Groene zeep is het toverwoord O O Meetje slaap en je beweging 9 2 ROLAND DUONG Drieluik afval Wat gebeurt er eigenlijk met al dat afval dat we gescheiden inzamelen? En hoe erg zijn al die verpakkingsmaterialen? Vandaag aflevering 1 over PET, PE, PP, folie, tetra en restplastic. Column ik ben er niet van overtuigd dat vroeger alles beter was. Maar sommige producten van vroe ger laten zich moeilijk verbeteren. Neem schoonmaakmiddel. Tientallen merken beloven mirakels en trachten een vaste plek te veroveren in het supermarktschap. Met luidruchtige marke ting proberen ze de harten te winnen van poets man en boenvrouw. Logisch. Schoonmaakmiddel is een miljardenindustrie. Als je eenmaal je favoriete sopje hebt, neem je niet snel een ander. Merkloyaliteit betaalt de privéjet van de fabrikant van streeploos schoon en vlekken foetsie. Wie heeft ooit gehoord van Reckitt Benckiser? Een Brits miljardenbedrijf dat enorme winst maakt met Cillit Bang en Vanish Oxi Action. Voor mij een raadsel waarom deze merken wereldwijde schoonmaaksuccessen zijn. Cillit Bang klinkt als een ranzige film voor een zame mannen. Vanish Oxi Action is meer een naam voor een roze pony in een tekenfilm. De ver pakkingen doen pijn aan je ogen. Hoeveel zuur- stokkleuren kun je kwijt op een emmertje? En dan de reclames! Treurig nagesynchroniseerde huis vrouwen maken vieze spullen moeiteloos schoon op een manier die Tita Tovenaar niet eens voor elkaar zou krijgen. Blijkbaar werkt het. Niet voor mij. Ik ben allergisch voor infantiele marketing. En ik heb de roze pony en de eenzame mannenfilm ook niet nodig. Er is namelijk één middel dat me nooit in de steek laat. Het staat in het laagste schap in de supermarkt omdat er de minste winst op wordt gemaakt. Maar het steekt met kop en schouders uit boven al die nieuwerwetse kwakzalverij. Kenners weten wat ik bedoel. Groene zeep. De wonderen die dit middel heeft verricht zijn talrijk en eindeloos. Vlek op tapijt, stoel of over hemd: inwrijven met groene zeep, uitspoelen of afnemen met lauw water. Weg vlek. Zonder groene zeep zou mijn witte wollen tapijt allang bij het grof vuil zijn afgedankt. Groene zeep bestrijdt niet alleen de vlek; deze alleskunner absorbeert ook nare geuren. Met walging ontdekte ik op een ochtend dat een binnengedrongen kater mijn prijzige schouder tas had ondergepist. Wat een ramp. Die geur. Het was weggooien of een ultieme poging wa gen de tas te reinigen. Volledig inzepen met groene zeep dan maar. De tas was dan wel van een ruige leersoort, toch dacht ik dat de zeep het leer fataal zou aantasten. Niks ervan. De tas werd schoon, geen spoor van meer van die nare geur. Vanish Oxi Action lijkt meer de naam van een tekenfilmpony Maar groene zeep kan nog meer. Daar kwam ik achter dankzij het fipronilschandaal. Ik wilde weten welke kippenfarms dit giftige middel tegen bloedluis niet gebruikten. Ik kwam uit bij de bio- dynamische eierboeren van het demeter keur merk. Zij gebruiken gewoon groene zeep en heet water. Zelfs de kieren worden ingezeept en met een plamuurmes schoon gestreken. Zo simpel kan het zijn. Het kost wat meer, maar dan heb je wel eieren met de kwaliteit uit de goeie ouwe tijd. De tijd van de onverslaanbare vlekkenkampioen: groene zeep. PRIJSPEIL TEST 1,2,3 i£ lastic kampt met een hardnekkig imago: slecht voor het milieu. We willen daarom geen plastic om een komkommer of paprika. Onterecht, zegt Ulphard Thoden van Velzen, wetenschappe lijk onderzoeker van de Wageningen University Research en gespeciali seerd in verpakkingen. „Verspilling van voedsel leidt tot een veel grotere druk op het milieu dan het gebruik van plastic om groente of fruit." Zijn stelling: wanneer vers voedsel een beschermende verpakking heeft, is de houdbaarheid langer. Dat bete kent dat er minder wordt wegge gooid, zowel bij de leverancier als bij de mensen thuis. Neem