Moord op burgemeester wraakactie van tiener vertrekgarantie Marjan Berk van óf fczrtftttfarist Vü.sseidoA-é WEEK 3-DAAGSE RIJNCRUISE effeweg.nl 15 /3>e^ We besluiten alledrie eikaars boekte kopen VAN £439^" VOOR €119 AANBIEDING! GELDIG T/M 18-09-2017 www.effeweg.nl of bel 088 10 30 800 Naar deze dagen kijk ik ieder jaar uit: het international film festival Film by the Sea in Vlissingen. Negentiende jaar! Leon Hanne- wijk heeft met dit festival Vlis singen nationaal en internatio naal op de kaart gezet. Hij is be zorgd over het voortbestaan van dit unieke festival door de steeds hardere bezuinigingen van onder meer de gemeente. „Dit jaar heb ben we het gered, maar wanneer de subsidie teruggaat naar 20.000 euro, zie ik het somber in. Vol gend jaar redden we het nog wel, maar daarna..." In Buitenhof zie ik Gijs Scholten van Aschat bezorgd praten over de verschraling binnen de kun sten. Hij is de nieuwe voorzitter van de Akademie van Kunsten en spreekt over de schandelijk schrale salarissen van bijvoor beeld musici. „Een beginnend afgestudeerd musicus komt aan een inkomen van 13.000 euro per jaar." En dan komt hij met een plan: „Er zou een culturele dienst plicht moeten worden ingesteld. Iedere kunstenaar zou per jaar een hele dag een groep 14-jarigen moeten vertellen over zijn be roep, zijn passie en waar hij zijn inspiratie vandaan haalt!" Ik denk aan het grote leger vrijwilligers, waarmee Leo Han- newijk hier in Vlissingen de schoteltjes van zijn festival mees terlijk in de lucht houdt. Alleen al de groep chauffeurs die de gasten van hot naar her transporteert. Ik had het voorrecht op de heenweg in de auto naast filmer Frans Weisz te zitten, die heerlijke vooroorlogse verhalen vertelde over zijn vader. Ook is hij vol van zijn nieuwe film naar het boek van Remco Campert, Het leven is vurrukkuluk! 't Spui, sinds twee jaar onafhan kelijk, waar ik een glunderende Thomas Verbogt tegenkom. Hij kreeg prachtige recensies voor zijn nieuwe boek Alles moest be ginnen. En zondag is er een docu mentairefilm over zijn leven van de hand van Ditteke Mensink vertoond. Thomas plukt nu de rijpe vruchten van zijn lange schrijversleven. En ook de schrij ver Jan van Toortelboom, wiens vierde roman, De drager, zojuist is uitgekomen, vindt de weg naar 't Spui. (Margreet de Haan, die de prijs voor de beste boekverkoper heeft ontvangen, fluistert mij toe dat Jan 'prachtig schrijft', waarop wij alle drie besluiten eikaars boeken te kopen.) We zien de openingsfilm In Blue, met de heerlijke Maria Kraakman en een jonge Roe meense acteur Nicu, en de vol gende dag de nieuwe film van Sophia Coppola, een omgekeerd feministisch sprookje. schokkende en ontroerende ervaring het verhaal dat Adriaan van Dis, voor het vierde jaar voorzitter van de vakjury van Film by the Sea, vertelde over zijn jeugd, zijn vader, de behandeling van de Indische Nederlanders en hoe wij hier kijken naar kleur. De grootmoeder uit Atjeh die van de familiefoto werd geknipt omdat zij op blote voeten op de foto stond! Adriaan liet ons in zijn diepste hart kijken, een schurend pijnlijk verhaal, dat staat voor wat de Indische Nederlanders hier ervoeren. Voor de Zeeuwen: aanstaande zondag is de PZC-Dag van de Film, een heerlijke dag met een speciaal filmprogramma. De 18-jarige verdachte zou verblind zijn geweest door het verlies van zijn vader, die zelfmoord pleegde na zijn ontslag als gemeenteambtenaar twee jaar eerder. België reageerde giste ren geschokt op de dood