IÉ 8 Drankmisbruik, geldsmijterij en vriendjespolitiek. Frank Giltay groeide uit tot 'zorgenkindje' van de politietop. Hoe kon de voorzitter van de centrale ondernemings raad zolang aanblijven? Dankzij de steun van de top, blijkt uit vertrouwelijke stukken die deze krant heeft ingezien. Bij veel van de cor-bijeenkomsten wordt stevig ingenomen. Giltay heeft een handig trucje om dat te maske ren. Hij laat gespecificeerde bonnen vervangen door handgeschreven bonnen, met slechts het eindbedrag en de omschrijving: 'conform af spraak'. Op een benefietveiling van Muziekids in Almere maakt Giltay Dit is zeker niet het laatste onderzoek naar deze affaire In juni 2015 zit Frank Giltay flink in de financiële proble men. Hij heeft net een nieuw huis in Almere gekocht, maar is zijn oude woning nog niet kwijt. De dubbele woonlasten (totale hypotheekwaarde: 814.500 euro) kan hij niet ophoesten. Ten einde raad klopt hij aan bij zijn hoogste baas, korpschef Gerard Bouman van de Nationale Politie. Giltay vertelt dat hij 4.000 euro nodig heeft en het nergens anders kan lenen. Zonder aarzeling maakt Bouman het geld over, zo blijkt uit geheime documenten. De privélening tekent de nauwe band tussen de voorzitter van de centrale ondernemingsraad (cor) en de politiebaas. Giltay en Bouman trekken veelvuldig samen op tijdens de grootste overheidsreorganisatie ooit: de vorming van één landelijk politiekorps. Ze dineren samen. Niet zelden zijn andere cor-leden verrast als Giltay ineens instemt met een voorstel van de politietop, zonder dat eerst te hebben overlegd. Wijkagent Er is een tijd dat Frank Giltay voor een bescheiden salaris als wijkagent rondloopt in Amsterdam. Maar als hij toetreedt tot de medezeggenschaps raad in Amsterdam, ruikt de politie man aan luxe vergaderlocaties en copieuze diners. Die way of life pakt hij op als hij in 2012 voorzitter wordt van de cor. De documenten tonen dat de cor smijt met geld, juist in een tijd dat de politie aan alle kanten moet bezuini gen. Vergaderen op een politiebureau is Giltay te min. Zijn thuishavens zijn BoatHouse en HarborHouse, op een steenworp afstand van zijn nieuwe woning in Almere. Cor-leden komen er regelmatig vergaderen. Een kerst feest in HarborHouse kost ruim 19.500 euro. Maar er wordt ook ge feest in het Amstel Hotel, inclusief champagneontbijt. een aangeschoten indruk. Hij biedt namens de politie onder meer op kaarten van Tineke Schouten en een golfclinic. Als hij zelf zijn hoogste bod overbiedt, heeft hij dat niet eens door. Een anonieme bron zegt: „Giltay werd steeds minder geschikt voor zijn positie. Hij geloofde te veel in zichzelf en zijn drankgebruik be gon op te vallen." Giltay laadt de verdenking van belangenverstrengeling op zich. De stuurse cor-voorzitter huurt steeds lokale ondernemers in, die opvallend genoeg vrijwel altijd adverteren in het magazine Almere Bruist van zijn vrouw Brenda. Met haar gaat hij ook naar een medium, waar hij de cursus 'snuffelen aan intuïtie en medium schap' volgt. De politie betaalt de rekening van 200 euro. Ook het medium adverteert in Almere Bruist. Zonnekoninggedrag Cruciale vraag is: wat krijgt de korps leiding mee van het zonnekoning gedrag van Giltay? Uit vertrouwelijke documenten blijkt dat de politie leiding van meerdere zaken op de hoogte was. Zo was Bouman 'een keer of zes' naar restaurant Boat House gekomen en was hij zich bewust van de discussie dat de cor beter op een politielocatie zou kunnen vergaderen. De commissie-Ruys, die de relatie tussen de cor en de korps leiding heeft onderzocht, komt morgen met haar bevindingen naar buiten. Een van de conclusies is dat er geen hard bewijs is dat Bouman tijdens de vorming van de Nationale Politie steun heeft 'ge kocht' bij de cor. Maar de feiten en omstandigheden roepen een andere vraag op. De korpsleiding wist wel degelijk dat Giltay een 'zorgenkindje' was, met privéproblemen en een gat in zijn hand. Waarom werd hij zo lang in het zadel gehouden? Vlak voordat de bom barstte rond het exorbitante uitgavenpatroon van Giltay, bevorderde Bouman de cor-voorzit ter. Giltay ging van schaal 9 naar schaal 11. Ook daar was consensus over binnen de korpsleiding. Als het aan Boumans plaatsvervanger Ruud Bik had gelegen, had Gil tay er nóg een schaal bij gekregen. Tweede Kamerleden willen weten of er, hoe wel niet via directe om koping, misbruik is ge maakt van Giltays zwakke positie. „Moge lijk is er morele corruptie gepleegd", zegt SP-Kamerlid Ronald van Raak. „Dit is zeker niet het laatste onderzoek naar deze affaire." Verschillende Kamerleden zinspelen op een parlementair onderzoek. De advocaat van Giltay wil niet inhou delijk reageren zolang de ontslagpro cedure van Giltay nog loopt. Morgen komt de commissie-Ruys met een eindrapport over de geldsmijtrel. Kleding IjB en coach IHII Curagao Drank Feestmaand maandag 11 september 2017 GO VRIJ SPEL voor geldsmijter Giltay zorgen, op kosten van de politie. Koen Voskuil Peter Winterman —Ronald van Raak (Kamerlid SP) Den Haag Voor 1.300 euro per maand huurt Giltay een imago- en kledingcoach in. De eigenaren van het bedrijfje zijn goede bekenden van zijn vrouw. Hij declareert bijna 6.000 euro aan kleding bij de politie en leent nog eens 3.000 euro bij het coachingsbedrijfje. li duizend euro spendeert de cor aan een kerstfeest. Frank en Brenda Giltay. Tegen de regels in neemt Giltay zijn vrouw Brenda mee voor een 'dienstreis' naar Curagao, in mei 2016. Negen dagen lang heeft hij géén afspraken en geniet hij van zon, zee en strand. Met de politiecreditcard pint hij contant geld. Waaraan hij dat uitgeeft, is een raadsel. V Of het nou een lunch, vergade ring of diner is: de drank vloeit altijd rijkelijk als Giltay erbij is. Bij een etentje met negen man declareert hij acht flessen wijn. Ook bier en wodka worden in rekening gebracht. Giltay laat 198 flessen prosecco thuisbe- Creditcard Begin 2015 krijgt Giltay een creditcard van de politie met een limiet van 10.000 euro per maand. Hij breekt alle interne regels: neemt contant geld op en betaalt er fooien en privé-etentjes mee. Van ruim 3.000 euro is onbekend waaraan het is uitgegeven. December 2015 is feestmaand voor de ondernemingsraad. Giltay spendeert 85.000 euro aan feestjes in Almere, de SS Rotterdam en het Amstel Hotel. Partners van cor-leden krijgen een 'chocoladeworkshop'. Twee bezoekers betalen achteraf een deel terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8