Eigen wereld Verwijt plagiaat raakt kunstenaar Binnenvaartschip vast op zandplaat 2 JAN VAN DAMME MC&OMAUfc S 6AAT AAM HUIS BEZORSEM Column De entree van de Sint Jozef school zie ik voor me. Een voordeur van zwaar eiken hout, die ook echt dicht zat als 'ie in het slot viel. Rond het plein voor de klaslokalen stond een ste vig ijzeren hek. Met groen ge verfde tralies. De toegangspoort was van een slot voorzien. Vastge roest, maar toch. Deur, hek en poort: hier begon een andere we reld. En zo was het ook. Als ik thuis in de Noordstraat de deur achter me had dichtgetrokken, de Markt met de Parochieput en de spring-over- paaltjes naast de muziektent was gepasseerd, het schooltje in de Schuitvlotstraat had bereikt - vijf minuten hooguit, Groede is en blijft een dorp - begon er een an der leven. We knikkerden, speel den tikkertje, deden wedstrijdjes het langst je adem inhouden, lie ten onze jassen bollen als het hard waaide. Mijn laatste jaar, toen on der het bewind van de nieuwe bo venmeester de teugels wat gevierd werden, mochten we voetballen op het schoolplein. Niet lang daarna had het beeld van de hei lige Jozef op de gevel geen hoofd meer. Daar hadden ze bij mij thuis geen weet van. Meester Kerckhaert maakte te keningen op het bord, die eigenlijk nooit uitgeveegd hadden mogen worden. Elet was zo'n leistenen, in tweeën gedeeld schuifbord met zijpanelen die je ervoor kon klap pen. Op een ochtend had hij met de twee zijborden het hoofdbord aan het zicht onttrokken. Het mo ment dat hij ze opendraaide en een complete junglekrijttekening onthulde voelt nog steeds als een sensatie. Vandaag de dag deelt een beetje leerkracht zo'n bijzonder moment meteen met de ouders. 'Wat had de meester een mooie tekening gemaakt', krijg je dan te horen als je thuiskomt. Of nog erger. Giste ren las ik in de krant dat juf of meester het thuisfront via een app kan laten weten hoe hard de klas aan het werk is. 'De leerlingen hadden moeite met het lijdend voorwerp', staat er dan in de klasse-app. Of: 'Morgen gaan we worteltrekken'. Daar zou ik nou nachtmerries van krijgen. Poort op slot, voordeur dicht. Hoe was het op school vandaag? „Leuk hoor." Dat is nog steeds het juiste antwoord. Een beetje leerkracht deelt zo'n bijzonder moment meteen met deouders DESTELLING Vandaag: De herfst is het mooiste seizoen Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VET J Commissie zorg bepaalt verslag Frietbakker Sjaak Lammers overleden Van Liere legt functies neer MIDDELBURG Pas op voor slik op de weg Dinsdag dook ineens een foto op, gemaakt op de set van de film 'Le mépris' (1963) van Jean-Luc Go- dard. Daarop zijn Brigitte Bardot en Michel Piccoli te zien. De overeen komsten met de poster van Film by the Sea, met Sanne de Regt en Chri- stophe Haddad, zijn op zijn minst opvallend. Op sociale media viel al gauw het woord plagiaat. Anderen verdedigden juist de artistieke vrij heid. Bart FM Droog, die regelmatig over plagiaatzaken schreef, kwam gisteren met de naam van de maker van de originele foto op de proppen: Patrick Morin (1928-2002). Hij heeft het festival om opheldering ge vraagd. „Dit is over de grens. Het gaat om ongeoorloofde overname van andermans werk zonder bron vermelding." Pingen wijst erop dat het 'citeren' in de kunst heel gebruikelijk is en dat hij altijd helder is geweest over zijn inspiratiebronnen, bijvoor beeld bij de presentatie van het af fiche in juni. Toen verwees hij in derdaad naar, onder anderen, Jean- Luc Godard. „Het is geen artistieke gemak zucht", zegt Pingen, die zich ge steund weet door het festival. „Ik wilde een eerbewijs geven aan een heel beroemde film, met een prach tig beeld." Dat hij de film van Go dard niet met