OM: ook veroordeling niet teruggekeerde Nederlandse jihadi's II II 13 Waar het voor de rechter brengen eerst nog hapsnap gebeurde, gaat het sinds begin dit jaar met struc tuur. In het voorjaar startte een zaak tegen een groep van tien jihadi's, gisteren begon in de rechtbank Rotterdam de zaak te gen de volgende tien. In totaal zijn er nog 190 Neder landers in het strijdgebied in Syrië en Irak, onder wie tientallen vrou wen en kinderen. De meesten zijn volgens de inlichtingendiensten aangesloten bij de terreurorgani satie IS, al zitten sommige Neder landers bij andere jihadistische groepen. Voor dat feit worden ze vervolgd. Soepel verlopen de rechtszaken niet. Het Openbaar Ministerie heeft grote moeite de jihadisten te bereiken en hun te laten weten dat er een rechtszaak speelt. Ze probeert dat via familieleden in Nederland en via social media: Whatssapp en zelfs specifiek ge richte advertenties op Facebook. Van de eerste tien verdachten reageerden er drie, van de tweede groep niet een. De rechtbank besloot daarom gisteren de behandeling van de meeste zaken uit te stellen tot, op zijn vroegst, begin 2018: ook een jihadist heeft volgens de recht bank het 'zwaarwegende' recht op de hoogte te zijn van zijn eigen proces, zodat hij zelf kan komen of een advocaat kan sturen. Tegen een jihadist die reageer de, Adil B. uit Rotterdam, en die liet weten niet bij zijn zaak aan wezig te zijn, werd gisteren door het OM negen jaar cel geelst. Hij zou een leidende rol hebben bij een aan al-Qaeda gelieerde groe pering en in een getapt gesprek hebben gezegd 'We hebben recent twee homo's doodgemaakt'. OM baalt Wie niet reageert op de oproepen van politie en justitie, komt voor lopig met uitstel van zijn zaak weg. Het OM baalt daarvan. Het wil een straf hebben klaarliggen voor het geval de Syriëgangers te- rugkeerders worden. „En we wil len laten zien dat de rechtsstaat ze niet vergeten is, ook al zitten ze in het strijdgebied. Er worden daar gruwelijke misdrijven gepleegd", aldus het OM. Komt er later be wijs dat een Nederlander indivi dueel betrokken is geweest bij een gruweldaad, dan wordt hij daar apart voor berecht. „Zo'n proces laat ook aan de maatschappij zien: we zijn ze niet vergeten", stelt Jelle van Buuren, terreurexpert aan de universiteit van Leiden. „En als ze veroordeeld zijn en ze komen terug, kunnen ze gelijk de cel in." Dat alle terugkeerders sowieso direct worden vastgezet, is anders, vindt Van Buuren. „Het maakt uit of je gelijk een straf gaat uitzitten of eerst in voorlopige hechtenis komt, terwijl er nog een onder zoek loopt." Daar komt waar schijnlijk nog bij dat een uitge sproken celstraf kan afschrikken om überhaupt terug te keren. Een uitgesproken celstraf kan afschrikken om terug te keren De worsteling met Syriëgangers gaat voorbij de Nederlandse gren zen. Uit een recent rapport van CDA'er Pieter Omtzigt namens de Raad van Europa blijkt dat elk Europees land anders omgaat met de vervolging van 'zijn' terugge keerde Syriëgangers. Er is niet uit op te maken of andere landen dan Nederland ook zo structureel pro beren hun Syriëgangers al veroor deeld te krijgen vóórdat ze terug zijn. In België werden in 2015 in één klap 38 Syriëgangers bij verstek veroordeeld. Zij maakten deel uit van de groepering Sharia4Bel- gium, die werd bestempeld als een terroristische organisatie in België. Tegen de tijd dat het proces diende, hadden de meeste leden al voor de jihad in Syrië gekozen. In Nederland is een handvol Sy riëgangers bij verstek veroordeeld, doorgaans tot zes jaar. Dat ge beurde echter niet door de recht bank Rotterdam, maar door die in Den Haag. Ook bij hen was, vol gens het OM, niet altijd duidelijk of ze op de hoogte waren van het proces. De rechters in Rotterdam oordeelden voorlopig anders. aan de integratieproblemen. Dus