BUITEN Rode zeekraal en een lepelaar Bi Workshop 12 ZE vogelsoorten zv Tijdens een wandeling bij Ellewoutsdijkzieje historie, kleurige natuur en heel veel dieren. Vandaag is in de weide omtrek geen mens te zien. Dat is soms zo fijn: even helemaal alleen in de natuur. ovenaan de dijk bij Elle- I woutsdijk sta ik eerst even stil. Wat is het toch heer- Jlijk om de zee te zien en te ruiken. De aanblik van het weidse water maakt me altijd rustig. Het is grappig om te bedenken dat on der dit stuk zee auto's door de Wester- scheldetunnel razen. Aan mijn linkerhand ligt Fort Elle woutsdijk. Het is vandaag gesloten, maar een rondje er omheen lopen kan natuurlijk altijd. Fort Ellewoutsdijk werd gebouwd na de Belgische af scheiding van Nederland. Vanuit dit fort en de vesting van Terneuzen ver- Het zilte grasland met sloten en poelen biedt onderdak aan veel dedigde men de Westerschelde. In de Tweede Wereldoorlog gebruik ten Duitsers het als gevangenis. Ik vind het fascinerend om me voor te stellen hoe het er hier vroeger aan toe ging. Rustig wandel ik verder. Na het rondje om het fort loop ik de dijk weer op. Wauw! Vanaf hier heb je een prachtig uitzicht over Inlaag 1887. Sommige 'eilandjes' in het water zijn roodachtig door de uit gebloeide zeekraal. Dat geeft een bijzonder mooi effect. Het zilte grasland met sloten en poelen biedt onderdak aan veel vo gelsoorten. Hoewel ik nog niet zo veel soorten ken, is het leuk om steeds nieuwe exemplaren te zien. Ik kijk nog even achterom over de Westerschelde en loop de dijk af. Het gebied zeifis niet toegankelijk, maar vanaf het wandelpad ernaast kun je het goed overzien. Aan het begin van het pad vertelt een infor matiebord welke vogels je hier in welk jaargetijde kunt spotten en hoe dit gebied is ontstaan. Uit deze inlaag is in de negentiende eeuw klei gewonnen voor de aanleg van een reservedijk. Het uitgediepte ge bied ligt beschut tussen de twee dijken. Tijdens het lezen hoor ik opeens wat geritsel en maak ik oog contact met een haas op anderhalve meter afstand. Verschrikt hupst hij weg. Genietend van het mooie uit zicht loop ik verder. Grote groepen ganzen lopen rond, iets verderop graast een grote kudde schapen. En dan zie ik een vogel die ik nog nooit in het wild heb gezien. Een lepe laar. Statig stapt hij rond en be weegt zijn snavel door het water. Tien minuten zit ik op het gras naar hem te kijken. Zo bijzonder is het tegenwoordig niet meer om een lepelaar te zien -maar voor mij wel. Het is gaaf om een dier dat ik alleen nog maar in gevangenschap heb gezien nu in het echt te be wonderen. Verrassend mooi Wie na Inlaag 1887 nog verder wil wandelen kan iets verderop een kijkje nemen bij Inlaag 2005. Bij de aanleg van de Westerscheldetunnel is deze vijfendertig hectare ter com pensatie ingericht als nieuwe na tuur. Maar ik bewaar dit voor de vol gende keer. Ik kijk nog een keer ach terom over de inlaag met in de verte het dorpje Ellewoutsdijk. Voldaan loop ik over de Trenteweg en via het dorp terug naar de auto. Wat was dit verrassend mooi. NATUURJOURNAAL Vorige week was er in het kader van de Oosterschel- deweek een workshop vo gels fotograferen in de kijkhut bij de inlaag Keihoogte, bij Wissen- kerke op Noord-Beveland. Het was in een groep van een stuk of tien mensen dat we bij elkaar waren om ervaringen uit te wisselen. Dat ging van het gebruikte materiaal tot goede fotoplekken, van ge schikte camera-instellingen tot de beste manier om vogels zonder verstoring te benaderen. Het leuke was dat we de onderlinge uitwis seling van ervaringen konden af wisselen met het praktische werk. De hut bij Wissenkerke is be roemd bij vogelfotografen uit heel Nederland. Het is één van de wei nige openbaar toegankelijke hut ten waar bezoekers de vogels van heel dichtbij kunnen observeren op ooghoogte. En fotograferen na tuurlijk. Ook die middag in de Oosterscheldeweek stelde niet te leur. Toen we begonnen waren er al een tureluur en een zwarte rui ter die de hele tijd in eikaars nabij heid aan het foerageren waren. Een prachtige gelegenheid om de verschillen tussen beide soorten vast te stellen en vast te leggen. Het kromme puntje van de boven snavel van de zwarte ruiter bleek een kenmerk dat lang niet ieder een kent. Van zo dichtbij is het heel goed te zien. Voor vogelfotografen is het een hele toer om geconcentreerd met iets anders bezig te zijn als er bin nen foto-afstand vogels lopen die zich moeiteloos laten verschalken. Toch gingen de onderlinge ge sprekken door tot er een nieuwe vogel opdoemde. Een prachtige en opvallend lichte kemphaan kwam op de oever voor de hut zijn fraaie verenkleed showen. Ja, blijf dan maar eens in gesprek over iso- waarden en sluitertijd-voorkeuze die de beste resultaten geven. Hoog tijd om de luiken open te gooien en daadwerkelijk aan de slag te gaan. Toen ook oeverlopers, wintertalingen en een paar fraaie kleine strandlopers op het toneel verschenen was de workshop snel ten einde. De praktijk is tenslotte de beste leerschool. achtergrond ELLEWOUTSDIJK Fort Ellewoutsdijk woensdag 13 september 2017 Joanne Karkdijk Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Ellewoutsdijk Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland. Chiel Jacobusse Een kemphaan. FOTO CHIEL JACOBUSSE A Schapen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40