Studie naar langer zelfstandig laten wonen dementerenden Project leidt ouderen fit naar hun pensioen 4 FILM BY THE SEA Gisteren ging de documentaire Zoenoffer tijdens Film by the Sea in Vlissingen in première. Het is een portret van de Hedwigepolder, waarin de liefhebbers van het boerenland nog één keer van zich doen spreken. JONGEREN PC. TOP-10 PUBLIEK Terwijl zich buiten bo ven de Westerschelde een fikse najaarsstorm ontwikkelde, werd gis teravond binnen in het CineCity-theater in Vlissingen op een passende manier afscheid ge nomen van de Hedwigepolder. Na jarenlange discussies, getouw trek, dreigementen over en weer is nu wel zeker dat de polder onder water zal worden gezet. Als een laat ste groet werd de productie Zoenoffer voor het eerst publiek vertoond. Het is een documentaire die Bo van Scheyen en Marjan van den Bos draaiden in een polder, waar boer en natuur het nog net voor het zeggen hebben. De Vlaamse schrijver Chris de Stoop verzorgde voor een volle zaal een gloedvolle inleiding. Met zijn documentaire roman Dit is mijn hof won hij vorig jaar de Zeeuwse Boe kenprijs. In de film is hij naast eige naar Géry De Cloedt één van de be langrijkste woordvoerders. In de filmzaal vertelde hij zijn hart al vroeg verloren te hebben aan de Hedwige. Door de polder had hij zijn Zeeuwse ziel herontdekt. De titel van de filmdocumentaire is, zo bleek, uit zijn repertoire voortgekomen: „De Hedwigepol der is de laatste jaren als politieke pasmunt gebruikt. Het is de polder die natuurmonument móest wor den, het ultieme zoenoffer voor de politieke machten die ons leven be palen, de Haven van Antwerpen voorop." Hij wees op het dreigende verlies van eeuwenoud cultuurland. De hoeves die nu zijn gesloopt, de vette klei die onder water wordt gezet: „Dat doet pijn. En het is een onomkeerbaar proces. Ik heb niks tegen de aanleg van natuurgebie den. Maar wel als dat gepaard gaat met veel menselijk leed en vernie tiging van cultuurland." De Antwerpse haven is in zijn ogen de kwade kracht „Die soeve rein heerst met een verborgen agenda en grootheidswaan. De ha ven wil de logistieke draaischijf van Europa worden. Op dit moment draait er niets bij Antwerpen, op de ring staan alle containers stil, vrachtwagen na vrachtwagen." We zijn nu zo ver, meent De Stoop, dat in schrift en op film moet worden vastgelegd wat de Hedwige polder was: „Voor latere generaties, om te laten zien hoe het land van mijn vader werd geschonden en ge radbraakt." Vorig jaar zijn de drie organisaties (de Zeeuwse Huiskamer is onder deel van Economische Impuls Zeeland) begonnen met het pro ject Dementievriendelijk Zeeland. Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren ruim 40.000 euro uitgetrokken voor een tweede fase van het project. Daarin wordt ge sproken met mensen met (begin nende) dementie en hun omge- De verzamelde kennis wordt ook ingezet in onderwijs voor verzorgden ving, allereerst op Schouwen-Dui veland. Daar is een werkgroep de mentie van zorgverzekeraar CZ ac tief, waarmee zal worden samen gewerkt. Het project loopt tot au gustus 2019. Onder meer wordt onderzocht wat nodig is om men sen met dementie op een verant woorde manier langer zelfstandig te laten wonen. Daarbij worden de methoden die het best werken in kaart gebracht. Er zit ook een edu catieve kant aan het project, omdat de verzamelde kennis wordt inge zet in het onderwijs voor verzor gende beroepen. Volgens gedeputeerde Harry van der Maas is vergelijkbaar onder zoek niet zomaar voorhanden in andere provincies. „Daarom heb ben we er een Zeeuws project van gemaakt." In West-Brabant begint morgen een project om oudere werkne mers fit naar hun pensioen te lei den. Het gaat om een initiatief van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW), maar Zee land doet niet mee. „We gaan dit project wel volgen en mogelijk ha ken we aan", zegt Cees Pille, se cretaris van de BZW in Zeeland. Dat het project 'Jij blijft bij' aan Zeeland voorbij gaat, heeft te ma ken met de organisatiestructuur van de werkgeversvereniging. „De BZW kent vier regio's die auto noom opereren. Dit is een initatief van West-Brabant", legt Pille uit. Niettemin vindt hij het project wel interessant voor Zeeland. „In de Zeeuwse industrie is de ge middelde leeftijd van de werkne mers 47 jaar. Dat zijn mensen met veel kennis die niet makkelijk te vervangen zijn door flexwerkers", zegt Pille. „Het is dus voor werk gevers van belang dat hun mense lijk kapitaal gezond blijft. Perso- neelsmanagers van grotere bedrij ven in de havens doen al veel aan duurzame inzetbaarheid van mensen, maar er gebeurt nog niets collectief." Of de BZW in Zeeland er een apart project voor opzet of aanhaakt bij West-Bra bant, weet Pille pas volgend jaar. woensdag 13 september 2017 VLISSINGEN Lindy, Lotte, Fre- derique en Elvan (vlnr) tonen het resultaat van hun bezoek aan de mobiele fotostudio bij bioscoop CineCity in Vlissingen. Samen met de rest van hun klas bezoch ten zij gisteren Film by the Sea en zagen daar de film The Circle, naar het gelijknamige boek van Dave Eggers. De vier zijn zeker niet de enige jongeren op het festival. In totaal meer dan 8.500 Zeeuwse leerlin gen bezoeken deze week met hun school Film by the Sea. Nog nooit was de belangstelling voor het educatieprogramma van het festival zo groot. Voor het eerst zijn er niet alleen voorstellingen in de Vlissingse bioscoop Cine City, maar ook bij Cinema Mid delburg. Behalve boekverfilmingen bevat het educatieprogramma van het festival een selectie uit het aan bod van Movies That Matter. Het gaat om films over onderwerpen die aansluiten bij de leefwereld van jongeren en die gaan over actuele zaken zoals radicalise ring, sociale media, armoede, seksualiteit, vriendschap en het zoeken naar een identiteit. FOTO LEX DE MEESTER Hedwige is het ultieme zoenoffer Bezoekers van Film by the Sea geven cijfers voor de films die zij hebben gezien, variërend van 1 (slecht) tot 5 (heel goed). De top-10 (bijgewerkt tot dinsdagavond 19.00 uur): 1. Maudie 4,652 2. Die Göttliche Ordnung 4,547 3. Gifted 4,529 4. Wind river 4,479 5. Insyriated 4,459 6. The net 4,405 7. Ötez-moi d'un doute 4,357 8.1945 4,356 9. The glass castle 4,350 10. BR-43 4,339 Jan van Damme De Zeeuwse Huiskamer, Hoge school Zeeland en ZB Planbu reau en Bibliotheek van Zeeland gaan op Schouwen-Duiveland onderzoeken hoe mensen met dementie langer thuis kunnen blijven wonen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Frank Balkenende Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32