Huurder woont kleiner én duurder Schade: hogere claim man E 17 om grip op hun toekomst te houden." „Ze zijn in driekwart van de geval len niet zeker of ze wel blijven werken tot hun pensioen. En in twee derde van de gevallen weten ze niet of ze het huidige salaris wel houden. Dat betekent dat ze onze ker zijn over hun toekomstige inkomsten. Dat zou al een reden moeten zijn om in actie te komen. Hoe eerder je de situatie beoor deelt, hoe meer tijd je hebt er iets aan te doen. Wij adviseren men sen vanaf hun 55ste, of als de loop tijd van de hypotheek nog zo'n 10 jaar is, langs te gaan bij de bank of de hypotheekadviseur. Bekijk hoe veel financiële ruimte je hebt, ook na je pensioendatum. Dan weet je of je bijvoorbeeld wat extra moet aflossen of dat een nieuwe hypo theek geen probleem is. Als je wacht tot vlak voor het verstrijken van de hypotheek, ben je mogelijk te laat. Je kunt ook terwijl je nog werkt een nieuwe 30-jarige hypo theek afsluiten. Het is een veel voorkomend misverstand dat leef tijd een rol speelt bij het verstrek ken van een hypotheek." „We kunnen binnenkort meer maatwerk bieden. Dat kan bestaan uit het overbruggen van een peri ode zonder inkomen of het geven van iets meer ruimte bij een lage hypotheek ten opzichte van de waarde van de woning. Woonlas ten zijn niet erg, mits ze passen bij het inkomen." HOE GROOT IS HET PROBLEEM? In de eerste zes maanden van dit jaar zijn de huurprijzen in de vrije huursector wederom geste gen, zo becijferden makelaars vereniging NVM en de branche organisatie voor vastgoedmana gers VGM. De gemiddelde huur prijs per vierkante meter was het afgelopen halfjaar 10,54 euro. Huurders betaalden daardoor bij een verhuizing gemiddeld 6,9 procent meer dan vorig jaar. In de grote steden is de prijs stijging nog veel hoger, met Amsterdam als uitschieter. Daar moest 18 euro per vierkante meter worden betaald. NVM en VGM rekenden voor dat in de stad Utrecht 700 euro per maand neergeteld moest worden voor een flatje van 30 vierkante meter. Voor datzelfde bedrag kun je in Roermond of Enschede een woning huren van 80 vierkante meter. De twee organisaties willen dat maatregelen worden geno men om het aanbod van huur woningen in de vrije sector te vergroten. Zij pleiten voor minder regels, zodat verhuur aantrekkelijker wordt voor particulieren. Het gemiddelde schadebedrag van alle schades voor vrouwen ligt op 2.075 euro per schade, bij mannen is dit 2.370 euro, blijkt uit een onderzoek van verzeke raar hoyhoy. Volgens onlineverzekeraar hoyhoy.nl wordt hiermee een stereotype ontkracht. „Veel mensen denken dat vrouwen meer schade veroorzaken, maar dat kunnen wij niet bevestigen. Het verschil in het aantal claims is minimaal", zegt woordvoerder JolandavanEs. Schade ontstaat bij zowel mannen als vrouwen tijdens het uitvoeren van bijzondere ma noeuvres. Het gaat om wegrijden uit parkeerstand, achteruitrij den, keren of van baan wisselen. Hebben ze dat niet? Daarmee zijn de oudere klanten geholpen? Nederland telt zo'n 3,5 miljoen koopwoningen die met een hypotheek zijn gefinancierd. De af- lossingsvrije hypotheek is veruit de populairste hypotheek. In 2015 was 60 procent van alle door de grootbanken ver strekte hypotheken geheel of gedeeltelijk aflossingsvrij. Sinds 2013 zijn de re gels omtrent hypotheek verstrekking aange scherpt. Starters kun nen alleen nog maar hy potheken krijgen waarbij wordt afgelost. Het aan tal nieuwe aflossings- vrije hypotheken is sindsdien sterk gedaald. Maar het duurt nog tien tallen jaren voor deze hypotheekvorm is ver dwenen. De Nederlandsche Bank constateerde vorig jaar dat zo'n 200.000 50-plussers met een aflossingsvrije hypotheek in de proble men kunnen komen omdat ze niet of nauwe lijks aflossen. In totaal hebben ze voor 40 mil jard euro schuld. Tegen de tijd dat de hypotheek afloopt, zullen ze moge lijk geen nieuwe krijgen, doordat hun inkomen te laag is. Wat kun je doen om problemen te voorko- men?De belangrijkste tip: kijk op tijd naar je situatie. De regels zijn strikter na de krediet crisis. Maak tijdig een afspraak bij de bank of de financieel adviseur. Als blijkt dat je inkomen of je pensioen over tien jaar niet voldoende is voor een nieuwe hypo theek, heb je nog tijd om bij te sturen. Zo'n ge sprek kost tijd en geld, maar kan veel ellende voorkomen. Betrek je partner erbij. Vaak regelt een van de twee partners de finan ciële zaken. De ander heeft dan geen idee wat er speelt en denkt dat alles goed geregeld is. Maar als de ander weg valt, moet de achterge bleven partner de finan ciële zaken regelen. Weet wat je wilt. Het klinkt voor de hand lig gend, maar is essen tieel. Wil je in je huis blij ven wonen of wil je ver kopen en bijvoorbeeld naar een kleiner appar tement verhuizen? En wat zijn de financiële consequenties daarvan? Als je de antwoorden goed in kaart hebt, weet je of je actie moet ondernemen. Huurders moeten steeds meer neertellen voor steeds kleinere woningen. De over verhitte woningmarkt en aan trekkende economie zijn hier debet aan. ANP Nieuwegein Vrouwen claimen gemiddeld even vaak autoschade als mannen. Maar de schade ligt bij mannen zo'n 14 procent hoger dan bij vrouwen. Natasja de Groot Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17