De rekening van het vieze chalet ij 7 Gegevens kunnen in verkeerde handen vallen WAARVAN AKTE OD TIPS Zo druk je de telefoonkosten moeten wij zestig dagen na de eerste misgelopen aflossing een melding maken bij het BKR." Alternatieven Wil je registratie vanwege een nieuw mobieltje voorkomen, dan zijn er drie mogelijkheden: een goedkoper toestel nemen, het bedrag boven de 250 euro direct afbetalen of een sim only-abonnement afsluiten. „Het is nog moeilijk vast te stellen welke in vloed de nieuwe wetgeving op het koopgedrag heeft", zegt Janse Kok. „We zien al wat langer een stijging van sim only, maar dat kan ook het gevolg zijn van onze aanbiedingen." Opvallend genoeg meldt markton derzoeker Telecompaper dat de vraag naar toestellen onder de 250 euro juist is afgenomen. Wel neemt de vraag naar tweedehands toestellen toe, maar gaat het slechts om een zeer klein gedeelte van de markt. Inzage Wie wil weten hoe zijn registratie eruit ziet, kan met BKR in Tiel bel len, of de gegevens via bkr.nl opvra gen. Dat kost 4,95 euro voor een een malig overzicht per post of 12,50 euro voor een jaarabonnement om je ge gevens online in te zien. In dat laatste geval zie je ook wie jouw registratie heeft bekeken. Heb je al een negatieve registratie, dan kan dat gevolgen hebben bij aan schaf van een nieuwe telefoon. Dörr: „Telecomaanbieders moeten bij kre dieten vanaf 250 euro een brede inko mens- en lastentoets uitvoeren. De BKR-toets is daar onderdeel van. Ook wordt gevraagd naar inkomen, ge zinssamenstelling en vaste lasten." Op basis van dat 'totaalplaatje' kunnen providers de aanschaf op af betaling weigeren. Maar, zegt Dörr: „Een negatieve registratie is op zich zelf niet genoeg grond voor afwij zing. Providers mogen zich niet ver schuilen achter het BKR alleen." Goed om te beseffen: die provider komt als commerciële partij dus best veel over je te weten als je kiest voor een telefoon op afbetaling. Hij krijgt inzicht in je bestaande registratie en in je inkomen, gezinssamenstelling en vaste lasten. Dat is voor veel men sen wellicht nog een hogere drempel dan een BKR-registratie. MISBRUIK De notaris Ze hebben elkaar, vertelt ze, op latere leeftijd ontmoet. Geen stormachtige ro mance, maar ze hadden het gezellig sa men. Het grootste deel van hun leven speelde zich af op zijn houten chaletje op een recreatie park. Mooie tijden. Maar nu is hij overleden, zij is zijn erfgenaam en ze komt bij mij voor een verklaring van erfrecht. Hoe de nalatenschap eruitziet, is niet meteen helder, dus ik adviseer haar deze beneficiair te aanvaarden. Dat wil zeggen: als er meer schulden zijn dan bezittin gen, draait ze daar niet voor op. Maar beneficiaire aanvaarding voelt niet goed voor haar. Tegen mijn advies in accep teert ze onvoorwaardelijk. Rijk was hij net zo min als zij, dus de nalatenschap is klein. Geluk kig zijn er ook geen schulden. Het chaletje ken ik niet, maar in haar verhalen is het een riante villa, een droomhuis in het groen. Ze wil het verkopen, omdat de herinne ringen te veel knagen. Een chalet op een recreatieterrein is juri disch een raar iets. Het staat op gehuurde grond. Als het recreatieterrein de huur opzegt, is het maar de vraag wie eigenaar is: de bezitter van de grond of de bewoner van het chalet. Het is geen onroerend goed en voor de verkoop is dan ook geen notariële akte nodig. Voor het chaletje hebben zich al kopers gemeld. Sterker: ze heeft het al verkocht. Twee keer zelfs. De eer ste koper is een goede kennis die haar in de kantine een mooi be drag biedt. Een paar da gen later biedt een an dere kennis telefonisch een hoger bedrag. Ook tegen hem zegt ze ja. De problemen ontstaan als de twee kopers elkaar tegenkomen. Het is geen kwade wil. Ze is gewoon niet zo handig in dat soort dingen. Dat begrijpen de kopers wel. En ze komen er snel uit. De eerste koper wordt eigenaar. Onder één voorwaarde: ze moet het chaletje schoon opleveren. Geen probleem, ze gaat aan de slag met emmer en sop. Na een dagje boenen overziet ze tevreden haar werk: alles blinkt. Althans in haar ogen, want de koper vindt het nog steeds te smerig. In paniek belt ze mij: wat nu? Ik voel met haar mee en adviseer haar de eigenaar van het re creatiepark te vragen of hij zijn schoonmaak bedrijfkan inschakelen. Dat gebeurt en dan is de koper wel tevreden. Het muisje krijgt een staartje als de reke ning van het schoonmaakbedrijf binnen komt: de opbrengst van het chaletje is amper voldoende om de schoonmaakkosten te beta len. Een onaangename verrassing, waar ik geen rekening mee had gehouden. Zij is opgelucht dat ze eindelijk van het gedoe af is. Maar ik neem mij heilig voor mij nooit meer tot een niet-juridisch advies te laten verleiden, om welke reden ook. Johan Nebbeling Ze heeft het chaletje al verkocht. Twee keer zelfs woensdag 13 september 2017 GO 1. Kies sim only Neem een sim only- abonnement, dus alleen het kaartje en niet dat nieuwe toestel. Want misschien voldoet je be staande model nog prima, of is er ergens een scherpe aanbieding voor een los toestel. 2. Surf slimmer Het zijn natuurlijk de datakosten buiten je abonnement waar je het meest voor betaalt. Zet daarom vaker je wifi aan. Daarnaast kun je op vrijwel elk toestel ge makkelijk je verbruik checken. Maar ook welke apps er met de meeste MB's vandoor gaan. Je kunt zelfs een datalimiet instellen om internetconsumptie te beperken. 3. Bel via apps Sinds sms, mail en aller lei chat-apps op de smartphone zitten, bel len we al minder. Met het laagst mogelijke aantal belminuten in je abonnement kom je daarom waarschijnlijk al een eind. En bellen met apps als Whatsapp en Skype is goedkoper. ICT-analist Brenno de Winter vindt het nogal wat, de hoeveelheid aan persoonlijke gegevens die kan worden opge vraagd als je een mo bieltje wilt kopen, „ledereen focust op het toestel, maar de waarde van alle financiële en per soonsgegevens is veel in teressanter. Als die in ver keerde handen vallen, is het een schat om te mis bruiken", aldus De Winter, die in zijn boek Digitale stormvloed kritisich naar de enorme opslag van ge gevens en de rekenkracht van big data kijkt. Toch snapt hij de behoefte aan een waarborg. „250 euro is niet zo heel veel, maar dat is de onder grens. De nieuwe iPhone kost straks 1.100 euro. En we weten dat mensen met financiële problemen vaak meerdere artikelen boven hun macht kopen." Wel denkt hij dat de finan ciële check anders kan. „Dat zou slimmer moeten, waarbij de provider van BKR gewoon een simpel 'ja' of 'nee' krijgt op de vraag of iemand wel of niet kredietwaardig is. Dus zonder inzage in alle ge gevens van een persoon." Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51