van de burgemeester, die al 15 jaar da gelijks eigenhandig de hekken van de begraafplaats opende en sloot. De dader sneed hem er maandag avond de keel door. Na een ano nieme oproep, volgens het parket in Bergen-Doornik van de verdachte zelf, troffen hulpdiensten de verdachte naast het lichaam aan. „Doe geen moeite, de burgemeester is toch al dood", zou hij hebben gezegd. Depressie Franstalige media legden gister morgen een verband met het gedwongen vertrek van zijn vader, een brandweervrijwilliger in het 57.000 inwoners tellende Moes kroen. Nadat zijn contract niet was verlengd, was hij in een depressie beland en pleegde hij uiteindelijk zelfmoord. Hij zou op hetzelfde kerkhof begraven liggen. Gadenne was uiterst populair in Moeskroen. Hij was eerst 24 jaar wethouder en werd in 2006 louter op voorkeurstemmen tot burge meestergekozen. Franstalige media omschrijven hem als een man van het volk, die nooit vakantie nam en altijd klaarstond voor Moeskroen en speciaal zijn eigen dorp, Lowin- gen. 'Een grote meneer' en 'hij zei iedereen gedag, ook een hond met een hoedje op, zoals wij dat hier zeggen', aldus twee dorpsgenoten op de Franstalige publieke omroep. „We zijn één familie", huilt een vrouw die 300 meter van het slacht offer woont. Scholen namen gister morgen een minuut stilte in acht, de gemeente opende een rouw register, prominente politici aan weerszijden van de taalgrens - Moeskroen ligt erbovenop - en uit Frankrijk betuigden hun mede leven. De gemeente riep psycholo gische bijstand in om het ambtelijk personeel bij te staan. Verdachte Justitie maakte gisteren weinig be kend over de moordverdachte. Hij zou zeer kort zijn geweest in zijn antwoorden en is aangehouden voor nader onderzoek. Het gerecht stelt een psychiater aan om na te gaan in hoeverre hij verantwoorde lijk kan worden gehouden voor zijn gedrag. trZU,- KORTING woensdag 13 september 2017 GO Zeeland Hij geeft nog meer voorbeelden. Ik rep mij naar boekhandel Maar voor mij was de meest De brute moord op de 71-jarige burgemeester Alfred Gadenne van het Belgische Moeskroen, maandagavond bij de poort van het kerkhof pal tegenover zijn woning, lijkt ingegeven door wraakzucht. Frans Boogaard Brussel Het huis van burgemeester Alfred Gadenne (inzet) tegenover het kerkhof, fotosbelga photo Kortingscode EWREIS37 Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 13-09-2017 t/m 18-09-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties. Stap aan boord van ons luxe cruiseschip de MS Swiss Pearl A* voor een 3-daagse reis met bezoek aan de kerst markten in Düsseldorf. De Swiss Pearl heeft een gezellige panoramalounge met uitzicht over de Rijn en compleet ingerichte hutten voor een comfortabele overnachting. De bemanning zal u verwennen met heerlijke maaltijden. Düsseldorf is een echte winkelstad. Op maar liefst 5 locaties in de stad vindt u verschillende kerstmarkten. INBEGREPEN 2 overnachtingen in 2-persoonshut 2 maal ontbijtbuffet 2 maal lunchlpakket] 2 maal 3-gangendiner Toeristenbelasting Effeweg.nl begeleiding tijdens cruise U* SUPERIOR CRUISESHIP MS SWISS PEARL Lounge/bar, restaurant, dansvloer, bibliotheek, zwem bad en sauna aan boord! Varen over de Rijn! 5 kerstmarkten in Düsseldorf! VERTREKDATA EN PRIJZEN 10 december.,vanJ4-3?7- €119, 12 december.van£4457- €125, U december....van£4497- €129, 16 december..van£449f- €129, 18 december..van£4457- €125, 20 december.van £4397- €119,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15