name heeft genoemd, vindt hij niet vreemd. „Mensen die mijn werk kennen, weten dat 'Le mépris' al dertig jaar in mijn oeuvre voorkomt." „Dit is geen toeval natuurlijk", zegt Dirk Visser, hoogleraar intel- Dat iets artistiek gebruikelijk is, wil niet zeggen dat het juridisch ook mag lectuele eigendomsrecht, als hij foto en poster vergelijkt. „De kans bestaat dat een rechter zegt dat dit auteursrechtinbreuk is. Dat iets ar tistiek gebruikelijk is, wil niet zeg gen dat het juridisch gezien ook mag. Maar daarbij moet je je wel af vragen: welk belang zou er zijn om hiervan een probleem te maken? Want echt schade lijdt niemand." Pingen voelt zich juist wel be schadigd. „Ik heb mijns inziens steeds volstrekt legitiem gehan deld. Door die beschuldiging voel ik me in mijn eer aangetast." VLISSINGEN-OOST Binnen vaartschip Helena Cora heeft gis termiddag enkele uren vastgezeten op een zandplaat in de Wester- schelde bij de Kaloot. De Helena Cora, met een lengte van 73 meter en een breedte van 8,2 me ter, was net met een lading alumi nium blokken onderweg gegaan naar Antwerpen. Bij het verlaten van de Sloehaven begon het schip echter slagzij te maken. De schipper zette het schip daarom vast op de zandplaat. Na de melding van een mogelijk zinkend schip snelden loods- en sleepboten toe. Ook de KNRM stuurde reddingboten op weg, om assistentie te verlenen als dat nodig was. De snelle boot Pioneer van het Nederlands Loodswezen nam de vrouw van de schipper en twee aan boord aanwezige kinderen over en bracht ze naar de Koopmanshaven in Vlissingen. Ondertussen werd bekeken hoe het schip kon worden geborgen, wat lastig was omdat de Helena Cora instabiel lag. Toch lukte het rond 19.00 uur, het binnenvaartschip los te trekken, waarna het door twee sleepboten werd weggebracht. woensdag 13 september 2017 Gisteren: Ik ga graag naar het café 688 reacties MIDDELBURG Of de Commissie Toe komstige Zorg Zeeland (CTZZ) met een eindver slag komt, bepaalt de commissie zelf en niet de provincie Zeeland. Dat antwoordt Gedeputeerde Staten op vragen van de SP. Die vond het 'onge past' dat de CTZZ haar werk afrondde zonder eindverslag. Volgens het provinciebestuur komt er wel een rapport waarin staat hoe het verder moet met het werk van de CTZZ. MIDDELBURG Vier dagen na zijn 74e verjaardag is Sjaak Lam mers (foto) overleden. Generaties Walchenaren groeiden op met de friet en speciaalsaus van Lammers. Want zoals zijn slogan luidde: Wat Sjaak maakt, dat smaakt. De cafetaria die hij in 1965 opende aan de Banckert- straat in Middelburg heette in de volksmond ook gewoon Bie Sjaak. Zoon Patrick maakte op Facebook bekend dat Sjaak maandag stierf. BRUINISSE Cees van Liere (69) uit Bruinisse stopt per 1 ok tober om gezondheidsre denen als voorzitter van Grenspark De Zoom Kalmthoutse Heide, het grootste grensoverschrij dende natuurgebied van de Benelux. Van Liere legde eerder functies neer, onder meer zijn voorzitter schappen van Neder landse Oestervereniging, FoodDelta Zeeland en Zeker Zeeuws. Waterschap Schelde- stromen waarschuwt Zeeuwse weggebrui kers voor slik dat na het rooien op de weg blijft liggen. Het waterschap onderstreept dat boe ren de weg direct moe ten schoonmaken. Mensen kunnen gevaar lijke situaties ook tele fonisch melden. Links de foto van Patrick Morin, rechts het affiche van Bob Pin gen. Is het affiche van Film by the Sea 2017 een fraai eerbetoon aan de filmgeschiedenis? Of riekt de poster naar plagiaat? Op en rond het festival zijn de meningen sterk verdeeld. „Ik vind als kunstenaar dat je deze vrijheid hebt", zegt Bob Pingen, de maker van het affiche. Rolf Bosboom Vlissingen - Dirk Visser, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2