Kamer verslikt zich in NIPT Feestelijk kerstmaal voedselbankklanten Aangevallen meisje in rolstoel nog onbekend Nieuw gezicht 2 ^1 Zeeland is een testcase Commentaar De gedeeltelijke vergoeding van de omstreden NIP-test wordt na de huidige proefperiode niet verlengd. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. De test geeft tijdens de zwangerschap duidelijkheid over de kans op ernstige aangeboren afwijkingen, zoals het Downsyndroom. Als de test gemeengoed wordt, vrezen CDA en CU meer abortussen en een slechtere accep tatie van mensen met Down. Hoewel WD en D66 voorstanders van NIPT zijn, hebben ze gisteren ook tegengestemd. Want deze partijen willen de formatiebesprekingen met CDA en CU niet frus treren. Dat is misschien een handige politieke zet, maar er is zeker wat op af te dingen. Bij een serieuze discussie over het voorkomen van ernstige be perkingen past geen politiek theater. In zo'n kwestie moet iedereen het vizier openhouden. De proef met NIPT loopt tot 2020. Wellicht hopen WD en D66 op voortschrijdend inzicht bij hun coalitiepart ners. Aan de fundamentele afwegingen verandert echter weinig. Ontdaan van de rauwe emotie kun je bedenken dat het wellicht beter is de ontwikkeling van een foetus met een ernstige afwijking af te breken, dan te berusten in de geboorte van een kind waarvan je zeker weet dat het zal moeten leven met zeer grote beperkingen. Maar aanstaande ouders beslissen nooit nuchter over het beëindi gen van een zwangerschap. Die voelen de liefde voor wat groeit, voor hen is dat mensje in aanleg al een echt persoon die er mag zijn. De test verzacht de helse keuze niet die aanstaande ouders moe ten maken als ze horen dat er iets mis is met hun ongeboren kind. Maar NIPT is wel nauwkeuriger en veiliger dan andere methoden. Formatie of geen formatie, dat is reden genoeg om deze nieuwe prenatale diagnostiek te omarmen en het gebruik ervan volledig te vergoeden. Gebruik van nieuwe, betere prenatale diagnostiek moet volledig worden vergoed VLISSINGEN De Walcherse klan ten van de Voedselbank in feest maand december eens verwennen met een tot in de puntjes verzorgd kerstdiner. Dat idee koestert uit baatster Annika Meijboom van het Vlissingse café-restaurant Soif al ja ren. Dit jaar gaat ze haar wens verwe zenlijken, meldt ze op de facebook- pagina van haar zaak. „De luxe om uit eten te gaan of een borrel buiten de deur te doen, kent niet iedereen. Op Walcheren zijn zo'n tweehon derd huishoudens, een kleine zes honderd mensen, afhankelijk van de voedselbank. Die mensen wil ik in de watten leggen met een eten tje." Sinds anderhalve week vragen de obers van Soif of dinerklanten een euro per persoon meer willen beta len voor hun maaltijd. Dat geld wordt apart gezet. Samen met sponsoring van leveranciers en Walcherse ondernemers hoopt Meijboom de actie zo betaalbaar te houden. Soif kookt en stelt de tafels beschikbaar voor de voedselbank klanten. „Eind november wil ik mensen die in aanmerking komen aan- Ook mensen die het minder hebben, moeten rond Kerst kunnen dineren schrijven", zegt Meijboom. „Ze kunnen dan zelf een tafeltje reser veren en tussen Sinterklaas en half januari een keer uit eten gaan. Zon der dat andere gasten zien dat ze anders gebruikmaken van de voed selbank." ALMANAK Op de redactievloer van deze courant loopt sinds deze week een nieuwe stagiair rond. Aange zien de chef een welopgevoed man is, besloot hij de leergierige jongeman voor te stellen. „Goedemorgen, dames en he ren", opende hij de vergadering. „Zoals jullie kunnen zien, heb ben we een nieuw gezicht aan ta fel." De ervaren redactrice, net terug van een maand Cote d'Azur omdat ze haar vakantie tegoed weer eens had laten oplo pen, scheurde zich los van haar smartphone en sprak geschrok ken: „Nee, nee, ik werk hier al langer, hoor." Schoenendozen vullen voor kids Vrijwilligers asiel gratis naar film P-10 prijs voor platteland OUWERKERK Museum steunt Sint-Maarten De identiteit van het rolstoelmeisje dat maandagochtend werd mishan deld door een groepje jongens bij Biggekerke, was gistermiddag nog niet bekend bij de politie. Het meisje had nog geen aangifte ge daan. Naar aanleiding van het relaas van een 15-jarige fïetster hield de politie gisteren tussen 08.00 en 09.00 uur een passantenonderzoek op de weg tussen Biggekerke