Vdil 1 Vier de feestdagen met Kras! Kras.nl/kerstreizen 3 Hoe gul is Nederland nu het een ramp in het eigen koninkrijk betreft? Busreizen OPGESLOKT VULKAAN 1 Nederland kan zich weer van zijn beste kant laten zien: geld geven voor slachtoffers van natuurgeweld. Dit keer vanwege een ramp in ons eigen koninkrijk: Sint-Maarten. Wie het ook gaat be talen, op Sint- Maarten is hulp keihard nodig. Volgens het Rode Kruis is 91 procent van alle huizen beschadigd of verwoest. Terwijl de Nederlandse regering geen schat ting wil maken, zegt premier Mar- lin van het door orkaan Irma ver woeste eiland dat minstens 1 mil jard euro nodig is. „Sommige des kundigen houden het zelfs op 1,3 miljard en dat is niet zo gek", zegt Merlijn Stoffels van het Rode Kruis. „Bij de vorige verwoestende orkaan in 1995 was het ook meer dan r miljard." Hoewel minister Bert Koenders rekent op financiële hulp van de Europese Unie, is een bijdrage van Brussel nog maar zeer de vraag. Sint-Maarten heeft een aparte sta tus binnen het Koninkrijk der Ne derlanden en zou daarom geen aanspraak kunnen maken op het Europese hulpfonds voor natuur rampen. Het is diezelfde autono mie (die Sint-Maarten ooit zelf af dwong) die ervoor zorgt dat Ne derland terughoudend is met 'zo maar' geld geven. Nog los van dat lange verleden van corruptie op Sint-Maarten. Het Rode Kruis is ondertussen gewoon begonnen met geld inza melen. De teller staat 'al' op 3,2 miljoen. Of dat bedrag komende vrijdag op nationale actiedag uit groeit tot de tientallen miljoenen die Nederlanders gaven voor bij voorbeeld de Filipijnen (orkaan ramp in 2013) en Nepal (aardbe ving in 2015) is nog de vraag. „Dat hangt altijd af van drie ele menten", zegt hoogleraar filantro pische studies Theo Schuyt. „Eén: is het de mensen daar hun eigen schuld? Landen met interne con flicten, bijvoorbeeld Syrië, geven we veel minder. Maar dit is een na tuurramp. Daar kunnen ze niks aan doen, dus dat zit goed. Twee: zijn er goede beelden van? Nou, die zijn er, met onze koning erbij zelfs. En drie: je moet duidelijk aangeven waar het voor nodig is. Voedseltekort, watersnood, ster vende kinderen.Het komt goed met deze actie. Boven de 10 mil joen gaan we zeker halen!" Giro 555 Het initiatief komt dit keer van het Rode Kruis (gironummer 5125) en niet van Giro 555. Maar de Samen werkende Hulporganisaties steu nen het Rode Kruis wel. De NPO, SBS en RTL gaan aandacht beste den aan de hulpactie. Nederland kan zijn beroemde vrijgevigheid bij goede doelen (vergeleken met andere landen geven wij gemid deld veel geld) weer eens laten zien. Maar op sociale media wordt daar, wijzend op de corruptie op de Antillen, wisselend over ge dacht: komt mijn geld wel terecht Als je geen dak boven je hoofd hebt, of eten, vind je dan geld inzamelen zinvol? waar het nodig is? En is pak 'm beet 20 miljoen euro zinvol als 1,3 miljard nodig is? „Draai het eens om", zegt Merlijn Stoffels. „Je hebt geen water, geen eten en geen dak boven je hoofd. Vind je het dan zinvol als er ergens geld voor jou wordt ingezameld?" Hoogleraar humanitaire hulp Thea Hilhorst ergert zich aan de criticasters. „Natuurlijk moeten we erop letten dat ons geld goed besteed wordt. Dus we moeten zorgen voor goede aanbestedin gen, goede controle, allemaal be langrijk. Maar dat we moeten ge ven, is duidelijk. Dit is ons konink rijk, we kennen allemaal wel ie mand op Sint-Maarten of we ken nen wel iemand die iemand kent... Ik heb zelf een achternicht die er woont. Nog niet eens contact mee gehad. Bijna iedereen is wel eens op de Antillen geweest. Dit raakt ons allemaal." „Wederopbouw is duur", ver volgt Hilhorst. „Het zal dus gro tendeels van overheden en verze keraars moeten komen. Maar van die laatste komt al niet veel. Dus moeten we geven. En dat gaat ook gebeuren. Wat echt opvalt, is dat Nederlanders de meest ludieke ac ties verzinnen. Een lampionnen- optocht voor Sint-Maarten, dat is toch enig! Er komt altijd zó veel creativiteit boven. Dit is een beetje onze nationale sport geworden." De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a. of bel 088-0885 886 woensdag 13 september 2017 GO ül Pozzuoli Solfatara- krater Napels ïimswj&jr' Vesuvius 10 km "JKV Een bezoek aan de krater van de vulkaan Solfatara nabij Napels is een 11-jarige jongen en zijn ouders uit Turijn fataal geworden. De jongste zoon van 7 overleefde de tragedie. Volgens de politie probeerden de ouders hun zoontje te red den, nadat hij een voor bezoe kers afgesloten, gevaarlijk ge bied was ingelopen. De aard kost is daar brokkelig en er kunnen giftige gasdampen vrijkomen uit de onderlig gende vulkaan. Toen de ou ders achter hun kind aanren den, ontstond een gat waar het drietal in viel. Ze vielen drie meter diep in de kokend hete modder. De Solfatara ligt in de Flegreïsche Velden, een reeks oude vulkaankraters, waarvan een aantal actief is. De lavavelden liggen vlak onder het aardoppervlak. Het gebied is een populaire toeris tenattractie. FOTOEPA 'Sint-Maarten raakt ons allemaal' Victor Schildkamp Den Haag Merlijn Stoffels Kerstshoppen in Berlijn Kerstshoppen Zuid-Limburg Kerstshoppen Cambridge Londen Kerst in Krakau Zakopane Kerst in Thüringen Saksen Kerst in Wenen Feestdagen in Noord-ltalië Inclusief reis per Comfort Class touringcar, verblijf in goede hotels, dagelijks ontbijt en veelal diner en excursies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3