12 niMTSE VERKIEZINGEN A Duitsland ving in korte tijd ruim een miljoen vluchtelingen op. Nu, twee jaar na het betaamde 'wir schaffen das van Merkel, begint de echte uitdaging. „Ze had ook moeten zeggen hóe wij het moeten doen." In vrijwel elke zin gebruikt hij het woord geluk. Geluk dat hij hier een toekomst kan opbouwen. Geluk dat hij binnen enkele weken Duits sprak. Geluk dat dit hem meteen een baan als sociaal werker opleverde. „Al had den ze wel mogen vertellen dat het hier ongebruikelijk is om met gym pen te verschijnen bij een sollicitatie gesprek." Krait ontvluchtte het oorlogsge weld. Hij bleef dagenlang in Turkije steken, omdat de mensensmokkelaar zijn afspraken niet nakwam. Uitein delijk ging het in een propvolle op blaasboot naar Griekenland en van daar via het voormalig Joegoslavië richting Duitsland. Op naar Angela Merkel die, zo had Krait begrepen, alle Syriërs welkom heette. De bondskanselier deed op 31 au gustus 2ot5 haar uitspraak 'Wir schaf fen das'. Ze gaf zo aan dat zij haar ver antwoordelijkheid nam voor de mi grantencrisis in Europa en zette de deur open voor een miljoen mensen. 'Het lukt ons wel'. Massa's vrijwilligers kwamen in actie, ook in Keulen. „Vluchtelingen waren een regelrechte hype", zegt Tanja Schmieder, die dagen achter een gedoneerde kleding uitdeelde aan de 11.000 nieuwkomers. „Nie mand stond er toen bij stil dat al die mensen ook een huis nodig hadden. In een stad die toch al kampt met wo ningnood." De kortharige, getatoeëerde verze keringsadviseur vindt het best dat Merkel zoveel vluchtelingen toeliet. „Alleen had ze na haar befaamde zin ook moeten zeggen hóe wij het moe ten schaffen. De meeste vrijwilligers zijn afgehaakt. Wie helpt nieuwko mers nu zoeken naar een woning?" De opvang zelf verliep verrassend soepel. Het stadsbestuur van Keulen deed er alles aan om te voorkomen dat vluchtelingen op straat zouden belanden. Dat daarmee ruim dertig gymzalen vol raakten, geen kind meer kon sporten en het gemopper daarover niet van de lucht was, deed er niet toe. Typisch Duitsland, zegt Schmieder geïrriteerd. „Het moet eerst uit de hand lopen voor een pro bleem wordt aangepakt." Schmieder ondersteunt in haar CURSUS Piratenpartij Ze zijn alleen vergeten om de Pira tenpartij te vragen, concludeert frac tielid Lisa Gerlach met een pruillip. „Maakt niet uit, ik ben voor. Kwestie van fatsoen, nietwaar?" Gerlach heeft het niet op 'rechtse jongens'. Zo noemt ze tenminste ie dereen die het met haar oneens is. De Piratenvoorvrouw pakt het roze spaarvarken dat voor haar staat. Zo dra bij een debat de rechts-populisti- sche Alternative für Deutschland aan het woord is, gaat het spaarvarken rond, stoppen de raadsleden er een muntje in en wordt hard met de spaarpot geschud om de spreker te storen. „Waarom zou je naar die lui luisteren? Ze blèren oneliners en voe ren geen klap uit." Natuurlijk, ook Gerlach stoort zich Vluchtelingen? De hoofden schudden. Nee, die hebben ze al een tijdje niet meer over de vloer gehad bij de Bahn- hofsmission, op het centraal station van Keulen. Een plek voor de hulpelozen, waar de zoemer op de deur zo hard staat afgesteld dat het bezoek zich een ongeluk schrikt. Binnen zitten vandaag alleen een vrouw die in zichzelf praat en wat Polen met een rode wodkaneus. Hoe anders was het hier in de zo mer van 2015, toen duizenden vluch telingen de trein uit kwamen zetten. De meesten met afgetrapte schoenen aan en slechts een tas bij zich. Maher Krait uit Syrië was een van hen, vertelt hij voor zijn huis even buiten het centrum van de domstad. flatcomplex in een voorstad van Keu len zeven vluchtelingengezinnen, onder wie de buren uit Irak. „Als ie dere familie één vrijwilliger zou heb ben om haar te helpen, is het integra tieprobleem grotendeels opgelost." Over drie weken zijn de bondsdag verkiezingen. Politici durven hun vingers niet te branden aan de vluch teling, blijkt uit de campagneposters op straat. Een groene kandidaat wil haast maken met schone energie. Een bebrilde conservatiefin een donker pak meldt: 'Voor Keulen, In Berlijn'. Dan is er nog die slogan waar echt niemand tegen kan zijn: 'Voor een Duitsland waar we graag en goed wonen.' Wat blijkt? De politieke partijen in Keulen maakten zelfs de afspraak om vluchtelingen tijdens de verkiezings campagne niet in verband te brengen met werkloosheid. Niet met woning nood en ook niet met veiligheid. Zo staat het er, zwart op wit. woensdag 13 september 2017 GO Ze hebben es geschqfft, maar vraag niet hoe Alle vluchtelingen die van de Duitse staat mogen blij ven, moeten ver plicht op integra tiecursus. Ze vol gen 450 uur taalles en leren in 75 uur over de Duitse cul tuur, normen en waarden. In 2016 deden 225.000 mensen de cursus. 58 procent be haalde taalniveau B1; het allerlaagste niveau voor een baan. Bijna een half miljoen vluch telingen zijn nu werkloos. 34 pro cent van hen heeft geen diploma. Vol gens het Duitse mi nisterie van Werk gelegenheid vindt 10 procent van de vluchtelingen bin nen een jaar na het afronden van de cursus werk. Gerben van 't Hof Gerlach versnelt de integratie: „Bij ons in huis komt niet automatisch halal geslacht vlees op tafel en gelden gelijke rechten." fotomarcussimaitis Maher Krait vluchtte met zijn gezin naar Duitsland, leerde de taal, vond een baan en heeft het 'geschafft'. foto charlotte morgenthal Politica Lisa Ger lach, van de piraten- partij, nam zelf drie minderjarige vluchte lingen in huis. FOTOMARCUSSIMAITIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12