NYNKE DE JONG Bij huwelijk al afspraken maken over scheiding 6 ORKAAN IRMA CUBA De Nederlander had al het ongeluk in het ziekenhuis te belanden tijdens zijn vakantie op Cuba. En toen raasde ook Irma nog over het eiland heen. A y°«aan Toeristen snel weg van Cuba Een 43-jarige Nederlander in Cuba heeft orkaan Irma door staan terwijl hij vanwege 'acute en ernstige medische problemen' net in het ziekenhuis lag. De man was met vrienden op vakantie toen hij in het ziekenhuis be landde. Met Irma op volle kracht in aantocht... „Hij kwam in het ziekenhuis terecht, twee dagen voordat de orkaan aankwam", zegt de Ne derlandse ambassadeur Alexan dra Valkenburg die maandag tientallen Nederlanders bezocht die getroffen zijn door de orkaan. „Dus hij moest in zijn toestand in het ziekenhuis die orkaan door staan. Je kunt je de ongelooflijke stress wel voorstellen. In een zie kenhuis waar je niemand ver staat, waar je niet weg kunt, en dan in die omstandigheden." Je kunt je de stress wel voorstellen. In een ziekenhuis waar je niemand verstaat Het ziekenhuis waarin de Neder lander door de onverwachte me dische problemen (om privacyre- denen wil Valkenburg niet vertel len wat, maar het was geen onge luk) dagenlang lag, staat op het schiereiland Varadero. Schuilen De Cubaanse overheid evacu eerde duizenden toeristen naar dat schiereiland toen Irma in aan tocht was. „Onder wie enkele honderden Nederlanders", schat Valkenburg. „Maar de orkaan kwam veel dichter bij Varadero dan vooraf gedacht. De mensen daar hebben het heel erg zwaar gehad. Uiteindelijk vlogen in hun hotels toch ramen uit de gevels, moesten ze zich voor versplinte rend glas verschuilen in badka mers, in kasten, in kamertjes. Het is héél heftig geweest." OPHALEN Dat gold dus ook voor de Neder lander in het ziekenhuis. Volgens Valkenburg had hij het geluk 'aan de goede kant' van het ziekenhuis te liggen, waar de orkaan de min ste schade aanrichtte. „Met hem gaat het naar omstandigheden goed. Afhankelijk van zijn medi sche toestand kijken we of en wanneer we hem naar Nederland kunnen halen. Voor zover we we ten, hebben alle Nederlanders de orkaan overleefd. Iedereen wil zo snel mogelijk naar huis en dat is niet makkelijk." Column Ronald Lotgerink, de ceo, in Het Financieele Dagblad zei: „Het is heel normaal voor jongeren om drie dagen per week geen vlees te eten." Dat zag ik al in mijn bubbel; vol gens mij heb ik geen vriend meer die nog elke dag vlees moét eten. Maar hoe zit dat in de rest van het land? Dat weten we nu dus: het is overal een trend. Anders hadden de Zwanenbergjes nu niet tofu voor hun geld gekozen. Het Geld zag dat het goed was. Slim van ze. Want de groep part time vegetariërs zal de komende jaren alleen maar groter worden. Hoeveel stalbranden moeten er op het journaal zijn geweest voordat je inziet dat je al dat vlees niet no dig hebt? De bewuste consument eet geen vlees omdat het er nou eenmaal bijhoort; die kiest bewust of de rookworst het waard is. Die kent net zo veel lekkere recepten zonder vlees als met. En als er dan tóch een varken, kip of koe moet worden geslacht, dan liever na een lang en gelukkig leven. Bij die klanten zit het geld, zo dachten de Zwanenbergjes. En zo omarmen ze de flexitariër. Maar voor eenieder die nu naar adem hapt: geen paniek. De leverworst blijft bestaan. De worstendraaiers richten hun pijlen nu op vleesvervangers Veel bruidsparen doen elkaar de meest romantische huwelijksge loften. De antivechtscheiding- sclausule van Netwerknotarissen is de minst