Fietsband van paardenbloemen Informatie over werk A58 ook in het Duits u |||theSG3 5 Vredestein toont prototype van rubberoogst Colijnsplaat www.filmbythesea.nl 112 NIEUWS Man bedreigt agenten Verdachten langer vast Vrouw gewond door aanrijding Een jaar geleden plantten zes noeste werkers in Colijnsplaat hon derdduizend stekjes van de Russi sche paardenbloem. Met de hand. Hun noeste arbeid levert nu een nieuw product op. De Fortezza Flo wer Power, een prototype fietsband van Vredestein, is gemaakt van melksap uit de wortels van de Rus sische paardenbloemen. Het sap is een natuurlijk rubber van hoge kwaliteit. Hoger zelfs dan van Aziatische rubberbomen. Je kunt er autobanden van maken, maar voor hetzelfde geld ook con dooms of handschoenen voor chi- Hoewel de werkzaamheden wa ren aangekondigd, stonden afge lopen zaterdag honderden auto mobilisten uren in de file. Er ont stond chaos op de snelweg, omdat sommige bestuurders zelfs pro beerden te keren om uit de wacht- rij te komen. Rijkswaterstaat had er niet op gerekend dat zoveel Duitse vakantievierders die dag naar huis gingen. De gebeurtenissen zijn geëvalu eerd. Besloten is de wegwerk zaamheden die komend weekend worden vervolgd niet anders aan te pakken. Van vrijdagavond 20 uur tot maandagochtend 6 uur is de A58 richting Bergen op Zoom van Yerseke tot Rilland afgesloten. Van 's Gravenpolder tot Yerseke is maar één rijbaan beschikbaar. Verkeer wordt omgeleid over de parallelweg of liever nog via Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen. Andere tijd stippen zijn geen alternatief, er zijn geen andere omleidingsrou tes en het is ook geen optie al het verkeer over de noordzijde van de A58 te leiden. Dat loont alleen als wegwerkzaamheden veel langer duren dan een weekend en dan is het nog de vraag of er niet in twee richtingen files komen te staan. Wel gaat Rijkswaterstaat probe ren automobilisten beter te infor meren. „We gaan op meer plek ken borden plaatsen", meldt woordvoerster Ilze Rokven. Op het informatiebord bij de afslag naar de Sloeweg, dat verkeer de weg wijst naar Terneuzen en Ant werpen, wordt de bestemming Aken toegevoegd. Bij het bord vlak voor Goes, waar automobilis ten worden gewezen op de omlei dingsroute over Schouwen-Dui- We gaan op meer plekken borden plaatsen veland, wordt Deutschland toege voegd aan de bestemmingen Rot terdam en Breda. Er komt ook een bord op de N255 over Noord-Be veland, om automobilisten te wijzen op de omleiding over Schouwen-Duiveland. Ook op het Tiendenplein bij Goes komen informatieborden om de omlei dingsroutes over Schouwen-Dui veland en Zeeuws-Vlaanderen onder de aandacht te brengen. „En het advies blijft: check voor vertrek", zegt Rokven. „Het is al tijd verstandig om op vananaar- beter.nl te kijken voor je in de auto stapt." berië overleeft. Tot de dertien partners behoren onder meer agrarisch innovatie- en kenniscentrum Rusthoeve, als teeltlocatie, en Apollo Vredestein, het moederbedrijf van bandenfa brikant Vredestein. De onderzoeks poot van de Wageningen Universi teit leidt het project. Mede dankzij de oogst van een halve hectare paardenbloemen uit Colijnsplaat kon Vredestein na een jaar al een duurzame racefietsband presente ren op de beurs Eurobike in het Duitse Friedichshafen. Het is nog een prototype, maar er zit wel toe komst in, zegt Thomas Mittendorff, general manager 2 wheels tyres bij Apollo Vredestein. „De band is duurzaam, maar ook de rijeigen- schappen zijn goed. De grip is zelfs beter dan van een rubberboom." rurgen. In Azië hebben rubberbo men steeds meer last van schim mels, waardoor de productie ach teruit boert. In het Europese project Drive4EU wordt daarom onder zocht of de productie van natuur- De rijeigenschappen zijn goed en de band is duurzaam lijk rubber in Noord-Europa haal baar is én voor de teler profijt kan opleveren. Dat laatste vraagt om ideeën over automatisering en effi ciënte oogsttechnieken. Dertien bedrijven en onderzoeksinstituten uit zeven landen, met zelfs experts uit Kazachstan, zetten de schou ders eronder. De spil van het onderzoek is de Russi sche paardenbloem, een taaie rakker die zelfs de barre win ters in Si- woensdag 13 september 2017 ZOUTELANDE Een ver warde man is maandag avond rond 19.30 uur in de omgeving van het Oranje plein in Zoutelande aange houden. Hij stond dreigend met een stalen pijp te zwaaien. Bewoners belden de politie en zeiden dat het om een bekende ging die geweld niet zou schuwen. Toen agenten hem aan spraken, wilde hij hen te lijf gaan. Nadat de politie waarschuwde dat er pep- perspray gebruikt zou wor den, gaf hij zich over. Hij is naar het bureau gebracht. TERNEUZEN De drie ver dachten die zaterdag zijn aangehouden voor een schietpartij in Terneuzen, moeten in elk geval twee weken langer vast blijven zitten. De rechtbank heeft dat gisteren besloten. De drie Terneuzenaren (18, 31 en 32 jaar) worden allen verdacht van betrokken heid bij de beschieting za terdagochtend vroeg van een woning aan de Gou denregenstraat in Terneu zen. Hierbij raakte niemand gewond. De aanleiding voor de schietpartij zou een eer dere ruzie in een horeca zaak in Hulst zijn, deelde de politie in het weekend mee. OOSTKAPELLE Een fiets- ster is gistermiddag rond 15.40 uur gewond geraakt door een aanrijding met een auto op de Domburg- seweg in Oostkapelle. Het ongeval gebeurde op de Domburgseweg ter hoogte van de Oude Dom burgseweg. De vrouw werd waarschijnlijk aangereden toen ze met haar fiets de Domburgseweg wilde over steken. Een ambulance en de politie kwamen naar de plaats van het ongeval. Over de ernst en aard van de verwondingen van de vrouw is niets bekend. De auto liep door de aanrijding schade op. De politie re gelde het verkeer tijdens de afhandeling van het on geval. Bandenfabrikant Vredestein lan ceerde recent een prototype van een duurzame racefiets band. De grondstof komt van Russische paardenbloemen die voor een groot deel in Colijn splaat bij proef boerderij Rust- hoeve zijn geteeld. Frank Balkenende Colijnsplaat De geplande afsluiting van de A58 tussen Yerseke en Rilland wegens groot onderhoud gaat komende weekeinde gewoon door. Rijkswaterstaat plaatst wel meer borden en voegt in formatie toe voor Duitse toe risten. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Ilze Rokven, Rijkswaterstaat Adrie Albregtse van Rusthoeve toont de Russische paar denbloem. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ~S>W£t -Thomas Mittendorff, Apollo Vredenstein Zondag worden de beste films de hele dag nogmaals vertoond Ti. 2017 Vlissingen September

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33