rrjB 16 Overwaarde op het huis geeft veel hypotheek- bezitters een vals gevoel van veiligheid. Ze denken dat een nieuwe hypotheek daardoor geen probleem zal zijn, maar dat is niet altijd zo. Honderdduizenden huizenbezitters kunnen in de problemen komen, waarschuwt Wim Flikweert van ING. Kort Bijlmerbajes wordt woonwijk Op het terrein van de Bijlmerbajes in Am sterdam verrijst een nieuwe stadswijk. Een consortium met daarin een dochteronder neming van bouwconcern BAM, vastgoed ontwikkelaar AM, heeft de grond gekocht en wil er 1350 woningen bouwen. Er is ruim 84 miljoen euro neergeteld voor het terrein. 98 procent van het materiaal uit de gevange nis wordt opnieuw gebruikt. Zo wordt van oude celdeuren een brug gebouwd en komen de tralies terug als balkonhekjes. Aegon Altice HYPOTHEKEN OVERWAARDE Het zijn tevre den klanten, de 50-plussers. Het huis heb ben ze al zeker twintig jaar ge leden gekocht, vaak met een aflossingsvrije hy potheek. Aflossen doen ze niet, de maandlasten zijn prima te dragen en er zit veel overwaarde op het huis. Van de 50-plussers met een eigen woning voelt 87 procent zich financieel comfortabel, blijkt uit een onderzoek door Kantar TNS in opdracht van ING. De betrokkenheid bij de hypo theek blijkt laag. Zo weet een kwart van de mensen niet hoe lang hun lening nog loopt en 40 procent weet niet hoelang de rente nog fiscaal aftrekbaar is. Een op de drie huizenbezitters is ook niet van plan voor het einde van de looptijd in actie te komen, blijkt uit het onderzoek dat ING heeft laten uitvoeren. Met name de groep mensen van boven de 50 jaar staat erg onbezorgd in het le ven als het om de hypotheek gaat. Slechts 11 procent maakt zich er druk om, 48 procent denkt dat het allemaal wel in orde komt en gaat ervan uit dat de hypotheek wel verlengd kan worden. Dat kan een dure misvatting blijken waarschuwt Wim Flikweert, manager wonen bij ING. „Ouderen zijn zich niet bewust dat de regels omtrent hypotheken veranderd zijn. Bij een nieuwe hypotheek wordt tegenwoordig vooral naar het inkomen gekeken en niet naar de overwaarde. Er is niet zoiets als een vermogens toets. Dat kan de huizenbezitter De helft van de 50-plussers heeft geen of nauwelijks vermogen opgebouwd om af telossen opbreken. Zeker als ze tegen hun pensioen aan lopen, of gepensio neerd zijn. Dan is het maar de vraag of het inkomen hoog genoeg is als de hypotheek verlengd moet worden." „Dat weten we niet precies. Bij ING is de helft van de hypotheek houders ouder dan 50. Vaak heb ben die een aflossingsvrije hypo theek. Maar dat betekent niet dat ze straks allemaal een probleem hebben. Ten eerste gaat het om het inkomen. Als dat hoog genoeg is, krijg je zonder problemen een nieuwe hypotheek. We weten ook niet of mensen buiten hun hypo theek vermogen opbouwen. Dat kan dan ook gebruikt worden voor aflossing. Uit het onderzoek blijkt wel dat de helft van de 50-plussers geen of nauwelijks vermogen heeft opgebouwd om af te lossen." „Er zijn twee belangrijke redenen voor mensen om een huis te ko pen. Ten eerste lagere maandlas ten dan bij huren en de locatie van het huis. Mensen kijken dus vooral of de maandlasten te dragen zijn. Mensen wonen ook al vaak 20 tot 25 jaar in het huis en willen dat zo houden. Ze hebben een heel com fortabel gevoel. Ze zien geen reden om in actie te komen." „Er is veel veranderd. Uit het on derzoek blijkt dat jongere genera ties beter beseffen dat ze zelf ver antwoordelijk zijn voor hun finan ciële toekomst. Voor hen is het vanzelfsprekend dat ze moeten af lossen. De oudere generatie heeft een gevoel van onbezorgdheid. We willen deze mensen helpen ASML Van Lanschot Kempen 'Digitale valuta risicovol' De Britse financiële toezichthouder FCA waarschuwt voor deelname aan de uitgifte van nieuwe digitale valuta. Deze initial coin offerings (ICO's) zijn volgens de FCA zeer risicovol en speculatief. ICO's zijn een alter natieve manier voor startende bedrijven om kapitaal bij investeerders op te halen, een middenweg tussen crowdfunding en een aandelenemissie. De FCA zegt dat deze meestal niet gereguleerd worden en dat investeerders dus op geen enkele manier beschermd worden. Ook zijn ze fraude gevoelig. Vorige week maakte China bekend dat ICO's voortaan verboden zijn in dat land. Piloten melden zich ziek Air Berlin moest gisteren tientallen vluch ten annuleren nadat een ongebruikelijk groot aantal piloten zich ziek had gemeld. De onlangs failliet verklaarde luchtvaart maatschappij vraagt passagiers de status van hun vlucht te controleren voordat zij naar de luchthaven komen. De Arabische grootaan deelhouder Etihad Airways, die het bedrijf met kapitaalinjecties op de been had gehou den, draaide onlangs de geldkraan dicht. Daarmee viel het doek voor de al jaren verlieslijdende luchtvaartmaatschappij. Quote van de dag In 2022 zijn 5 miljoen auto's in Europa van de weg door het gebruik van deelauto's WONINGBOUW O Zorgen over Noord-Korea en Irma zijn afge nomen, verzeke raars en banken profiteren. Ceo Dennis Ok- huijsen blijkt in een week tijd voor ruim 37 mil joen aandelen te hebben verkocht. Financieel debacle dreigtv 2,4% vooroudere huiseigenaren Peet Vogels Utrecht Wat is het probleem? —Wim Flikweert, ING 50-plussers zijn zorge loos over hun hypotheek. Een verlenging is geen pro bleem, denkt 48 procent. Hoe groot is het probleem? Hoe kan het dat mensen zich hier niet druk om maken? En dan komt de bank ze uit de droom helpen? m Het concern ziet zijn financieel di recteur Wolfgang Nickl vertrekken naar Bayer. W FINANCIEEL TOEZICHT AIR BERLIN Joris Knaapen van SnappCar wil de Duitse markt veroveren na overname van Tamyca Rabobank ver kocht zijn belang van bijna 10 pro cent in de vermo gensbeheerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16