romantische belofte denkbaar, maar wel een broodno dige. Want een op de vijf scheidin gen waarbij kinderen zijn betrok ken, verwordt tot een vechtschei- ding waarin de voormalig gelief den elkaar het licht in de ogen niet gunnen. De kinderen zijn de dupe. „Wij vinden dat we als notaris sen ons steentje moeten bijdragen aan het voorkomen van vecht- scheidingen", zegt Lucienne van der Geld, directeur van het samen werkingsverband van 160 notaris kantoren in Nederland. „Er staan afspraken in de clausule over hoe ze met elkaar communiceren, dat ze geen spullen van elkaar bescha digen en binnen welke termijnen ze op inhoudelijke berichten en documenten over de scheiding moeten reageren. Tijd rekken, moddergooien en andere zaken die de scheiding blokkeren, worden er zo veel mogelijk mee voorkomen." t Wie die afspraken breekt, krijgt een fikse boete Als de oud-geliefden er bij de scheiding niet uitkomen dan geldt wat in goede tijden werd afgespro ken. Wie die afspraken breekt, krijgt een fikse boete. De hoogte wordt vooraf door het bruidspaar vastgesteld. Volgens de notarissen zeggen mensen die gescheiden zijn dat betere afspraken vooraf veel el lende hadden kunnen voorkomen. Er kan ook een kinderparagraaf aan de antivechtscheidingsclau- sule worden toegevoegd. Die vormt het fundament voor het ou derschapsplan dat bij scheiding ge maakt moet worden. Wanneer is een trend méér dan een trend? Wanneer is iets ingeburgerd, geac cepteerd, totaal vanzelfsprekend? Wanneer je vrienden erin mee gaan? Als zelfs je ouders meedoen? Nee, wanneer het Geld overstag is. En sinds deze week kunnen we de geen-vleestrend daarom ook als volledig ingeburgerd zien. Wat is het geval? De Zwanen berg Food Group, de makers van onder meer de Kips-leverworst, gaat vleesvervangers, soepen en sauzen op de markt brengen. Voorheen haalden ze 90 procent van hun omzet uit vlees: knak worsten, leverworst en de good old boterhamworst uit blik. En nu gaan ze zich dus toeleggen op niet-vleesgerelateerde dingen, zoals soep en groenteburgers. De worstendraaiers richten hun pijlen dus op vleesvervangers. Dit soort beslissingen wordt zelden genomen uit gewetens wroeging. De ceo zal niet hebben staan janken bij een me- fM i gastal en vervol- gens het roer heb ben omgegooid, lee, het is het Geld dat spreekt. Zoals woensdag 13 september 2017 GO Toeristen liggen gewoon weer op het strand, een dag nadat orkaan Irma over het schiereiland Va- radero (Cuba) trok. fotoap Dubbel pech: in ziekenhuis een orkaan doorstaan Victor Schildkamp Rotterdam —Alexandra Valkenburg Florida Miami Varadero\ CUBA 200 km Ruim 300 Nederlanders heb ben hun vakantie op Cuba vervroegd afgebroken. Reis organisatie TUI heeft een vliegtuig vanaf Curagao naar de luchthaven van Varadero gestuurd om ze op te halen. Het is de bedoeling dat ze vanochtend terug in Neder land zijn. Orkaan Irma heeft afgelopen weekeinde grote schade aan gericht op Cuba. Volgens TUI is de situatie 'niet best'. „Er is nog lang niet altijd elektrici teit en eten en drinken begin nen op te raken", vertelt een woordvoerster van de reisor ganisatie. Ook de Engelse en Duitse tak van TUI halen va kantiegangers op. @nynke Flexitariërs Wie trouwt, moet gelijk harde afspraken maken over een rela tiebreuk, om te voorkomen dat die uitdraait op een vechtschei- ding. Netwerk Notarissen biedt bij het opstellen van huwelijkse voorwaarden of samenlevings contract een 'antivechtschei- dingsclausule' aan. Ton Voermans Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6