uar nrjasJ JjjjJdjy/ffJzjfj, ijJ EUWS 11 'De vraag over het waarom blijft hangen' INTERVIEW MAARTEN RUYS De politietop heeft jarenlang 'onvoldoende krachtig' opgetreden tegen overschrij dingen van het budget van de centrale ondernemingsraad (cor) van de politie. Ook oud-VVD- minister Ivo Opstelten greep niet in. nder voorzitterschap van Frank Giltay spendeerde de politie-cor i in drie jaar 7,5 ton te veel. Deze krant meldde maandag al dat oud-korpschef Gerard Bouman een oogje dichtkneep bij de geldsmijterij. „Mijn relatie met de cor is een bijzondere", zei de eind juli overleden politiebaas in een vertrouwelijke verklaring. Een commissie onder leiding van oud-topamb tenaar Maarten Ruys (62) onderzocht de geldver- kwisting. Voor omkoping van de cor - om zo steun te krijgen voor de megareorganisatie van de Natio nale Politie - kon Ruys geen bewijs vinden. Wel ontdekte hij dat de politietop sinds 2012 signalen van verkwisting binnenkreeg, en daar bar weinig mee deed. „De administratieve organisatie, de controle en het toezicht bij de politie waren volstrekt onvol doende. Daar zijn we erg van geschrokken. Je moet alles in de context zien van de grootscheepse reor ganisatie van de politie en de snelheid waarmee dat moest gebeuren. Dat heeft zeker meegespeeld bij het niet op orde zijn van de financiën." „Nee. Het gaat hier om publiek geld. Dat heb je netjes te verantwoorden. Wat de commissie be treft zijn de omstandigheden geen vergoelijking." „Het is bij de politie geen vanzelfsprekendheid el- Controle en toezicht bij politie waren volstrekt onvoldoende kaar aan te spreken op verkeerd gedrag. Politie mensen dekken elkaar bij problemen: dat is echt 'maatjesgedrag'. Die cultuur is één van de redenen waarom het zo lang duurde voordat er maatregelen genomen zijn." „Aan alle mensen die wij gesproken hebben, heb ben we de vraag gesteld: Zijn jullie gunstig ge stemd om bepaalde dingen goed te keuren? Een aantal mensen heeft dat gesuggereerd, maar we hebben geen snipper van bewij s daarvoor ontvan gen. Anderen hebben het juist categorisch ont kend. Dit neemt niet weg dat er een beeld van per- POLITIEBOND soonlijke begunstiging is ontstaan." „Nee. Die lening was onprofessioneel en ongepast. Juist omdat het leidt tot ongewenste afhankelijk heid. Giltay had het geld niet moeten vragen en Bouman had het nooit moeten uitlenen." „Het verdriet en het drama ligt bij de familie. Bij ons ligt het ongemak in het feit dat dit rapport over zijn functioneren gaat, maar dat hij er niet zelf op kan reageren. Dat is heel vervelend." 8-daagse najaarsreis Drautalin Karinthië 8-daagse najaarsreis Lutago, Zuid-Tirol 8-daagse najaarsreis Krakow en omgeving 8-daagse najaarsreis Tossa de Mar 8-daagse najaarsreis Venetië 8-daagse najaarsreis Bijzonder Moravië, Blansko woensdag 13 september 2017 GO 'Maat j esgedrag' voorkwam snel ingrijpen in geldsmijtrel Koen Voskuil Peter Winterman Den Haag Waar bent u het meest van geschrokken? Is 'haast' een geldig excuus voor geldsmijterij? Is de geldsmijtrel een incident, of onderdeel van een rotte cultuur bij de politie? Oud-topambtenaar Maarten Ruys onder zocht de 'geldrel' bij de politie, fotohh De korpsleiding kreeg al jaren signalen binnen, maar greep niet in. Zat daar een bewuste stra tegie achter? De centrale ondernemings raad van de politie (cor) is flink in de watten gelegd, reageert voorzitter Jan Struijs van de Nederlandse Politie bond (NPB). „De korpsleiding ontving een aaneenschakeling van signalen dat er met geld werd gesmeten, maar toch greep niemand in. De vraag blijft hangen: waarom?" De ruime faciliteiten die de cor kreeg, het gedogen van onverantwoorde uitgaven, de persoonlijke lening aan Giltay en het fors verhogen van zijn salaris roepen veel vragen op, vindt Struijs. Hij zegt niets over de vraag of er groot schalig onderzoek moet komen naar de vorming van de Nationale Politie, zoals in de vorm van een parlemen taire enquête. „Die beslissing is aan de Tweede Kamer." Giltay had geldproblemen en leende 4.000 euro van Bouman. Kon de cor-voorzitter nog in volstrekte onafhankelijkheid functioneren? Hoe ongemakkelijk was het overlijden van Bou man voor u? v.a. slechts Vertrekdatum: 23 oktober 2017 Vertrekdata: 14, 23 oktober 2017 Vertrekdatum: 14 oktober 2017 Vertrekdatum: 14 oktober 2017 H Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: i|UUi www.bolderman.nl mi Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds b reserveringskosten Vertrekdatum: 14 oktober 2017 Vertrekdatum: 14 oktober 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11