'Bijna iedereen in de klas heeft wel naaktfoto gehad' 14 ZE SEKSUEEL MISBRUIK PREVENTIE zv Humanitas Den Bosch maakt met het project Gevaarlijke Liefde jongeren bewust van de grenzen op het gebied van seks en relaties, gevaren op sociale media (sexting) enjeugdprostitutie (loverboys). Een moeder van een Bosch slachtoffer doet haar verhaal. f S3|| ^9 et was op een fa BI vrijdagavond, mmm ongeveer twee jaar geleden. Ik IH vergeet het nooit meer. Mijn dochter zat in de hoek van de bank toen ze zei dat ze me iets moest vertellen. Ze werd al vier jaar lang seksueel misbruikt door een jongen van school. Meer dere keren per week. Onder dwang van een mes. Soms zette hij dat op haar keel, soms sneed hij er haar ondergoed mee kapot." „Dat het al langer niet goed ging met mijn dochter, was wel duide lijk. Ze leed aan anorexia. Week in week uit reed ik met haar naar doktoren en andere specialisten. Het hielp niet veel. Haar anorexia was al die jaren een dekmantel. Geen specialist heeft er doorheen geprikt. Anorexia was iets wat ze kon beheersen - over die jongen had ze geen controle. Het ge beurde altijd onderweg naar huis. Dan fietste hij met haar naar afge legen plekken." „Ergens heb ik altijd het gevoel gehad dat ze met iets anders wor stelde dan anorexia. Maar elke keer als ik erover begon, zei ze dat ik mij niet zo druk moest maken of smeet ze de deur dicht en liep boos weg. Ik heb zelfs een keer ge vraagd of er iemand was die haar lastig viel. Soms had ze ineens een snee in haar been. 'Wat gek', zei ik tegen haar. 'Ach mam', ant woordde ze, 'het is niks'. Ze had zich aan het 'scherpe randje van de douche' gestoten." „Mijn dochter was 12 jaar toen het begon. Ze zat net een halfjaar op de middelbare school. In het begin kon ze niet geloven dat het was gebeurd, later verzette ze zich ertegen. Ze schreeuwde, pro beerde weg te komen, maar merkte al snel dat het geen zin had. Hij had een mes en deed toch waar hij zin in had. Hij is een paar jaar ouder dan zij." Te pijnlijk „Het is nu twee jaar geleden dat ze het tegen mij heeft verteld, maar ik weet nog steeds niet wie die jongen is. Ze wil het niet zeggen. Ik ken hem en zijn ouders, zegt ze. Het zou het alleen maar lastiger maken voor ons. Bovendien was het voor haar te pijnlijk. In het be gin wilde ik perse weten wie het was. Hoe kon iemand dit mijn dochter aandoen? Nu heb ik er geen behoefte meer aan. Ik kan er niks mee. Als ik het weet, heb ik een gezicht. En dan? Ik ben er lie ver voor mijn dochter." „Ze werd onhandelbaar toen ze het had verteld. Ze vertoonde ex treem gedrag: ze durfde niet meer alleen naar buiten, sliep liever met de kat op de bank dan in haar ei gen bed, had het ene moment woedeaanvallen en klampte zich het volgende moment aan mij vast. Ik heb weieens afscheidsbrie ven gevonden. Ik zie mezelf nog rondjes fietsen door de buurt, op zoek naar haar. Die momenten wil je nooit meer meemaken." „Hoewel de hulpverlening en ik op de hoogte waren, is het mis bruik nog een tijdje doorgegaan. Alleen zij kon het stoppen. Boven dien moest ze ermee willen stop pen, hoe gek dat ook klinkt. We hebben nooit aangifte gedaan bij de politie. Het is haar woord tegen het zijne. Ze was als de dood voor hem. Ze wist: als ik aangifte doe, staat hij mij de volgende dag op te wachten. De angst was enorm." „Op een gegeven moment had ze de moed verzameld om met hem op een openbare plek af te spreken. Daar heeft ze hem verteld dat anderen het wisten en wan neer haar iets zou worden aange daan, ze meteen bij hem zouden uitkomen. Hij voelde de druk DEN BOSCH Hu manitas is sinds vo rig jaar in Den Bosch bezig met het preventieproject Gevaarlijke Liefde, over grenzen, geva ren op sociale media (sexting) en jeugd- prostitutie (lover boys). Hoewel al meerdere voorlich tingsbij eenkomsten zijn gegeven, is don derdag 14 septem ber de officiële lan cering van het pro ject. Hierbij worden jongeren, ouders en professionals be wust gemaakt van grenzen en de mo gelijke gevolgen van keuzes op het ge bied van seks en re laties bij jongeren. Het project wordt gesubsidieerd door de gemeente. „Het is een illusie om te denken dat het helemaal voor komen kan worden, maar we willen het zoveel mogelijk be- spreekbaar maken", zegt Lilja van Him bergen, samen met Miek Alkemade coördinator van het project. Zij worden bijgestaan door ge trainde vrijwilligers. Volgens Van Him bergen zijn er wei nig cijfers die weer geven hoe groot de problematiek daad werkelijk is. „Als we in een klas vragen hoeveel kinderen weieens een naakt foto hebben ontvan gen van iemand die ze kennen, steekt bijna altijd iedereen zijn hand op." Het onderwerp speelt een grotere rol omdat het zicht baarder wordt door sociale media. Nor men en waarden op het gebied van seks veranderen, video's gaan sneller rond en degenen die er mis bruik van willen maken, hoeven minder moeite te doen. Humanitas heeft als doel om de problematiek zicht baar te maken, zo veel mogelijk jonge ren te bereiken, ta boes te doorbreken en bewustwording te creëren. doordat zij niet langer weerloos was, maar sterker werd." Uit huis plaatsen „We hebben op het punt gestaan haar uit huis te plaatsen. Het gezin leed eronder. Pas toen ze met de traumatherapie begon, boekte ze vooruitgang. De behandelingen zijn inmiddels afgerond. De herin neringen draagt ze voor de rest van haar leven met zich mee, maar de heftige pijn voelt ze niet meer. Ze leert dat ze de moeite waard is." „Nu het met haar beter gaat, ko men mijn pijn en verdriet. Ik was al die tijd aan het werk, moest mijn gezin onderhouden en met haar naar therapie. Ik had geen tijd om zelf onderuit te gaan. Nu krijg ik af en toe flashbacks. Ik ben een beelddenker. Dan zie ik de details voor me die ze me heeft verteld. Ik moet die leren blokken." „De band met mijn dochter is gelukkig erg goed. We praten veel, ook over de toekomst. Over kinde ren, hoe moeilijk dat ook is. Een (seksuele) relatie aangaan met een jongen is nog wel een dingetje voor haar. Ik zou andere ouders willen adviseren door te vragen als ze het gevoel hebben dat er iets niet klopt. Zeg dat je het snapt als ze het niet tegen jou willen vertel len, maar dat ze het wel met ie mand anders moeten delen. Daar word je geen slechtere ouder van." In het begin kon ze het niet geloven, later verzette ze zich ertegen Ik zie mezelf nog rondjes fietsen door de buurt, op zoek naar haar woensdag 13 september 2017 Met tmes op de keel Guus Peters Den Bosch Vier jaar lang werd het Bossche meisje seksueel misbruikt door een jongen van school. Meerdere keren per week. Lilja van Himbergen (rechts) en Miek Alkemade, coördinatoren van preventie project Gevaarlijke Liefde, fotoguus peters —Moeder misbruikt kind Moeder misbruikt kind

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42