van de Grote Kerk in Brou wershaven) wisselen elkaar om het uur af, na steeds vijftien psalmen te hebben gespeeld. In steeds een ander kerkgebouw, waarbij de Nieuwe Kerk als be gin- en eindplek fungeert. De deelnemende kerken zijn Gast- huiskerk, Thomaskerk, Christe lijk Gereformeerde kerk en kerk van de Oud-Gereformeerde ge meente. Luisteraars kunnen de hele dag in- en uitlopen en alles vol gen via psalmenboeken en bea- mers. De finale is om 20.00 uur. Het publiek kan in de Nieuwe Kerk de laatste 30 psalmen (120 tot 150) meezingen in drie berij mingen. Ook het kamerkoor Gaudium onder leiding van Mir jam van de Hoek doet mee. Voor de Reformatie zijn de Geneefse psalmen van groot be lang, omdat kerkgangers voor het eerst meededen aan de kerk zang. Tot die tijd was dat voorbe houden aan wat geoefende zan gers. De rijmpsalmen die ge maakt werden, waren dankzij die rijm goed te onthouden. Nog altijd worden ze gezongen. De drie bekendste berijmingen ko men in Zierikzee nog alle voor. woensdag 13 september 2017 SD A Zoon Jochem, dochter Marlinde Eichler-de Jonge, eigenaar en vader Wim de Jonge, en zoon Ruben (vlnr) in de spiksplinternieuwe hal. fotos dirk-jan gjeltema Van dorpssmid tot wereldbedrijf Esme Soesman Nieuwerkerk - Wim de Jonge, eigenaar A Laswerk in de werkplaats van Hanse. Op de achtergrond is de nieuwe productiestraat te zien. Manusje van alles was Wim de Jonge toen hij in 1982 in dienst trad bij Hanse in Sirjans- land. Hij kwam als derde werknemer op de loon lijst te staan van het be drijf dat was voortgeko men uit de smederij van Dirk Janszoon Hanse. Hans de Vlieger stond destijds aan het roer. Na zijn plotselinge over lijden in 1992, het be drijf was toen al fors gegroeid, ging Hanse - met een ingekrompen personeelsbestand - verder onder de para plu van de Bijkerk Groep. In 1996 verkaste het bedrijf naar de Weel in Nieuwerkerk waar ruimte was om te groeien. En die kans greep De Jonge met beide handen aan, nadat hij het bedrijf in 2008 van Bijkerk over nam. In 2004, 2011, 2014 en 2017 breidde het bedrijf uit tot de huidige 10.000 vier kante meter inclusief meer en betere machi nes. Een geheim heeft De Jonge niet, maar ge dreven personeel, inno vatie en doen wat je be looft staan bij hem hoog in het vaandel. „En natuurlijk maken we ook fouten, ledereen maakt fouten. Het gaat om de vraag: hoe los je die fouten op?" Esme Soesman Zierikzee De Psalmengang begint 23 sep tember om 10.00 uur in de Nieuwe Kerk in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62