ijsbergsla. Gesneden ijs bergsla in een plastic zakje blijft acht tot tien dagen knapperig en fris. Een krop ijsbergsla is vaak net te veel voor één maaltijd. Het gevolg: een deel van de krop gaat terug de koelkast in, aldus Thoden van Velzen. „Al na een paar uur na het aansnijden krijgt de sla van die bruinrode randjes met een nootachtige smaak. Dus gooien we de overgebleven sla na een of twee dagen weg. Dat is zonde." Wie van tevoren al weet dat een krop te veel is, kan dus beter een zakje gesneden ijsbergsla kopen, stelt Thoden van Velzen. Tenminste, als je in duurzaamheid gelooft en om het milieu geeft. Voor de portemonnee is het namelijk weer minder gunstig: een zakje voorgesneden ijsbergsla is bijna twee keer zo duur. Thoden van Velzen: „Maar de kans dat je dan iets De snippers worden gebruikt voor het maken van gieters, badeendjes en knijpflessen weggooit, is veel minder groot dan bij een hele krop." En waar komt het zakje terecht? 60 procent van de Nederlanders gooit plastic verpakkingen bij het restafval, heeft Milieu Centraal onderzocht. Het zakje komt in dat geval in een verbrandingsoven terecht. Dat levert weer energie op, maar beter is om het plastic te scheiden, afhankelijk van je woonplaats. Veel gemeenten zamelen apart plastic, metaal en drankenkar tons in, oftewel: PMD. Dat wordt in sorteercentra gescheiden en herge bruikt. Dus ook het plastic zakje van de ijsbergsla. Dat sorteren van PMD gebeurt on der meer bij de afvalsorteerinstallatie van SUEZ in de haven van Rotterdam. Hier wordt plastic uit meer dan 200 Nederlandse gemeentes gesorteerd, zegt Geert Steeghs, manager Over heidsdiensten bij SUEZ. Dagelijks rij den zo'n veertig volle vrachtwagens het terrein van SUEZ op. „We ver werken meer dan 350 ton PMD-afval per dag." Het is de grootste sorteerinstallatie voor PMD van Nederland. De ver schillende soorten kunststof worden na scheiding in balen geperst, die gaan naar recyclers waar plastic wordt vermalen tot snippers. Als de snip pers schoon zijn, worden ze samen gesmolten tot een nieuwe grondstof en vermalen tot korrels, oftewel: gra nulaat. Die zijn bruikbaar voor het maken van nieuwe producten als gie ters, tennisballen, kleerhangers, ba deendjes, tuinmeubilair, kratten en knijpflessen. De sorteerinstallatie van SUEZ draait 24 uur per dag, zeven dagen per week, zegt Steeghs. Zo ook op deze doordeweekse ochtend. Het is een woensdag 13 september 2017 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Nu het toch de Week van de Mobiliteit is: pak eens een wave board, inline skate of elektro nische step. Powerslide Metropolis 80 Gigabikes.nl 129,90 Blokker 149,95 Bol.com 153,95 Waveboard Razor Ripstik Air Pro Streetsurfshop.nl 54,90 Wehkamp 54,95 Waveboard.nl 59,99 m CityBug 2 E Onlineskate- shop.nl €849 Skatepro.nl €899 Hooverboard- voordeel.nl €995 (prijzen incl. bezorgkosten) ■u Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van activity trackers. Een activity tracker is een horlogeachtig pols bandje waarmee je je li chamelijke activiteit de hele dag meet. Aan het eind van de dag weet je of je genoeg bewogen hebt en hoeveel calo rieën je verbrand hebt. Voor wie dat nog niet ge noeg is kunnen deze ge gevens gedeeld worden op bijvoorbeeld Face- book. Het apparaatje kan je ook motiveren meer te bewegen. Het ding geeft een trilsignaal wanneer je je bureaustoel moet verlaten om een om metje te maken. Ook 's nachts doet de tracker zijn werk. In een smart- phoneapp is te zien hoe goed je geslapen hebt. De tijdsduur van lichte slaap en diepe slaap en zelfs de tijd dat je wak ker was, is te zien. ANWB's Kampioen testte acht activity trackers. De accuduur blijkt nogal te verschillen. De meeste trackers Ja graag! Jeroen Kreule 44 —Ulphard Thoden van Velzen A Geert Steeghs bij de lopende band.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46