en Middelburg. De fïetster, onderweg van huis naar school, liet bij haar aangifte optekenen dat ze zag dat een getint meisje in een rolstoel werd mishandeld door een groepje jongens. Toen zij het meisje te hulp schoot, kreeg ze zelf klappen van de belagers. Getuigen De veertig mensen die gisteroch tend vroeg over dezelfde weg kwa men, konden de politie niet echt verder helpen. „Aanwijzingen over de daders of nieuwe tips zaten er niet bij. Om verder te komen met het onderzoek, horen we het liefst het meisje in de rolstoel zelf. We doen dan ook een dringend beroep op haar en eventuele andere getui gen om zich bij de politie te mel den", verklaarde een politiewoord voerster gisteren. woensdag 13 september 2017 n -Annika Meijboom, Soif Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE Schoenmaatjestijd breekt aan. Kinderen vul len schoenendozen met schoolspullen, toiletarti kelen en speelgoed voor kinderen in onder meer Albanië, Sri Lanka en Ghana. Scholen, kerken en verenigingen op Schouwen-Duiveland kunnen op 22 november de ingezamelde dozen in leveren bij Bidvest/Deli XL in Burgh-Haamstede, van 10.00 tot 12.00 uur. Voor particulieren zijn er ook inleverpunten. ZIERIKZEE Vrijwilligers van Dieren asiel Schouwen-Duive land mogen gratis naar de documentaire Kedi in filmtheater Zierikzee. Het bestuur van fiZi stelt dat 'het goed is om af en toe waardering te uiten voor de inzet van vrijwilli gers'. De documentaire gaat over honderddui zenden katten in Istanbul en is vandaag en zondag om 20.00 uur te zien, zondag 24 september wordt Kedi om 14.00 uur vertoond. ZIERIKZEE Tot 15 oktober kunnen mensen projecten en ini tiatieven aanmelden voor de Henk Aalderinkprijs. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt door P10, een netwerk van grote platte landsgemeenten. Het meest spraakmakende leefbaarheidsproject of - initiatief voor het platte land van de toekomst krijgt een bedrag van 2.500 euro en publiciteit. De winnaar wordt eind november bekend. In het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk staan donatiepotten, waar bezoekers geld in kunnen doen. Het mu seum maakt het bedrag over op giro 5125 van het Rode Kruis, dat hulp verleent aan Sint-Maar ten. In het museum vindt momenteel de Week van het Weer plaats. René Hoonhorst Biggekerke Instelling voor geeste lijke gezondheidszorg (ggz) Emergis en zorg verzekeraars CZ en Zil veren Kruis Achmea moeten vandaag op het matje komen bij de Ne derlandse Zorgautori teit (NZa). - Als het aan de NZa ligt (zie hoofdverhaal) gaat de hele patiëntenstop van tafel. Zorgverzeke raars en Emergis moeten er maar uitkomen. Geruzie over budgetten en zorgin- koop mag niet ten koste gaan van de verzekerden. - Komen ze er niet uit, dan geeft de NZa de par tijen een aanwijzing, die ze moeten opvolgen. - De ontstane situatie is uniek in de ggz. Zeeland is daarmee een testcase. Ook GGZ Friesland, Ac- care, ProPersona en Buurtzorg hebben proble men met de te krappe zorginkoop. „Wij krijgen de ene na de andere mel ding van organisaties die aan hun budgetplafond zitten", zegt Mind (belan genorganisatie voor men sen met psychische klachten en hun familie). Vanuit het hele land kijken ggz-instellingen toe hoe de harde opstelling van Emergis uitpakt. - Emergis zegt verzeker den van Zilveren Kruis te zullen terugverwijzen naar de zorgverzekeraar. Die moet op zoek naar al ternatieven. Emergis vraagt zich af, waarheen dan: „We zien geen alter natief dicht bij huis." Dat maakt de situatie in Zee land bijzonder. - Zijn er dan helemaal geen alternatieven? Ja wel. Binnen Zeeland PsyQ, maar dat biedt al leen ambulante behande lingen voor een aantal aandoeningen. Buiten de provincie zijn ggz-aanbie- ders in onder meer Hal steren, Bergen op Zoom, Roosendaal, Dordrecht of Rotterdam, Breda en Et- ten-Leur. Overigens is de kans groot dat de patiënt daar eerst een paar we ken tot maanden op een wachtlijst komt te staan. - Waar iemand gezien zijn hulpvraag 'thuis hoort', zou Emergis sa men met de zorgverze keraar moeten uitzoe ken, vindt Mind. „Zor gaanbieders als Emergis verwijzen wel heel snel te rug naar de zorgverzeke raar. Daarmee ontslaan ze zichzelf van de plicht om mee te denken waar de patiënt terecht zou kun nen. Onacceptabel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59