mm M u 5 mm nog niet zijn beroofd, hebben sommige eigenaren nu zelf maat regelen genomen. Voor een slijte rij staat beveiliger Roy Richards met zijn waakhond. Eergisteren probeerden plunderaars hier in te breken, vertelt hij, maar dat mis lukte. Richards houdt nu de wacht. „Het gevaar is nog niet voorbij. Vooral 's avonds en 's nachts zie ik nog steeds jongens met wapens voorbijrijden." Checkpoints Sommige winkeliers zijn zeifin hun dichtgetimmerde winkel gaan slapen. Zoals Fransman Vidal Bruno. Samen met zijn Neder landse vrouw runt hij aan de bou levard kledingwinkel Jembola. Achter in de zaak heeft hij een matras neergelegd, maar slapen doet hij nauwelijks. Twee uur per nacht, meer niet. Eten krijgt hij van een Nederlander die hier ook 's Avonds en 's nachts zie ik hier nog steeds jongeren met wapens voorbijrijden aan de haven woont. Maandag nacht nog stonden er twintig mensen voor zijn deur die wilden inbreken. Bruno heeft met zijn breekijzer staan zwaaien dat altijd naast de deur staat om zich in voorkomende gevallen te kunnen verdedigen. Dat hielp. Bescher ming van de politie op Sint-Maar ten krijgt hij niet. „Dit korps is een lachertje. Ik heb ze gebeld, maar ze zijn druk en hebben geen tijd. Het is een grof schandaal." Dolblij is hij dan ook met de Nederlandse agenten en militairen die wel patrouilleren. Gisteren nog kwamen er twaalf militairen langs. „Ze vroegen hoe het met mij ging. Ik ben ze heel dankbaar." Op de wegen rondom Philips- burg hebben militairen en Neder landse agenten op strategische plekken checkpoints ingericht. Alleen mensen die kunnen bewij zen dat ze er wonen of een winkel hebben, mogen erdoor. Gestolen tv's Veel eilandbewoners hebben zo hun eigen gedachten waarom mensen aan het plunderen zijn geslagen. Sommigen vermoeden dat de enorme kloof tussen arm en rijk er iets mee te maken heeft. De allerrijksten komen hier in de winter vakantie vieren en strooien met geld alsof het water is. De Amerikaanse president Trump heeft ook een villa op het eiland. Anderen wijzen met de beschuldi- Ons korps is een lachertje. Ik heb gebeld, maar ze waren druk gende vinger naar de vele illegalen in het land; 30 tot 40 procent van de 60.000 inwoners is illegaal. Sommige illegalen werken voor 1 tot 2 dollar per uur in de haven. Ook de Nederlandse overheid krijgt ervan langs. Die heeft met het sturen van 100 mariniers de situatie verkeerd ingeschat, vinden sommigen. Maar volgens bewoners heeft premier Marlin op de radio gezegd dat de politie mild is naar mensen die niets meer hebben. Ze moes ten maar meenemen wat ze nodig hadden. Daar bedoelde Marlin niet mee dat ze maar luxegoederen moesten roven, maar toen was het leed al geschied. Beveiliger Roy Richards had nog wel begrip kun nen opbrengen voor mensen die roven om in leven te blijven. „Maar hier zijn winkels moedwil lig opengebroken en liepen men sen met gestolen tv's over straat. Wat wil je daarmee gaan doen? Niemand heeft stroom." Winkelier Leroy de Wever pro beert ondertussen zijn leven op te pakken. Al dagen is hij de ravage aan het opruimen. Als er stroom komt, kan hij binnen twee dagen weer open, verwacht hij. Alleen de ooit zo prachtige tuin heeft een nieuw seizoen nodig om weer in bloei te komen. Maar dat komt helemaal goed, verwacht hij. Hij gaat er snel een bordje in zetten. Er komt op te staan: 'Ourgarden will bloom, so will Sint-Maarten'. woensdag 13 september 2017 GQ —Roy Richards, beveiliger —Vidal Bruno, winkelier FOTO ANP/VINCENT JANNINK -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5