nam de 52-jarige politica zelf maar drie minderjarige asielzoekers in huis. „Een van hen komt uit een van de meest conservatieve regio's van Afghanistan. Ik nam hem gelijk mee naar de gay pride. Om te laten zien dat hier voor iedereen een plek is. Heel Europa zou Duitsland benijden als meer mensen doen wat ik doe." Een vluchteling kost de overheid per jaar 12.000 euro, weet Gerlach. Die opvangkosten heeft ze Merkel al vast bespaard. „Bovendien versnel ik de integratie. Bij ons in huis komt niet automatisch halal geslacht vlees op tafel en gelden gelijke rechten. Het is ook nog eens een goede manier om radicalisering tegen te gaan." Vluchtelingen maken nu in Keulen 1 procent van de bevolking uit. Dat is zo weinig dat de meeste inwoners waarschijnlijk nog nooit een vluchte ling hebben gezien, zegt Benjamin Marx, directeur van de ideële woon- corporatie Aachener Siedlungs- und Wohnungsgesellschaft. Hij wilde iets structureels doen en bouwde in zijn stad appartementen voor vluchtelin gen. Want toegegeven, Marx hield zijn hart vast toen hij in 2015 de beel den zag van de rij mensen die de grens overkwam. „Wij onthaalden ze met bloemen. Omhelsden ze. Het leek wel Palmpasen. Maar een katho liek als ik weet dat daarop Goede Vrijdag volgt: een kruisiging." Vluchtelingen werden inderdaad de gebeten hond. De ontvangst was niet overal even hartelijk. De nieuw jaarsnacht in Keulen bracht grote problemen. Honderden buitenlan ders vergrepen zich bij het station aan vrouwen en beroofden hen. „Het was alsof er die nacht een zweep op de stad sloeg", zegt Jens Meifert van het lokale blad Kölnische Rundschau. We onthaalden ze met bloemen. Omhelsden ze. Het leek wel Palmpasen Van opvang naar integratie Na het seksuele geweld draaide het niet langer om opvang, maar om in tegratie. Precies daar zit nou de crux, zegt woningcorporatiebaas Marx in een van zijn net opgeleverde woon blokken voor nieuwkomers. „Inte gratie kent verschillende snelheden. Een vluchteling is die professor uit Iran. Of die Nigeriaanse vrouw die nog nooit een pen heeft vastgehou den. De één gaat moeiteloos op in de Duitse samenleving, de ander kijkt verbaasd als je zegt dat we hier ons afval niet uit het raam gooien. Helaas heeft de overheid er te weinig oog voor. Het gaat haar om bed, bad en brood. De overige problemen worden onder het tapijt geschoven." Duitsland stopte 20 miljard euro in de opvang en integratie. Maar de helft van de nieuwkomers haalt de verplichte, eenvoudige taaltoets niet. Volgens de Syriër Krait gooien te veel vluchtelingen er met de pet naar. Hij hoopt een voorbeeld voor hen te zijn, zegt hij. „Werk vind je door de taal te leren. De taal leer je door te werken. Zo simpel is het." Dan snelt hij met zijn echtgenote en dochtertje, een energieke krullen bol, naar de dokter. Er blijkt een tweede op komst te zijn. Krait draait zich om en roept: „Voor alleen veilig heid had ik ook in Griekenland kun nen blijven. Het gaat om mijn toe komst en die ligt hier. Ik spreek de taal, heb een woning en een baan. Ik kan niet namens anderen in Duits land spreken, maar ik heb het in elk geval geschaffi." De meeste vrijwilligers zijn afgehaakt. Wie helpt nieuwkomers nu zoeken naar een woning? „Mensen twijfelden ineens aan de woorden van Merkel. We gingen er altijd prat op dat Keulen een gastvrije en tolerante stad is. Die avond bleek dat we té tolerant zijn geweest." woensdag 13 september 2017 GO Het Openbaar Ministerie wil Nederlandse Syriëgangers veroordeeld krijgen, ook al zijn ze nog in het strijdgebied. Maar jihadisten die zich stil houden, komen daar voorals nog onderuit. Cyril Rosman Rotterdam Tanja Schmieder —Benjamin Marx Gevangengenomen strijders van Islamitische Staat zijn vastgezet in Mosul, foto photo news

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13