13 Een wonderlijke machine die in de jaren 30 vanuit Breda verhandeld werd, moest mensen van vele kwalen genezen. EN TOEN RHEUMATIEK Ischias, hoofdpijnen enz, bestrijdt deze met Hoogfrequent bestraling en hoog- tezon. (Ook In huurOn derdeelen reparatie en leve- ring van alle me- i discha apparaten. Vraagt prospectus. Inst, van Medische apparaten, Valke nierslaan 248, Gin- neken. Tel. 2185. ben ben ik gelukkig volkomen genezen", aldus de heer Wilthagen uit de Bal- fortstraat te Breda. De heer Spijker uit de Bavelschelaan vond 'verlich ting voor zijn maagziekte', die hem al 12 jaar plaagde. Verkoper Lambertus Diemer (ge boren in 1896 in Breda) blijkt een avontuurlijke inborst te hebben. Hij vertrekt in 1913, als 17-jarige jongen, naar Amerika; het land van de onbe grensde mogelijkheden. Op 7 juli van dat jaar meert zijn schip aan bij Ellis Island. Volgens de passagierslijst is hij op dat moment getrouwd. Zijn Amerikaanse droom is echter van korte duur: in 1919 is hij weer te rug in Breda. In 1926 maakt hij nog maals een grote oversteek en ver trekt met vrouw en kind naar Ne- derlands-Indië. Hij is dan winkelier in ijzerwaren. In 1933 keert hij op nieuw terug naar Breda waar hij - inmiddels gescheiden van zijn eer ste vrouw - in 1935 trouwt met Kla- sina Tuk. Kwakzalversapparaat Waarschijnlijk heeft de ondernemer in de VS kennis gemaakt met de Vio let Ray Generator, de wonderlijke machine die bijna een eeuw later op dook bij Vindingrijk. Vandaag de dag heet het apparaat dat Lambertus Diemer aan de man bracht een quack device te zijn; Een kwakzalvers apparaat. Elektrothera pie werd aan in het begin van de 20ste eeuw echter door velen gezien als een serieuze medische behande ling. De Violet Ray Generator, of 'ultraviolet apparaat', probeerde de in die tijd nog betrekkelijk nieuwe elek triciteit in te zetten voor medische toepassingen. Patiënten voelden de stroom - laag in wattage - op hun Een mysterieus koffertje met daarin een curieus apparaat blijkt een verloren stukje fami liegeschiedenis. Het vreemde object zou niet misstaan in het decor van een Frankensteinfilm. De wat ver weerde bruine koffer bevat een kastje dat lijkt op een transformator en een apparaat dat in de verte doet denken aan het basisdeel van een staafmixer. Daarnaast een stuk of twintig glazen opzetstukken. De medewerkers van de webshop van kringloopwarenhuis Vindingrijk in Breda hebben ruime ervaring in het duiden van de meest uiteenlo pende voorwerpen die binnen wor den gebracht. In dit geval stonden ze echter voor een raadsel. Raymond Tillieu van het kringloopwarenhuis: „Bijzonder was het koffertje wel. He lemaal vanwege de verwijzing naar Breda." 'Instituut Van Electro-Medi- sche Apparaten te Ginneken', meldt een plaatje op de koffer namelijk. In het Ginneken zat echter nooit een fabriek met een specialisatie in medische apparatuur. Dat maakt het aannemelijk dat het plaatje verwijst naar de importeur of verkoper van het product, zoals dat vroeger vrij ge bruikelijk was. Dat blijkt ook het geval. Een adver tentie in de Bredasche Courant van 31 mei 1934 nodigt publiek uit om op de aankomende Handels- en nijver heidstentoonstelling (H.E.N.T.) zelf kennis te komen nemen van dit wonderapparaat, want zo mag het 'medische instrument' gerust ge noemd worden. De lijst van kwalen die dit apparaat kan verhelpen, is vol gens de advertentie schier oneindig; Zijt gij ziek, lijdend, zenuwachtig - plaagt U rheumatiek, jicht of asthma - voelt u zich moe, slap en bloedarm - hebt U last van uw korpulentie of van ouder- domsverschijnselen? Probeert u het dan met de nieuwe kracht en nieuw leven brengende, genezende en verjongende hoogfrequentie stroom. Voor meer in formatie kunnen geïnteresseerden terecht bij de heer Lambertus Die mer uit Breda. Genezen De werking van medische apparaat wordt in dezelfde advertentie beves tigd door dankbetuigingen van te vreden gebruikers. „Ik werd namelijk erg geplaagd met zenuwen, vooral aan het hart, na enigen tijd bestraald te heb- We hebben het apparaat uitgeprobeerd. Het bromde en ronkte behoorlijk huid en door hun lichaam tintelen. „We hebben het apparaat uitgepro beerd", zegt Tillieu van het kring loopwarenhuis. „Het bromde en ronkte behoorlijk. Er was in elk geval niemand van ons die het even op zichzelf wilde testen." Misschien maar beter ook - zeker gelet op het feit dat enkele opzetstukken bedoeld zijn voor inwendig gebruik. Lichtreclame Tot in 1939 zijn advertenties terug te vinden over de hoogfrequentiebe- handelingen. Daarna wordt het stil rondom het Instituut Medisch Elec- trische apparaten te Ginneken. Na de oorlog is Bredanaar Diemer een pionier op een ander technisch gebied dat elektro, gas en glas combi neert: hij specialiseert zich in het aanbrengen van neon lichtreclame. Zijn werk is op verschillende plekken terug te zien in de Bredase binnen stad. Hij overlijdt in 1963. Zijn zoon, Cees Diemer, neemt de lichtreclame- handel van zijn vader over. Kleindochter Birgit Diemer heeft haar grootvader nooit gekend. Uit verhalen weet ze dat haar opa een avontuurlijke levensgenieter was. „Altijd bereid om anderen te helpen, zo heb ik begrepen. Iemand met veel humor en een positieve instelling." Als ze hoort dat een meer dan ze ventig jaar oud apparaat van haar grootvader boven water is gekomen, reageert ze met stomheid geslagen. De geschiedenis van haar opa als handelaar in medische apparatuur komt als een verrassing. Het kring loopwarenhuis schenkt de koffer aan de familie. „We hoeven niet altijd overal op te verdienen", zegt Tilieu. A Een van de advertenties die over de machine in de krant stonden. woensdag 13 september 2017 Zijt gij ziek, lijdend, zenuwachtig? Aanschouw een wonderapparaat Martijn Schraven Breda A Birgit Diemer en haar broer Raymond bekijken de koffer met 'medische appara tuur', die ooit door hun opa werd verhan deld. FOTO RON MAGIELSE/PIX4PROFS - Raymond Tilieu, kringloopwarenhuis Vindingrijk A Lambertus Diemer, avonturier en handelaar, foto familie diemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41